Můj plán je do toho jít a samozřejmě volby vyhrát, říká Birke, volební manažer ČSSD

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 13. 1. 2017 15:20
Sociální demokraté definitivně vybrali nového volebního lídra. Pomoci straně dosáhnout v nadcházejících parlamentních volbách co nejlepšího výsledku jí má stranický odborník na dopravu, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Premiér Bohuslav Sobotka mu nakonec dal přednost před tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou, o němž se jako o volebním manažerovi spekulovalo ještě před Vánocemi. "Bude to velmi profesionální tým, já jsem vítězný typ a obklopím se samými schopnějšími lidmi, než jsem já," slibuje pro Aktuálně.cz Birke.
Foto: ČTK

Praha – "Můj plán je do toho jít a samozřejmě volby vyhrát," řekl poslanec a starosta Náchoda Jan Birke těsně poté, co se grémium ČSSD jednomyslně shodlo, že právě on bude novým volebním manažerem strany. Jeho jmenování ještě stvrdí předsednictvo. "Jan Birke je úspěšný komunální politik, má velké zkušenosti. Pokládám ho za člověka, který má tah na branku a je schopný srozumitelně komunikovat," vysvětlil svou volbu premiér Bohuslav Sobotka. 

Sedmačtyřicetiletý Birke vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Novém Městě nad Metují. V minulosti byl spojen s předsedou ČSSD a premiérem Jiřím Paroubkem, s nímž působil na ministerstvu pro místní rozvoj a později i ve Strakově akademii jako ředitel kabinetu předsedy vlády. Starostou Náchoda je od roku 2010.

Angažuje se také ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce. V roce 2013 byl zvolen prezidentem komory, nyní je předsedou dozorčí rady komory.

Jaká strategie má pomoci sociálním demokratům, kteří podle průzkumů v posledních měsících zaostávají za hnutím ANO o minimálně deset procent, to ale Birke zatím definitivně promyšlené nemá. "Hodlám se k tomu postavit čelem, ale na konkrétní detaily je zatím příliš brzo. Já o té strategii samozřejmě intenzivně přemýšlím, ale v tuto chvíli jsme na počátku."

Prvním krokem nového volebního lídra sociálních demokratů bude sestavení týmu nejbližších spolupracovníků. "Už dnes ty lidi obvolávám, aby byli připraveni," jejich jména ale Birke zatím zveřejnit nechce. "Bude to velmi profesionální tým, já jsem vítězný typ a obklopím se samými schopnějšími lidmi, než jsem já," slibuje Birke. 

Premiér a šéf strany Sobotka od nového volebního manažera v první řadě očekává, že začne lépe prodávat vládní úspěchy sociálních demokratů: "Je to náš trvalý problém, který znovu potvrdily i krajské volby. Nejsem schopní lidem ukázat, co všechno jsme udělali," dodal Sobotka s tím, že lepší zorganizování stranické komunikace bude jedním z hlavních Birkeho úkolů.

Birke avizoval, že bude usilovat i o křeslo v nejužším vedení strany. Zároveň se ale jako nový volební manažer hodlá vzdát některých svých dosavadních stranických funkcí: "Neprodleně se vzdám role odborného mluvčího pro dopravu, protože doprava mě zaměstnávala velmi intenzivně. A předpokládám, že rezignuji i na další své funkce, třeba na krajského předsedu krajského výboru Královéhradeckého kraje," dodal Birke s tím, že zůstat hodlá pouze v čele východočeského Náchoda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy