Jediným řešením je odvolání Zemana, je přesvědčený Putna

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
6. 5. 2015 17:40
Kritizovat někoho za údajné kontakty s StB je od člověka, který se obklopuje bývalými lampasáky, výsměch, říká profesor Martin C. Putna, kterého prezident odmítl jmenovat před dvěma lety.
Martin C. Putna
Martin C. Putna | Foto: DVTV

Rozhovor Jmenování profesorů a politické názory by se vůbec neměly směšovat, profesura je čistě věcí odbornosti, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin C. Putna. Politici by neměli zasahovat do autonomie.

Přitom právě kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat Putnu profesorem vypukla před dvěma lety kauza, která se nyní vrátila možná ještě silněji.

Akademici by se podle Putny měli sjednotit a dát jasně najevo svůj názor. Jediným skutečným řešením by ale bylo odvolání prezidenta, který je podle něj společensky nebezpečnou osobou.

Opakuje se situace, v jejímž středu jste se před necelými dvěma lety ocitl vy sám. Jak vnímáte nynější dění okolo nejmenování profesorů?

Že je Miloš Zeman společensky nebezpečná osoba, na to jsem upozorňoval už při prezidentských volbách. Od té doby se nic nezměnilo, jen bohužel došlo na má slova víc, než jsem si přál.

Takže vaše dřívější věta, že prezident Zeman je bezpečnostní hrozba a že se blížíme Kremlu, stále platí?

Je tady ještě někdo, kdo to nevidí?

Je v něčem nynější situace odlišná od té, ve které jste byl vy? Vaši profesuru prezident před dvěma lety podepsal na rozdíl od trojice vašich kolegů nyní…

Už na podzim jsem vyzýval v souvislosti s jinými věcmi, tj. se zahraniční politikou, odpovědné politiky tohoto státu, aby se pokusili prezidenta odvolat. Nemám, co bych k tomu dodal.

Od člověka obklopujícího se lampasáky je to výsměch

Když se řešilo vaše nejmenování, hovořilo se o tom, že by pravomoc přešla na ministra školství. Měla by se tato otázka znovu otevřít, nebo by to také nebyl ideální model?

Jediným řešením je odvolání Zemana. Až skončí Zeman, skončí všechny problémy, které jsou zcela umělé.

Myslíte si, že se to týká jen prezidenta Zemana. Že s jiným prezidentem by takováto situace nastat nemohla?

Akademická obec samozřejmě není společenství svatých, má řadu svých vnitřních problémů, jako všechny ostatní segmenty společnosti. Ale má-li ve věcech odborných a ve věcech své samosprávy tradičně autonomii, má to býti respektováno a politici nemají zasahovat do věcí vysokých škol. Pokud jde o konkrétní osoby, tak mohu nesouhlasit, a to třeba i ostře, s politickými názory některých z nich. Ale profesura je věcí odbornosti. Politika s tím nemá co do činění.

To znamená argumenty, které dal Pražský hrad k dispozici, jsou podle vás nepodstatné?

Od člověka, který se s oblibou obklopuje bývalými lampasáky, redaktory komunistických novin a podobnými osobami, je to opravdu výsměch.

Před dvěma lety vám několik profesorů vyjádřilo podporu a dekret z rukou prezidenta odmítli převzít, teď neúčast bude možná ještě větší. Měla by se v takovém případě akademická obec sjednotit a takříkajíc celý akt bojkotovat?

Ano. A velmi mě v této věci těší postoj pana rektora Zimy, se kterým jsem v minulosti také v konkrétních věcech nesouhlasil. A tady mohu říci, že jsem hrdý na svého rektora.

Vy sám jste poté, co vás prezident odmítl jmenovat, prohlásil, že by stálo za to, podívat se na celou věc vědecky. Není tohle další impuls?

V posledních dnech se k osobě pana Zemana vyjádřili nejméně dva odborníci (Martin Jan Stránský a Bohumil Sláma, pozn. red.) na psychiatrii a neurologii. Myslím, že správná vědní disciplína je teď tato.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy