Nerad prohrávám, to se o mně ví. Poslanec Jan Birke chce být novou tváří ve vedení ČSSD

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 10. 12. 2016 15:25
Poslanec sociální demokracie Jan Birke bude v březnu kandidovat na post místopředsedy strany. Chce se stát novou tváří ČSSD, pomoci mu k tomu může tvrdá kritika Andreje Babiše i srozumitelná rétorika směrem k voličům.
Jan Birke: Když je tráva zelená, tak je zelená. Není zelinkavá.
Jan Birke: Když je tráva zelená, tak je zelená. Není zelinkavá. | Foto: ČTK

Praha - Poslanec Jan Birke se chce stát novou tváří nejužšího vedení sociální demokracie. Bude v březnu kandidovat na post místopředsedy. “Udělám proto všechno. O mě se obecně ví, že nerad prohrávám,” řekl na sobotním jednání vedení sociální demokracie.

Teoreticky by mu k úspěchu mohla pomoci pověst “tvrdého kritika Andreje Babiše” a rétora, který mluví k voličům jednoznačně a srozumitelně. “Říkám věci tak, jak jsou. Když je tráva zelená, tak je zelená. Není zelinkavá,” dodal Birke.

Regionání a celostátní šéfové ČSSD v sobotu dopoledne několik hodin plánovali, jak si strana získá větší popularitu. Podle Birkeho nejčastěji ve svých projevech hovořili o dvou tématech. V první řadě premiér Bohuslav Sobotka na své kolegy apeloval, aby se naučili s lidmi lépe komunikovat. "Abychom mluvili normálním jazykem, aby nám lidé rozuměli. Poslední dobou jsme začali mít pocit, že nám lidé přestali rozumět. Díky tomu jsme na úrovni čtrnácti procent a všichni levicoví voliči jsou dnes u hnutí ANO a hledají si aternativu,” vysvětloval postoj ČSSD Birke.

Stejně důležité bude pro sociální demokracii uklidnění neshod uvnitř strany. Lze tak předpokládat, že postupně utichnou kritické hlasy. Například i řeč hejtmana Jiřího Zimoly byla méně ostrá, než dosud bylo obvyklé. “Musíme si uvědomit, že soupeř není mezi námi. My jsme přece přítelkyně a přátelé a náš politický soupeř je venku,” dodal Birke. 

Velmi podobně hovořil ke kolegům za zavřenými dveřmi sálu i Sobotka. Jeho projev trval zhruba tři čtvrtě hodiny, byl velmi ostrý, kritický a otevřený. V první řadě hodlá získat zpět levicové voliče, které ČSSD přebralo hnutí ANO. Pak se podle Birkeho strana pokusí oslovit i středový elektorát a tradičně vysoký podíl nerozhodnutých voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy