Je arbitráž s Diagem zmanipulovaná? Zjišťuje policie

Sabina Slonková
26. 4. 2010 13:10
Jedním z úřadů, na které se protikorupční policie obrátila, byl i Nejvyšší soud

Praha - V době, kdy vrcholí miliardová arbitráž státu s firmou Diag Human a verdikt už byl na spadnutí, se do kauzy vložila protikorupční policie.

Před pár týdny začala podle zjištění Aktuálně.cz prověřovat, zda rozhodčí řízení není zmanipulované. Oslovila už kvůli tomu několik institucí a vyžádala si dokumenty či stanoviska.

Společnost Josefa Šťávy požaduje po státu zhruba čtrnáct miliard korun za to, že byla v devadesátých letech údajně vytlačena z lukrativního byznysu s krevní plazmou. Stát už firmě před lety přiklepl 327 milionů a roky se hraje o finální sumu.

Policisté na Nejvyšším soudu

Jedním z úřadů, na které se protikorupční policie v minulých dnech obrátila, byl i Nejvyšší soud. Advokát firmy Diag Human právě u Nejvyššího soudu napadá údajnou podjatost hlavního rozhodce Petra Kužela.

"Žádost od policie jsme obdrželi a vyřídili ji. To je vše, co k tomu můžu říci," potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Detektivové začali být ve vlekoucí se kauze aktivní ve chvíli, kdy se arbitři chystali vynést konečný verdikt. Deník Aktuálně.cz již informoval, že připravované rozhodnutí nebylo pro firmu Diag Human příznivé: dva ze tří rozhodců byli rozhodnuti, že požadovaných 14 miliard Diag nedostane.

Ve stejné době ale rezignoval rozhodce nominovaný Šťávovou společností, a tím se konec příběhu odsunul. Minimálně do doby, než přijde nový rozhodce a seznámí se se spisem.

Proč až teď? Neřekneme

Protikorupční služba odmítá vysvětlit, proč se příběhem, který se táhne už patnáct let, začala zabývat právě nyní, kdy se kauza začala vyvíjet v neprospěch Diagu.

"Nebudeme k tomu nic říkat. K prověřovaným případům se zkrátka nevyjadřujeme," prohlásil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Rovněž advokát firmy Diag Human Jan Kalvoda odmítl odpovědět na přímou otázku, zda to byl právě on, na jehož popud policie rozjela vyšetřování.

"Nemůžu k tomu říct vůbec nic. Nejsem zbaven mlčenlivosti. Obecně ale mohu uvést, že takové věci nedělám," řekl Kalvoda.

Minimálně jednou už ale advokát Diagu veřejně pohrozil, že do kauzy hodlá policii zatáhnout. V půli dubna totiž v Lidových novinách tvrdil, že dva zbývající rozhodci nezákonně manipulují se spisem, na což hodlá policii upozornit.

Odnesla to jen Součková

Policie byla v celé historii kauzy podobně aktivní jen jednou. A to v případě bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové, která pověřila zastupováním státu ve sporu s Diagem svého známého bez výběrového řízení. Policie ji za to obvinila, pravomocný verdikt zatím soud nevynesl.

Součková nakonec byla jediná, na koho se policie zaměřila. Mnohem zásadnější chyby státních úředníků, které daly Diagu rozhodující zbraně pro arbitráž, zůstaly nepotrestány.

 

Právě se děje

Další zprávy