John chce vyzkoušet elektronické volby už příští rok

Jan Němec (redaktor) Radek Nohl Jan Němec (redaktor), Radek Nohl
3. 3. 2011 16:36
Ministerstvo vnitra hodlá elektronické hlasování otestovat při senátních volbách
Konec volebních uren? Zdaleka ne...
Konec volebních uren? Zdaleka ne... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiéra elektronických voleb v Česku se blíží, i když zatím jen nanečisto. Ministerstvo vnitra by si možnost elektronického hlasování rádo vyzkoušelo už příští rok, a to při výběru nových senátorů.

V praxi by to znamenalo, že by si Johnův úřad vybral jeden senátní obvod a v něm by si voliči - kromě běžného hlasování ve volebních místnostech - mohli vyzkoušet i volby "na dálku".

Ministerstvo ještě zvažuje, zda by se hlasovalo pomocí datových schránek, nebo na Czech Pointech. Tam by ovšem volič musel také dojít osobně.

Náměstek ministra vnitra Michal Moroz odhaduje, že náklady na pilotní projekt elektronických voleb dosáhnou maximálně 30 milionů korun.

Ostré spuštění by už bylo dražší. V prvním roce odhaduje Johnův úřad náklady na 210 milionů, v dalším 70 milionů a nakonec 40 milionů korun.

"To jsou částky nutné na vybudování systému, který by do budoucna mohl plnit roli při jakémkoliv typu voleb," řekl náměstek ministra Moroz.

Opozice: Zaveďte nejdřív e-občanky

Opoziční ČSSD ale namítá, že elektronické volby zdaleka nespěchají tolik, jako zavedení nových identifikačních karet, tedy občanských průkazů s čipem.

Poslanec a exministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) tvrdí, že mělo ministerstvo vnitra raději přesunout peníze právě z pilotního projektu elektronických voleb na vydávání "eID", tedy elektronických občanek.

"K zavedení elektronických občanských průkazů Česko zavazují mezinárodní smlouvy," prohlásil Pecina.

Ministr Radek John (VV) se ale myšlenky elektronických voleb nevzdává a namítá, že peníze, které na volby dá, na zavedení e-průkazů tak jako tak nestačí.

Se zaváděním e-občanek se počítalo už od příštího roku. Občanka o velikosti platební karty by měla mít kromě viditelné části také čip s dalšími údaji, kvůli kterému by si úřady musely pořídit čtečky.


 
 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy