Jiří Schams, zraněn v Afghánistánu, byl mezi vojáky legendou. Odhalili mu desku

Pavel Švec Pavel Švec
21. 9. 2021 14:55
V Kubelíkově ulici na pražském Žižkově byla v úterý slavnostně odhalena pamětní deska štábnímu praporčíkovi in memoriam Jiřímu Schamsovi, který byl v roce 2008 těžce zraněn při službě v Afghánistánu. Upoután na invalidní vozík zemřel v roce 2015. "Byť byl handicapovaný, stal se už za svého života legendou. Nejen v armádě, ale i mimo ni," řekl Aktuálně.cz vojenský historik Eduard Stehlík.
Pamětní deska štábního praporčíka in memoriam Jiřího Schamse, který byl v roce 2008 těžce zraněn v Afghánistánu.
Pamětní deska štábního praporčíka in memoriam Jiřího Schamse, který byl v roce 2008 těžce zraněn v Afghánistánu. | Foto: Pavel Švec

Jiří Schams, známý pod přezdívkou Regi, doprovázel 17. března 2008 společně s dalšími vojáky dánské humanitární pracovníky po rušném tržišti v afghánském městečku Gerešk. V tu chvíli se u nich odpálil sebevražedný atentátník. Útok nepřežili dva Dánové, čtyři Afghánci a velitel ochranného týmu Milan Štěrba. Schams utrpěl mnoho zranění.

Po tomto útoku zůstal několik měsíců v kómatu a střepina, která mu zůstala v hlavě, mu těžce poškodila mozek a upoutala jej na invalidní vozík. Všechny lékařské předpovědi po jeho návratu do vlasti byly velmi skeptické a nedávaly mu mnoho zbývajícího času života. Přesto se Schams dokázal ze zranění částečně uzdravit, zůstal ale závislý na pomoci ostatních.

"Téměř sedm let bojoval s osudem, se svým tělem. Učil se mluvit, v mnoha ohledech začínal od začátku, ale i přes svůj handicap se angažoval v pomoci ostatním. Byl to fantastický chlap se smyslem pro humor," vzpomínal při úterním odhalení pamětní desky vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Schams se mimo jiné stal iniciátorem nadace, která se snaží zraněným veteránům pomáhat.

"Nebyl to jen vynikající voják Útvaru speciálních operací Vojenské policie (SOG), ale také špičkový zdravotník, jeden z nejlepších, jaké armáda měla," připomněl Stehlík.

Jiří Schams však svůj boj nakonec prohrál poté, co se jej zmocnila zákeřná zhoubná nemoc. Zemřel 7. ledna 2015 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze na rakovinu. Česká armáda při pohřbu uctila jeho památku čestným průletem letounů JAS-39 Gripen nad Prahou. Od úterý ho připomíná i pamětní deska na domě v Kubelíkově ulici č. 10. "Lidi, kteří tudy prochází, si třeba uvědomí, že pamětní desky nejsou jen dávnou vzpomínkou na naše padlé předky, ale že se to bezprostředně dotýká i nás," dodal Stehlík.

 

Právě se děje

Další zprávy