Praha - "Společenská škodlivost jednání obviněného je (...) zvyšována skutečností, že nešlo o běžné čmárání na zeď, ale o projev organizovaného odporu proti aktu státní moci, tedy proti zadržení a vazebnímu stíhání příslušníků anarchistického hnutí", stojí v rozsudku nad ruským studentem Igorem Ševcovem.
Ten má být zatím podle nepravomocného rozsudku na dva roky vyhoštěn z republiky kvůli natáčení sprejerství, třebaže byl osvobozen v případě údajného útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického. Organizovaným odporem soudkyně Blanka Bedřichová míní protest, kdy se před ruzyňskou vazební věznicí na nepovoleném shromáždění sešlo několik lidí, kteří nesouhlasili s vězněním anarchistů nyní už obžalovaných z přípravy útoku na vlak.
A soudkyně tím odůvodňuje, proč student etnologie nedostal pouze peněžitý trest, který požadovala obhajoba, ale rovnou vyhoštění. Nahrávkou, kterou Ševcov při protestu a sprejování na zeď ruzyňské věznice pořídil, se podle soudu mohlo díky zveřejnění na internetu seznámit "blíže nezjištěné množství osob".
"Jeho jednání tak není pouhým projevem podpory a schvalování jednání hlavního pachatele v rámci majetkového deliktu, ale formou politické propagace myšlenek pokoušející se narušit společenské zřízení České republiky", píše soudkyně dále v rozsudku.
Jako za totality?
"Podobným způsobem se odůvodňovaly za totality rozhodnutí proti odpůrcům komunistického režimu," řekl Aktuálně.cz v reakci na rozsudek Ševcovův advokát Pavel Kožoušek.
Ševcov se s advokátem proti rozsudku odvolají. A samotný student zůstane do rozsudku Vrchního soudu na území České republiky.
"Mám požádáno o pracovní vízum. Ale to řízení pozastavili, než bude pravomocný rozsudek soudu. Až bude, tak se rozhodnou, jestli mi ho dají. Zatím tady mohu zůstat," řekl Ševcov, který má nyní zkouškové období po prvním ročníku studií oboru etnologie na Karlově univerzitě. Jeho kolegové a učitelé se navíc nedávno za Ševcova postavili.
Útok zápalnými lahvemi mu soud neprokázal
Igor Ševcov byl před pár týdny zproštěn obžaloby z toho, že útočil zápalnými lahvemi na dům, v němž žije rodina ministra obrany Martina Stropnického. Obžaloba měla proti ruskému studentovi pouze pachovou stopu na jedné ze zápalných lahví - jiného podezřelého ze spáchání tohoto činu vyšetřovatelé nemají.
Trest vyhoštění dostal za účast na protestním sprejování na ruzyňskou věznici. Ševcov tehdy hlídal, zda je "čistý vzduch", a celou akci ještě natáčel a provolával u toho anarchistická hesla, zatímco jeho známý Lukáš Borl sprejoval.
Borl je od prosince hledaný policií a je podezřívaný z toho, že je hlavní postavou, která stojí za takzvanou Sítí revolučních buněk, která se přihlásila k mnoha zapálením policejních aut, útoku na mýtnou bránu nebo restauraci Řízkárna. Policie revoluční buňky také zprvu spojovala s přípravou útoku zápalnými lahvemi na vlak.