Nerad prohrávám, to se o mně ví. Poslanec Jan Birke chce být novou tváří ve vedení ČSSD

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 10. 12. 2016 15:25
Poslanec sociální demokracie Jan Birke bude v březnu kandidovat na post místopředsedy strany. Chce se stát novou tváří ČSSD, pomoci mu k tomu může tvrdá kritika Andreje Babiše i srozumitelná rétorika směrem k voličům.
Jan Birke: Když je tráva zelená, tak je zelená. Není zelinkavá.
Jan Birke: Když je tráva zelená, tak je zelená. Není zelinkavá. | Foto: ČTK

Praha - Poslanec Jan Birke se chce stát novou tváří nejužšího vedení sociální demokracie. Bude v březnu kandidovat na post místopředsedy. “Udělám proto všechno. O mě se obecně ví, že nerad prohrávám,” řekl na sobotním jednání vedení sociální demokracie.

Teoreticky by mu k úspěchu mohla pomoci pověst “tvrdého kritika Andreje Babiše” a rétora, který mluví k voličům jednoznačně a srozumitelně. “Říkám věci tak, jak jsou. Když je tráva zelená, tak je zelená. Není zelinkavá,” dodal Birke.

Regionání a celostátní šéfové ČSSD v sobotu dopoledne několik hodin plánovali, jak si strana získá větší popularitu. Podle Birkeho nejčastěji ve svých projevech hovořili o dvou tématech. V první řadě premiér Bohuslav Sobotka na své kolegy apeloval, aby se naučili s lidmi lépe komunikovat. "Abychom mluvili normálním jazykem, aby nám lidé rozuměli. Poslední dobou jsme začali mít pocit, že nám lidé přestali rozumět. Díky tomu jsme na úrovni čtrnácti procent a všichni levicoví voliči jsou dnes u hnutí ANO a hledají si aternativu,” vysvětloval postoj ČSSD Birke.

Stejně důležité bude pro sociální demokracii uklidnění neshod uvnitř strany. Lze tak předpokládat, že postupně utichnou kritické hlasy. Například i řeč hejtmana Jiřího Zimoly byla méně ostrá, než dosud bylo obvyklé. “Musíme si uvědomit, že soupeř není mezi námi. My jsme přece přítelkyně a přátelé a náš politický soupeř je venku,” dodal Birke. 

Velmi podobně hovořil ke kolegům za zavřenými dveřmi sálu i Sobotka. Jeho projev trval zhruba tři čtvrtě hodiny, byl velmi ostrý, kritický a otevřený. V první řadě hodlá získat zpět levicové voliče, které ČSSD přebralo hnutí ANO. Pak se podle Birkeho strana pokusí oslovit i středový elektorát a tradičně vysoký podíl nerozhodnutých voličů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy