Praha - Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš vysvětluje své sporné podnikatelské aktivity v šestistránkovém dopise, který odeslal předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Ministr tak musel tak učinit na pokyn poslanců, kteří mu uložili, že má do konce dubna vyvrátit podezření ohledně svých financí.
Předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek zopakoval ultimátum, v němž požadoval od Babiše důsledné vysvětlení. Podle kuloárních informací část ČSSD dokonce uvažuje o Babišově odvolání z vlády, pokud ministrovo vysvětlení veřejnost a sociální demokracii neuspokojí.
V dopise, který zveřejnil Deník.cz, Babiš na mnoha místech opakuje argumenty, kterými již dříve své obchody vysvětloval. To se týká třeba kauzy korunových dluhopisů.
Naopak podrobnější a nové informace zveřejnil ministr třeba k obchodu s akciemi společnosti Profrost a také k některým dalším aktivitám. Babiš tvrdí, že neprodal tehdy svému Agrofertu téměř bezcenné akcie Profrostu. "V roce 2010 jsem Agrofertu prodal 80% podíl v této společnosti (nikoliv 20%, jak zaznělo při jednání ve sněmovně) za cenu 527,5 milionu korun," hájil své obchody Babiš v dopise. Podle něj cenu stanovil znalec odborným posudkem.
Babiš označil kauzu kolem korunových dluhopisů Agrofertu, jichž nakoupil zhruba 1,5 miliardy a jejichž výnos nepodléhá zdanění, za organizovanou kampaň a mediální hon na svou osobu. "Jsem si jistý, že jsem v žádném případě neporušil zákony této země a vše v rámci mého podnikání bylo vždy legální a v souladu se zákony této země," napsal.
V dopisu, k němuž jsou přiloženy dříve zveřejněné zprávy auditorských společností EY a PwC i potvrzení banky o výplatě peněz za dluhopisy, opakuje, že měl dostatek vlastních prostředků k nákupu obligací. Úrok, za který Agrofert dluhopisy v roce 2012 emitoval, byl podle vicepremiéra standardní pro desetileté nezajištěné obligace. Holding také podle něj potřeboval prostředky na rozvoj, proto se k emisi cenných papírů rozhodl.
Vicepremiér v dopisu znovu zaútočil na premiéra Sobotku a předsedu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska, kteří Babiše podle jeho názoru považují za nebezpečného, a proto se ho společně snaží dostat z politiky. Podle něj to odrazuje i další podnikatele od vstupu do politiky. "Každý úspěšný podnikatel pochopí, že kariérní politik udělá cokoliv, aby se v politice úspěšní podnikatelé nevyskytovali," napsal.
V závěru dopisu Babiš také apeloval na přijetí svého poslaneckého návrhu, který by zajistil danění jednokorunových dluhopisů od 1. ledna 2018. Návrh minulý týden schválila vláda, Sobotka ale tehdy vyjádřil pochybnosti o tom, zda se ho podaří do konce volebního období projednat v parlamentu.
"Dopis jsem odeslal v 9.40 elektronickou poštou, následně jsem jej donesl na podatelnu předsedy sněmovny. Dopis je myslím velice odborný, takže kdo nepodnikal, ho úplně nepochopí," řekl pak Babiš.
"Je to organizovaná kampaň, je vidět, že spolupráce Kalouska se Sobotkou funguje. Měli by dopis dát ke zhodnocení ekonomickým diletantům Špidlovi a Píclovi," dodal.
Babiš očekává, že Sobotkovi jeho vysvětlení stačit nebude. Předseda vlády svými neustálými útoky zásadně poškozuje vládu, dodal ministr financí.
Vicepremiér dodal, že by nechtěl, aby v případě jeho odvolání odešli také ostatní ministři za ANO. "Mají svoji práci a dělají ji dobře, tak proč to všechno rozbít?" dodal. O krizi ve vládě a možnosti, že premiér odvolá ministra financí, jednali ministři za hnutí ANO už ráno. "Dohodli jsme se s kolegy ministry za ANO, že se nebudeme vyjadřovat, jak bychom se zachovali, kdyby premiér odvolal pana Babiše," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Sobotka Babišovi vzkázal, že si dopis prostuduje příští týden. "S dopisem poslancům se chci podrobně seznámit, počítám s tím, že se k němu příští týden vyjádřím a rozhodnu se o dalším postupu. Pochybností a kauz spojených s podnikáním Andreje Babiše je velké množství, očekávám tedy, že na ně ve svém dopise Poslanecké sněmovně adekvátně zareagoval a všechna podezření věrohodně vysvětli," řekl Sobotka. Premiér zároveň odmítá, že by ČSSD usilovala o rozbití vlády.
První místopředseda ČSSD Milan Chovanec v pátek řekl, že si strana počká, až dopis oficiálně doputuje do sněmovny, na jeho prostudování nechá několik dní.
Kalouska dopis nepřesvědčil
Šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska dopis nepřesvědčil "Dopis jsem zběžně přelétl během jednání sněmovny. Na první přečtení jde říct, že jen opakuje notoricky známé argumenty. Není v něm například ani slovo, proč vlastník Agrofertu vydal dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny," řekl.
"V okamžiku, kdy byl jediným kupcem dluhopisů své vlastní firmy, byl jediný důvod daňová optimalizace. Pak se jedná o protiprávní jednání," dodal.
Dopis v žádném případě nemůže rozptýlit pochybnosti, na tahu je nyní předseda vlády. Je to jeho rozhodnutí, osobně však velmi pochybuji, že by přijetím dopisu jako dostatečné vysvětlení předseda vlády převzal odpovědnost za svého ministra. To by udělal jen politický sebevrah.