Program ANO? Pro samou kritiku ČSSD se na něj nedostalo

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 1. 3. 2015 17:43
Víkendový sněm ANO, na kterém se téměř nedebatovalo, skončil v neděli po páté. Program na příští roky se neřešil.
Sněm ANO o programu v podstatě nejednal.
Sněm ANO o programu v podstatě nejednal. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Plánovaná debata o programu hnutí ANO se na víkendovém sněmu proměnila v soutěž o to, kdo více zkritizuje ministry sociální demokracie. O programu hnutí nepadlo téměř nic a práci vlastních ministrů straníci přešli bez komentáře.

Delegáti se k "diskusi" o programových prioritách dostali až v neděli odpoledne, kdy už se jich značná část ze sálu vytratila.

A členové, kteří se po dvoudenním mlčení odvážili k pultíku, se museli potýkat s tříminutovým časovým limitem. "Já se omlouvám, ale vypršel vám čas,“ napomínala moderátorka Jaroslava Jermanová opakovaně diskutující.

A to v sobotu šéf hnutí Andrej Babiš sliboval, když se ho novináři, ptali, proč se na sněmu vůbec nediskutuje, že na rozpravu dojde v neděli. "Čekám plno projevů našich poslanců, našich ministrů a v rámci toho očekávám debatu ohledně směřování našeho hnutí, ohledně našich hodnot, cílů, programu," řekl. Debata však měla od tohoto záměru hodně daleko.

Jako první dostal v proslovech "za uši“ ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, především kvůli zrušení regulačních poplatků. "Na první pohled se zdá, že když se zdravotnické poplatky nahradily z rozpočtu, je zdravotnictví stabilní, ale není tomu tak,“ uvedl poslanec David Kasal.

Ke zrušení poplatků se přitom hnutí ANO zavázalo v koaliční smlouvě. Část členů hnutí ANO si ale myslí, že se v této otázce zbytečně podvolili levicové sociální demokracii. "Zrušení všech poplatků možná byla chyba, lidé si na ně zvykli a chodili k lékaři, jen když to bylo akutní. Ale jsme v koaliční vládě,“ připustil čerstvě zvolený první místopředseda Jaroslav Faltýnek.

S břitkou kritikou levicových opatření ČSSD začal již v sobotu Andrej Babiš. "Zdravotnictví stále chybí jakákoli dlouhodobá koncepce, je mimořádně zatíženo korupcí a chybí mu elementární transparentnost," uvedl Babiš v nominačním projevu.

Pilný: Nemáme ekonomické cíle

Kritika padla i na hlavu ministra školství Marcela Chládka za řízení školství i rozdělování dotací do sportu či ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové.

Ivan Pilný zase vzkázal ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi, že obecně se sice snaží, ale například v otázce prolomení limitů těžby uhlí podléhá odborům a horníkům. A spokojen není ani s jeho přístupem k Rusku a sankcím.

"Náš rozsah obchodu s Ruskem ho řadí na 8. a 9. místo a je pětkrát nižší než rozsah obchodu s EU. Chápu, že exportéry poškodila současná situace, ale určitě ne tolik, abychom z toho činili drama nebo se vzdalovali sankcím EU,“ dodal Pilný.

Pilný si jako jediný neodpustil rýpnutí do vlastních řad – jasně stanovené ekonomické cíle podle něj nemá ani stát, ani hnutí ANO. "Myslel jsem si, že tenhle sjezd může být i o něčem jiném, třeba o nějakém programu. Já jsem na sněmu poprvé, takže nebudu hodnotit tu logiku, že nejdřív si zvolíme, a potom se teprve budeme bavit o tom, co děláme,“ dodal Pilný.

Na tom ale podle Babiše vůbec nezáleží. "Jestli jsme nejdřív diskutovali a pak volili? To je irelevantní," usadil kritika šéf v závěrečném projevu.

Očesané stanovy

Konkrétní programové cíle nejsou k nalezení ani ve v neděli schválených stanovách. Ty naopak o programu hnutí říkají ještě méně než ty předchozí. Původní dokument zmiňoval deset konkrétních bodů, kde byla zmíněna například zahraniční politika a spolupráce s Evropskou unií, protikorupční opatření nebo prvky přímé demokracie.

Nová pravidla hnutí se však omezila jen na čtyři velmi obecné body: svoboda, solidarita, zdravý rozum a rodina. Delegáti se v nich mohli dočíst nicneříkající fráze, že zdravý rozum a lidský přístup jsou často lepší cestou než byrokratická ztuhlost, že svoboda jedince je nezpochybnitelnou hodnotou nebo že spokojená, soběstačná a dobře fungující rodina je zárukou dobrého fungování společnosti.

Sněm ANO skončil krátce po páté hodině. Babiš uvedl, že je s jeho průběhem spokojen. Na dotaz, zda ho nemrzí, že se prakticky nediskutovalo k programu, odpověděl jen: "Vy jste naučení na politické deklarace. Ale my ten program máme a děláme ho."

 

Právě se děje

Další zprávy