Praha - Do boje o prezidentské křeslo, které za rok uvolní Václav Klaus, by mohl zasáhnout kandidát z nejpovolanějších.
Občané totiž budou moci připojit své podpisy pod nominační archy podporující kandidaturu nestraníka a všestranného génia Jaroslava Cimrmana.
Informoval o tom předseda recesistického přípravného výboru a Cimrmanův zmocněnec Jiří Š. Cieslar s tím, že Cimrman kandiduje pod heslem: "Někdo to přeci dělat musí".
"Podpisové archy jsou umístěny ve vybraných kavárenských zařízeních a jiných zařízeních na území zemí českých, země moravské, Slezska a na adrese 12 Mariahilfer Straße, Vídeň," doplnil Cieslar.
Renomovaní právníci Výboru pro Cimrmanovu kandidaturu prý dali dobrozdání, že zákon o přímé volbě prezidenta republiky plnohodnotnou kandidaturu intelektuálního obra pozdního Rakouska-Uherska nevylučuje, ani jí nestanovuje žádné překážky.
"Dosavadní pokusy monarchisticko-drobno-živnostenské fronty o sporadické vyšachování Járy Cimrmana z úsilí o dosažení národních met nejvyšších konečně narazily na nepřekročitelnou hradbu ústavně-právní," tvrdí přípravný výbor kandidatury.
Příslušné vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že s kandidaturou souhlasí, bylo totiž podle Cieslara shodou okolností nedávno nalezeno na území dosud zakonzervovaného archeologického naleziště v blízkosti obce Liptákov, epicentra cimrmanologických výzkumů.
S Blanickými rytíři vyjede i Největší Čech
"V době, kdy našemu národu mělo být nejhůře, nevyjíždí jen Blaničtí rytíři, jakýsi Miloš, Jan, Jana, případně Livie, ale i Největší Čech," poznamenal Cieslar v tiskové zprávě s narážkou na další možné uchazeče o pracovní poměr na Pražském hradě.
Svůj záměr kandidovat v prezidentské volbě už oznámili Miloš Zeman i Jana Bobošíková, sociální demokraté zvažují podporu Jana Švejnara a týdeník Reflex zorganizoval anketu o tom, zda by byla dobrou prezidentkou manželka současné hlavy státu Livie Klausová.
Cimrmanův portrét neexistuje. Co by viselo ve třídách?
Cimrman, fiktivní literární postava s reálným společenským vlivem, před sedmi lety bez větších potíží uspěl v televizní soutěži o Největšího Čecha. Mediální magnáti však s poukazem na pravidla zakazující účast fiktivních jedinců českému vlastenci a géniovi vyhrát znemožnili.
Otázku, jak zajistit Cimrmanův neexistující portrét, aby mohl být vyvěšen ve školních třídách, ale přípravný výbor zřejmě vyřešit nedokáže.
U zrodu fiktivního génia Járy Cimrmana před více než čtyřmi desítkami let stáli Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák. Z jejich rozhlasové Nealkoholické vinárny U pavouka se posluchači 23. prosince 1966 o do té doby neznámém velikánovi dozvěděli poprvé.