reklama
 
 

John chce vyzkoušet elektronické volby už příští rok

3. 3. 2011 16:36
Ministerstvo vnitra hodlá elektronické hlasování otestovat při senátních volbách

Praha - Premiéra elektronických voleb v Česku se blíží, i když zatím jen nanečisto. Ministerstvo vnitra by si možnost elektronického hlasování rádo vyzkoušelo už příští rok, a to při výběru nových senátorů.

V praxi by to znamenalo, že by si Johnův úřad vybral jeden senátní obvod a v něm by si voliči - kromě běžného hlasování ve volebních místnostech - mohli vyzkoušet i volby "na dálku".

Ministerstvo ještě zvažuje, zda by se hlasovalo pomocí datových schránek, nebo na Czech Pointech. Tam by ovšem volič musel také dojít osobně.

Náměstek ministra vnitra Michal Moroz odhaduje, že náklady na pilotní projekt elektronických voleb dosáhnou maximálně 30 milionů korun.

Ostré spuštění by už bylo dražší. V prvním roce odhaduje Johnův úřad náklady na 210 milionů, v dalším 70 milionů a nakonec 40 milionů korun.

"To jsou částky nutné na vybudování systému, který by do budoucna mohl plnit roli při jakémkoliv typu voleb," řekl náměstek ministra Moroz.

Opozice: Zaveďte nejdřív e-občanky

Opoziční ČSSD ale namítá, že elektronické volby zdaleka nespěchají tolik, jako zavedení nových identifikačních karet, tedy občanských průkazů s čipem.

Poslanec a exministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) tvrdí, že mělo ministerstvo vnitra raději přesunout peníze právě z pilotního projektu elektronických voleb na vydávání "eID", tedy elektronických občanek.

"K zavedení elektronických občanských průkazů Česko zavazují mezinárodní smlouvy," prohlásil Pecina.

Ministr Radek John (VV) se ale myšlenky elektronických voleb nevzdává a namítá, že peníze, které na volby dá, na zavedení e-průkazů tak jako tak nestačí.

Se zaváděním e-občanek se počítalo už od příštího roku. Občanka o velikosti platební karty by měla mít kromě viditelné části také čip s dalšími údaji, kvůli kterému by si úřady musely pořídit čtečky.


 
 

autoři: Jan Němec, Radek Nohl | 3. 3. 2011 16:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama