V bitvě o státní miliardy šel Kalousek na ruku příteli

Sabina Slonková
2. 3. 2010 6:25
Dokumenty dokládají pomoc ex-ministra firmě Diag, s níž stát bojuje o miliardy

Praha - Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ještě coby ministr financí podnikl kroky ve prospěch svého dlouholetého známého Josefa Šťávy. Ten přitom v arbitráži proti státu, jehož zájmy měl ve své roli Kalousek zastupovat, usiluje o bezmála patnáct miliard korun.

Fakt, že Kalousek šel bechyňskému podnikateli na ruku, dokládá oficiální korespondence, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. A jak vyplývá z dalších dokumentů, po odchodu někdejšího lidoveckého ministra stát Kalouskův postoj revidoval a vydal stanovisko ve Šťávův neprospěch.

V hlavní roli Oršula

V čem přesně mohl být Kalousek coby ministr financí Šťávovi ku pomoci? Šlo o dělení miliard, které se podnikatel snaží na státu vymoci v kauze známe jako Diag Human.

Šťáva se po prvním vítězství, které mu přiznalo nárok na odškodné, měl o výslednou sumu podělit se svým - dnes už bývalým - právníkem Jiřím Oršulou, který mu k úspěchu pomohl.

Kalousek však za ministerstvo financí napsal doporučení, v němž odmítá připustit, že by kromě Šťávy měl na stamiliony vymožené na státu nárok ještě někdo další.

Právník Oršula byl v té chvíli bez šance.

Co se však nestalo po odchodu Kalouska z ministerstva financí? Tentýž úřad věc znovu prozkoumal, a změnil názor - úředníci naopak vyslovili souhlas s tím, že Oršulův nárok na 30 procent Šťávova odškodnění je oprávněný.

Nejde jen o stamiliony

Miroslav Kalousek dnes odmítá, že by jeho korespondenci jakkoli ovlivnilo, že se se Šťávou zná skoro třicet let.

Miliardy v kauze Diag Human

Firma Diag Human podnikatele Josefa Šťávy vysoudila na státu 327 milionů za údajné vytlačení z výnosného byznysu s krevní plazmou.

Arbitři následně v roce 2008 společnosti přiřkli dalších 9 miliard korun.

Nyní probíhá přezkumné řízení, v němž by podle zjištění Aktuálně.cz Diag překvapivě neměl dostat víc než dvě miliardy.

"Právě proto, že se známe, jsem si vždy držel od případu odstup. Ostatně o něm ani moc nevím. A jestli jsem něco takového napsal, pak to zcela jistě bylo na základě podkladů, které připravil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," sdělil Aktuálně.cz.

Jak si tedy Kalousek vysvětluje, že tentýž Úřad po jeho odchodu z ministerstva vydal zcela opačné stanovisko? "Nemám pro to vysvětlení, nemám o tom případu detailní informace."

Na první pohled se to celé může jevit jako banální detail. V komplikované a nepřehledné kauze Diag Human má ale významný dopad. Nejde totiž jen o to, jestli se Šťáva bude muset ve finále s někým rozdělit.

Právník Oršula poté, co ho Šťáva odmítl vyplatit, svou pohledávku prodal dvěma offshorovým společnostem, které předseda rozhodčího senátu navzdory protestům Diag Human před pár týdny přizval do arbitráže.

A firmy v rozhodčím sporu podle zjištění Aktuálně.cz obratem začaly podkopávat dříve jistou Šťávovu pozici.

Pohledávka neexistuje! Ale existuje!

Přitom to dlouho vypadalo jinak.

Šťáva odmítal jakékoliv pohledávky uznat a ministerstvo financí měl v zádech.

Ministr Kalousek svého bechyňského souseda Šťávu podpořil v dopisech z 30. října 2007 a 3. července 2008.

Společnosti Towit Machinery Trading, jedné ze dvou firem, které právník Oršula prodal svoji pohledávku, coby ministr financí mimo jiné výslovně píše: "Pohledávka, která údajně na Towit přešla postoupením od JUDr. Oršuly, neexistuje."

V právě probíhajícím přezkumném řízení arbitráže však totéž ministerstvo financí tvrdí jednoznačně: Pohledávka existuje.

Ve šroubované řeči právníků Úřadu pro zastupování státu ze stanoviska z loňského prosince to zní takto: "Máme za prokázané, že v důsledku smlouvy o postoupení pohledávky uzavřené dne 02. 03. 2001 mezi žalobcem a JUDr. Jiřím Uršulou, došlo ke ztrátě věcné aktivní legitimace žalobce (Diagu pozn.red), a to v rozsahu 30% nároku, o který v tomto rozhodčím řízení jde."

Zástupci Úřadu své stanovisko odmítli komentovat, s odkazem na závazek mlčenlivostí.

Foto: Aktuálně.cz
Exministři Sokol a Kalvoda se přou o krev. A miliardy

To už tu bylo...

Není to každopádně poprvé, kdy Miroslav Kalousek postupoval v kauze Diag Human v zájmu svého známého Josefa Šťávy.

Už před lety při výslechu na policii připustil, že kvůli případu Diag osobně kontaktoval tehdejšího sociálnědemokratického ministra financí Bohuslava Sobotku. Stalo se to v době, kdy stát prohrál první část arbitráže, která přiřkla Diagu 327 milionů korun.

"Uvedl, že kontaktoval ministra financí Bohuslava Sobotku ohledně výplaty společnosti Diag Human, neboť zde byly důvodné obavy, že část tohoto nároku bude vyplacena na účet uvedený JUDr. Oršulou," stojí v jednom z usnesení Městského státního zastupitelství v Praze.

Místopředseda ČSSD Sobotka včera na otázky spojené s Kalouskem nereagoval. Poté, co obdržel z Aktuálně.cz konkrétní SMS se žádostí o vyjádření, přestal zvedat telefon.

...dokonce dvakrát

A do třetice: Vlivný poslanec Kalousek v minulosti podle Mf Dnes posílal na finance i dopis ve znění, že by měl stát urychleně zaplatit, jestli nechce prodělat kalhoty.

Ministerští úředníci tehdy podle novinářů označili dopis za nátlakový, Kalousek za dotazovací.

"Chtěl jsem jen vědět, co s tím udělají. S Josefem Šťávou se znám roky, a když se teď o něm ošklivě mluví, nebudu dělat, že ho neznám. Je to nemilosrdný a tvrdý obchodník, ale nevím o tom, že by se někdy zachoval nečestně," tvrdil tehdy Kalousek.

Lobbing ze strany Kalouska nicméně vždy popíral i Josef Šťáva, jejich vztah popisoval slovem respekt.

Časopisu Týden se nicméně v roce 2003 pochlubil, že mu Kalousek donáší informace z uzavřených ekonomických porad tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly. "Volal mi, co o mně Špidla na G-8 říkal. Prý takové bohatství, které mám, nemůže získat slušný člověk."

 

Právě se děje

Další zprávy