Program ANO? Pro samou kritiku ČSSD se na něj nedostalo

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 1. 3. 2015 17:43
Víkendový sněm ANO, na kterém se téměř nedebatovalo, skončil v neděli po páté. Program na příští roky se neřešil.
Sněm ANO o programu v podstatě nejednal.
Sněm ANO o programu v podstatě nejednal. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Plánovaná debata o programu hnutí ANO se na víkendovém sněmu proměnila v soutěž o to, kdo více zkritizuje ministry sociální demokracie. O programu hnutí nepadlo téměř nic a práci vlastních ministrů straníci přešli bez komentáře.

Delegáti se k "diskusi" o programových prioritách dostali až v neděli odpoledne, kdy už se jich značná část ze sálu vytratila.

A členové, kteří se po dvoudenním mlčení odvážili k pultíku, se museli potýkat s tříminutovým časovým limitem. "Já se omlouvám, ale vypršel vám čas,“ napomínala moderátorka Jaroslava Jermanová opakovaně diskutující.

A to v sobotu šéf hnutí Andrej Babiš sliboval, když se ho novináři, ptali, proč se na sněmu vůbec nediskutuje, že na rozpravu dojde v neděli. "Čekám plno projevů našich poslanců, našich ministrů a v rámci toho očekávám debatu ohledně směřování našeho hnutí, ohledně našich hodnot, cílů, programu," řekl. Debata však měla od tohoto záměru hodně daleko.

Jako první dostal v proslovech "za uši“ ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, především kvůli zrušení regulačních poplatků. "Na první pohled se zdá, že když se zdravotnické poplatky nahradily z rozpočtu, je zdravotnictví stabilní, ale není tomu tak,“ uvedl poslanec David Kasal.

Ke zrušení poplatků se přitom hnutí ANO zavázalo v koaliční smlouvě. Část členů hnutí ANO si ale myslí, že se v této otázce zbytečně podvolili levicové sociální demokracii. "Zrušení všech poplatků možná byla chyba, lidé si na ně zvykli a chodili k lékaři, jen když to bylo akutní. Ale jsme v koaliční vládě,“ připustil čerstvě zvolený první místopředseda Jaroslav Faltýnek.

S břitkou kritikou levicových opatření ČSSD začal již v sobotu Andrej Babiš. "Zdravotnictví stále chybí jakákoli dlouhodobá koncepce, je mimořádně zatíženo korupcí a chybí mu elementární transparentnost," uvedl Babiš v nominačním projevu.

Pilný: Nemáme ekonomické cíle

Kritika padla i na hlavu ministra školství Marcela Chládka za řízení školství i rozdělování dotací do sportu či ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové.

Ivan Pilný zase vzkázal ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi, že obecně se sice snaží, ale například v otázce prolomení limitů těžby uhlí podléhá odborům a horníkům. A spokojen není ani s jeho přístupem k Rusku a sankcím.

"Náš rozsah obchodu s Ruskem ho řadí na 8. a 9. místo a je pětkrát nižší než rozsah obchodu s EU. Chápu, že exportéry poškodila současná situace, ale určitě ne tolik, abychom z toho činili drama nebo se vzdalovali sankcím EU,“ dodal Pilný.

Pilný si jako jediný neodpustil rýpnutí do vlastních řad – jasně stanovené ekonomické cíle podle něj nemá ani stát, ani hnutí ANO. "Myslel jsem si, že tenhle sjezd může být i o něčem jiném, třeba o nějakém programu. Já jsem na sněmu poprvé, takže nebudu hodnotit tu logiku, že nejdřív si zvolíme, a potom se teprve budeme bavit o tom, co děláme,“ dodal Pilný.

Na tom ale podle Babiše vůbec nezáleží. "Jestli jsme nejdřív diskutovali a pak volili? To je irelevantní," usadil kritika šéf v závěrečném projevu.

Očesané stanovy

Konkrétní programové cíle nejsou k nalezení ani ve v neděli schválených stanovách. Ty naopak o programu hnutí říkají ještě méně než ty předchozí. Původní dokument zmiňoval deset konkrétních bodů, kde byla zmíněna například zahraniční politika a spolupráce s Evropskou unií, protikorupční opatření nebo prvky přímé demokracie.

Nová pravidla hnutí se však omezila jen na čtyři velmi obecné body: svoboda, solidarita, zdravý rozum a rodina. Delegáti se v nich mohli dočíst nicneříkající fráze, že zdravý rozum a lidský přístup jsou často lepší cestou než byrokratická ztuhlost, že svoboda jedince je nezpochybnitelnou hodnotou nebo že spokojená, soběstačná a dobře fungující rodina je zárukou dobrého fungování společnosti.

Sněm ANO skončil krátce po páté hodině. Babiš uvedl, že je s jeho průběhem spokojen. Na dotaz, zda ho nemrzí, že se prakticky nediskutovalo k programu, odpověděl jen: "Vy jste naučení na politické deklarace. Ale my ten program máme a děláme ho."

 

Právě se děje

před 25 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

Další zprávy