Jourová o sněmu ANO: Hnutí se posunulo k tradičním stranám

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
2. 3. 2015 8:01
Čím víc se ANO profiluje jako pravice, tím obtížnější bude soužití ve vládní koalici, říká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Vojtěch Marek

Praha/Brusel - Jako eurokomisařka byla Věra Jourová jedním z pěti hostů, kteří v sobotu promluvili k delegátům sněmu ANO.

Ještě nedávno přitom "naše Věrka", jak jí v ANO říkali, byla jednou z nejviditelnějších tváří hnutí a jedním z nejpopulárnějších politiků obecně. Byla zároveň jediným členem nejužšího vedení kolem Andreje Babiše, který po sněmu v roce 2013 neodstoupil.

A právě druhý celostátní sněm byl podle Jourové zásadnější než ten, který v neděli odpoledne skončil. "Minulý sněm byl očistný. Vlna, která odvála protestující proti všemu, nám pomohla. Nezůstali jen nějací přikyvovači Babiše, ale ti, kdo byli pozitivně naladěni k tomu, něco budovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Když jste před čtyřmi měsíci odcházela do Bruselu, byla jste jednou z nejvýraznějších tváří hnutí ANO. Jak se změnilo za tu dobu, co jste odstoupila z jeho vedení, a obecně za uplynulé dva roky?

Dneska už to není krizová komunikace a krizové řízení, kdy jsme na začátku vlády i předtím svým programem reagovali na aktuální situaci a krátkodobé cíle. Teď jsem zaznamenala, že už má hnutí dlouhodobější vizi. Takže si myslím, že se hnutí etabluje programově a že se i stabilizuje personálně. Nevím, jestli je to dobrá, nebo špatná zpráva, ale je to určitě posun ke klasičtější formě politické strany.

A.cz: To byla ale přece jedna z věcí, kterou hnutí ANO nechtělo – posunovat se směrem k tradičním stranám...

Musí zůstat to, co bylo pro hnutí charakteristické – tedy otevřenost. Že se do ANO budou dostávat noví lidé a nebude fungovat princip, že kdo si vysedí funkci, ten ji má. Jinak je v soutěži s politickými stranami a musí mít atributy jako stabilní, dlouhodobý a předvídatelný program, aby se usadila i voličská základna. Protože jestli v něčem mělo hnutí riziko a nevýhodu, tak to byli přelétaví fanoušci. A to ještě poměrně nedávno.

Foto: Vojtěch Marek

Co se týče dalšího atributu, který je podobný jako u jiných stran, je struktura. Máme předsednictvo, krajské organizace… A myslím, že i stanovy, když se porovnají se stanovami jiných stran, jsou velmi podobné. Nakonec ministerstvo vnitra to posuzuje podle stejného metru. Takže se nemůžeme tvářit, že vypadají úplně jinak.

A.cz: Pokud byste porovnala předchozí sněm, z něhož jste odjížděla jako místopředsedkyně, a ten letošní, jehož jste se zúčastnila jen jako vnější pozorovatelka - jak by takové srovnání dopadlo?

Je to v souladu s tím, co jsem říkala, jen s jednou věcí navíc. V roce 2013 bylo ANO hnutím nespokojených občanů. A protestní rétorika do něj přivedla rekordní počet negativně naladěných lidí. A nejen negativně naladěných na to, co se děje ve společnosti, ale na svět obecně. Což znamenalo, že když jsem přišla do hnutí, tak jsem byla obklopena velkou masou lidí, kteří protestovali i proti všemu uvnitř. Tehdy jsem se velmi obávala, že se hnutí požere samo. A to bylo hrozně patrné na sněmu, ale hlavně na tom, co se dělo poté a s čím jsem si užila svoje. Protože když odstoupili čtyři místopředsedové, tak se po mně svezla negativní odezva. Ale myslím, že minulý sněm byl očistný. Že vlna, která odvála protestující proti všemu, nám pomohla. Nezůstali jen nějací přikyvovači Babiše, ale ti, kdo byli pozitivně naladěni k tomu, něco budovat.

Po sněmu v roce 2013 byla debata, jestli pokračovat

A.cz: Říkáte, že poslední sněm byl očistný. Který byl podle vás pro hnutí zlomovější?

Jak zásadní bude tento sněm, ukáže historie a možná docela brzká budoucnost. Teď v tuhle chvíli si myslím, že zásadnější byl minulý sněm. Protože kdyby ti čtyři lidé tehdy nepoložili funkce, tak by to mělo potenciál hnutí zahubit. A tehdy se mi v debatách jevilo, že pan Babiš myslí na to, že asi není dobře, když se v hnutí mohou stát věci tohoto typu. Co si pamatuji, v debatě bylo, jestli vůbec pokračovat.

Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Co říkáte na nově zvolené vedení, kdy se do nejbližšího okruhu pana Babiše nedostaly žádné nové tváře?

Řeknu sice otřepanou frázi, ale je to vůle většiny, takže nezbývá než ji respektovat a čekat na skládání účtů. Obě dámy slíbily posílení komunikace s regiony, což je určitě dobře, je to strategická věc. Určitě je také dobře, že se do vedení dostal pan primátor Vokřál, protože dneska má ANO velkou sílu v komunální politice. To bude hlas "reálného" světa.

A.cz: Dobře, když budu konkrétní. Do vedení se dostala Radmila Kleslová. Nebylo by od Andreje Babiš taktičtější, kdyby se pokusil prosadit na post místopředsedy třeba pana Stropnického? Jestli to do budoucna neodradí nové tváře, ty takzvané kluky z plakátu?

Dám vám odpověď jako holka z plakátu. Ačkoliv se včera neustále opakovalo, že takové dělení není – kluci a holky z plakátu je samozřejmě nadsázka. Nicméně se mnou přišli lidé typu Martina Stropnického, Martina Komárka, Heleny Válkové, Jiřího Zlatušky… To byli lidé, s nimiž jsem si v hnutí velmi rozuměla, protože nebyli "ostroloktí pragmatici".

A.cz: Což je přesně případ paní Kleslové...

Zcela jednoznačně. A nemyslím to urážlivě. Je to zřejmé z toho, jak lidé jednají a co mají za sebou. Já se třeba sama divím, že jsem se svojí výbavou mohla udělat takovouhle kariéru. Ale je to případ i dalších kolegů, myslím, že je potřeba, aby se tam udrželi. A jsem ráda, že je Martin Stropnický v předsednictvu. Protože to je ta rozmanitost, která ne že způsobí, že se neodkloní někteří voliči, ale způsobí, že hnutí nebude jednostranně zaměřeno a nebude slepé vůči věcem, které jsou ve společnosti podstatné.

A.cz: Ale přece jen jako místopředseda by byl Stropnický více vidět... Pan Pilný třeba o tom řekl, že už i v ANO probíhají zákulisní dohody...

Tady si myslím, že to není věc funkcí, a plně souhlasím s panem Babišem, který říká, že se to přeceňuje. Jak je kdo v politice vidět, a řekla bych, že je to spravedlivé, záleží na tom, jak moc má dotyčný co říct společnosti. Protože i média mají nos na to, s kým má cenu mluvit. Jak jsou uspořádány funkce, je důležité spíš dovnitř hnutí. A chápu, že se ministři neprosadili, protože jejich práce je časově velmi náročná.

A.cz: Uplynulé dva roky byly pro hnutí ve znamení raketového vzestupu. Co s ním dál po tomto sněmu?

Je třeba stabilizovat program a jasně definovat, pro koho je hnutí klíčovou politickou silou. Protože neexistuje hnutí nebo strana určené pro všechny. To pak hraničí s bezbřehým populismem, který opravdu nechceme. Myslím, že je důležité, aby hnutí vydrželo v koalici. Což asi bude tím náročnější, čím víc se bude ANO definovat od středu doprava. Nicméně se domnívám, že úspěch politického hnutí je definován tím, že lidé vidí, že se dodržují dohody. A tady je dohoda ve smyslu programového prohlášení. Které jsem mimochodem sama podepsala.

A.cz: Když jste zmínila koalici. Andrej Babiš se poměrně ostře vymezil proti ČSSD, padalo i slovo podraz... Nemůže se stát, že se koalice rozhádá jako některé předchozí vlády? Má naději, že vydrží do konce volebního období?

Myslím, že na pana Babiše to byla ještě poměrně měkká rétorika. Nepamatuji si kontext, ve kterém řekl slovo podraz, ale myslím, že tím bilancoval, že jsme vyjednávali vládu, neměli jsme zkušenosti a že nám byly některé věci vnuceny. Na druhou stranu myslím, že pan Babiš ví, že země potřebuje stabilitu a on sám jako ministr financí má velmi široce rozdělenou práci, kterou chce dotáhnout. A jestli něco pan Babiš má, tak je to koncovka. A urputnost, se kterou plní, co slíbil. Také si myslím, že ví, že se mu to musí podařit dotáhnout během tohoto volebního období a v téhle sestavě. Takže, abych vám odpověděla na otázku, myslím, že to reálné je.

 

Právě se děje

Další zprávy