Arbitr v kauze Diag Human rezignoval, Kindl zůstává

Zpravodajská směna
30. 3. 2010 10:40
Arbitráž, ve které jde o miliardy korun, se tak zřejmě protáhne

Praha - Jeden z trojice rozhodců, kteří mají posoudit požadavky firmy Diag Human na odškodnění od českého státu, ze senátu odstoupil. Informovalo o tom Rádio Česko.

Švýcar Damiano Della Ca se svého místa vzdal v úterý ráno. Do komise ho nominovala firma Diag Human, která teď má 30 dnů na to, aby vybrala nového arbitra.

Zbývajícími členy senátu jsou bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl a pražský zastupitel a šéf Hospodářské komory Petr Kužel.

Švýcar svou rezignaci zdůvodnil mimo jiné pochybnostmi o nezaujatosti Kindla i některými okolnostmi arbitráže, které prý pokládá za nestandardní.

Patnáct miliard nebo dvě miliardy?

Letos v únoru vyšlo najevo, že firma podnikatele Josefa Šťávy zřejmě nezíská požadovaných 15 miliard korun. Z arbitráže by si neměla odnést více než dvě miliardy.

V prvním kole arbitráže před dvěma lety přitom rozhodci přiřkli firmě Diag Human za to, že ji stát v devadesátých letech údajně vytlačil z lukrativního byznysu s krevní plazmou, celkem devět miliard korun.

Firma se s tím ale nespokojila a odvolala se s tím, že požaduje o šest miliard více. Proti výsledku se tehdy odvolal i stát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy