John chce vyzkoušet elektronické volby už příští rok

Jan Němec (redaktor) Radek Nohl Jan Němec (redaktor), Radek Nohl
3. 3. 2011 16:36
Ministerstvo vnitra hodlá elektronické hlasování otestovat při senátních volbách
Konec volebních uren? Zdaleka ne...
Konec volebních uren? Zdaleka ne... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiéra elektronických voleb v Česku se blíží, i když zatím jen nanečisto. Ministerstvo vnitra by si možnost elektronického hlasování rádo vyzkoušelo už příští rok, a to při výběru nových senátorů.

V praxi by to znamenalo, že by si Johnův úřad vybral jeden senátní obvod a v něm by si voliči - kromě běžného hlasování ve volebních místnostech - mohli vyzkoušet i volby "na dálku".

Ministerstvo ještě zvažuje, zda by se hlasovalo pomocí datových schránek, nebo na Czech Pointech. Tam by ovšem volič musel také dojít osobně.

Náměstek ministra vnitra Michal Moroz odhaduje, že náklady na pilotní projekt elektronických voleb dosáhnou maximálně 30 milionů korun.

Ostré spuštění by už bylo dražší. V prvním roce odhaduje Johnův úřad náklady na 210 milionů, v dalším 70 milionů a nakonec 40 milionů korun.

"To jsou částky nutné na vybudování systému, který by do budoucna mohl plnit roli při jakémkoliv typu voleb," řekl náměstek ministra Moroz.

Opozice: Zaveďte nejdřív e-občanky

Opoziční ČSSD ale namítá, že elektronické volby zdaleka nespěchají tolik, jako zavedení nových identifikačních karet, tedy občanských průkazů s čipem.

Poslanec a exministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) tvrdí, že mělo ministerstvo vnitra raději přesunout peníze právě z pilotního projektu elektronických voleb na vydávání "eID", tedy elektronických občanek.

"K zavedení elektronických občanských průkazů Česko zavazují mezinárodní smlouvy," prohlásil Pecina.

Ministr Radek John (VV) se ale myšlenky elektronických voleb nevzdává a namítá, že peníze, které na volby dá, na zavedení e-průkazů tak jako tak nestačí.

Se zaváděním e-občanek se počítalo už od příštího roku. Občanka o velikosti platební karty by měla mít kromě viditelné části také čip s dalšími údaji, kvůli kterému by si úřady musely pořídit čtečky.


 
 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy