Justiční mafie u ledu. Politici slíbili změnu, nepřijde

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 2. 2009 16:50
Novela zákona o státním zastupitelství letos nebude

Praha - Politici a jejich legislativní experti odkládají slib, že zamezí tomu, aby se opakoval případ, který vešel do historie justice a politiky pod názvem kauza justiční mafie.

Jde v něm o soudem potvrzené podezření, že se špičkoví představitelé justice a politiky podezřele domlouvali na tom, jak řídit korupční kauzu vrcholného politika - lidoveckého předsedy Jiřího Čunka.

Na vysvětlenou:

Jiří Čunek byl obviněn z uplácení, ale před soud se nedostal, protože do vyšetřování zasáhli právě státem jmenovaní žalobci a bez soudu zbavili významného vládního politika viny.

To napadla opozice, která přidala fakt, že zainteresovaní žalobci se scházeli s vrcholnými soudci a politickými lobbisty, toto spojení označila za justiční mafii - odtud má kauza jméno.

Představitelé justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní se proti tomu ohradili u soudu, ale soudce Vojtěch Cepl v rozsudku uvedl, že opoziční kritika měla pravdu - schůzky politiků, soudců a žalobců v Čunkově případu byly podezřelé.

Po rozsudku soudce Cepla přispěchali politici s nápady, jak práci státních zastupitelství zprůhlednit. Po více než půl roce žádná konkrétní změna na stole není a ministerstvo spravedlnosti ji ani nemá v legislativním plánu na rok 2009.

Experti se neshodli

Na novele zákona o státních zastupitelstvích, který měl mimo jiné změnit postavení nejvyššího státního zástupce, ministerstvo pracovalo, ale bez výsledku. Neshodli se na ní experti v připomínkovém řízení.

"Problém je hlavně v omezeném funkčním období pro nejvyššího státního zástupce. Na to se názory velmi rozcházejí," řekl Aktuálně.cz náměstek ministerstva spravedlnosti pro legislativu František Korbel.

"Nebylo by asi moudré postupovat v legislativním procesu, když se názory odborníků tak liší," dodal.

Volby a jmenování

Nápad omezit funkční období podporovala vedle současného vedení ministerstva i opozice.

Podle plánů stínové ministryně spravedlnosti a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové by měl nejvyššího státního zástupce trvat pět let. "Jde o to, aby se funkční období nekrylo s mandátem sněmovny a s volbami," uvedla Benešová.

Změny v zákoně měly rovněž omezit přímý vliv politiků na šéfa státních zástupců.

Dnes je to tak, že například Renatu Veseckou by mohla na návrh ministra spravedlnosti odvolat sama vláda.

Návrhy změn z dílny ministra Pospíšila mluvily o tom, že by nejvyššího zástupce spolu s vládou jmenoval a odvolával prezident. Opozice by pravomoc svěřila vládě a poslanecké sněmovně.

Kritizován je i fakt, že vláda nyní může třeba Veseckou odvolat, aniž by udala důvod. Novela měla konkrétní pochybení nebo jiné důvody odvolání vyjmenovat.

"Ty v zákoně nejsou. Nyní může být nejvyšší státní zástupce odvolán zcela bezdůvodně. To je velmi neobvyklé. V tomto směru jsme exotickou zemí," řekla k tomu před časem ;Marie Benešová.

Důvodem k odvolání by mohlo být třeba porušení zákonného postupu, ale i dlouhodobé onemocnění.

"Justiční mafie" nemá dohru ani u soudu

Soudce Vojtěch Cepl ml.
Soudce Vojtěch Cepl ml. | Foto: Ludvík Hradilek

Diskusi o postavení státních zástupců odstartoval rozsudek soudce Vojtěcha Cepla ml. ve sporu mezi vysokými představiteli justice a Marií Benešovou. Soud rozhodl, že Vesecká a spol. postupovali v kauze Jiřího Čunka tak, že si lidé mají plné právo myslet, že chtěli zmanipulovat vyšetřování.

Cepl přesně popsal jejich metody - od schůzek, telefonátů, šikanování zainteresovaných státních zástupců a vyšetřovatelů až po bezdůvodné předání případu do Jihlavy (což byl začátek konce Čunkova stíhání).

Kauza "justiční mafie" nemá konkrétní dohru ještě ani na úrovni soudů. Po "krátkém procesu" na Krajském soudu v Praze, kde Vojtěch Cepl soudil účastníky sporu do pozdních večerních hodin, případ uvízl na pražském Vrchním soudu v Praze.

Důvodem zdržení byl podjatost soudkyň původně jmenovaného senátu, které se přátelily s manželkou jednoho ze žalobců - místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery.

Nový senát, ani termín, kdy by mohla být odvolání obou stran sporu projednána, ještě nebyl stanoven.

 

Právě se děje

Další zprávy