Konec umělce, zrada občanských postojů, nepodstatné. Nohavica sklízí hlavně kritiku

bn Domácí bn, Domácí
Aktualizováno 6. 11. 2018 11:37
Písničkář Jaromír Nohavica převzal o víkendu v Kremlu Puškinovu medaili za přínos ruské kultuře, jejíž laureáty vybírá prezident Vladimir Putin. Na zpěváka se pak ze všech stran sesypala kritika, málokdo se postavil na jeho obranu. Projděte si reakce některých politiků, hudebních kritiků a komentátorů v přehledné grafice.

Děkan FSS Břetislav Dančák: "Jaromír Nohavica se zalíbil autoritářskému režimu a ochotně mu poskytl podporu. Převzetím Puškinovy ceny z rukou prezidenta Putina se sám a dobrovolně přihlásil k tomu, že utlačování vlastních občanů a pronásledování politických oponentů považuje za správné. K lítosti všech demokraticky smýšlejících lidí sledujeme, jak se opět nechal veřejně známý a populární člověk zlákat k tomu, aby svým jednáním legitimizoval politiku nesvobody. Bohužel tak aktivně činí totéž co jeho předchůdci, jako např. dramatik G. B. Shaw, který v době úmyslně vyvolaného ukrajinského hladomoru oslavoval výdobytky Stalinova Sovětského svazu. Nohavicovo jméno bude od teď mimo jiné spojeno se sympatiemi k provádění takové politiky Kremlu, jejímž výsledkem je agrese vůči Ukrajině a anexe Krymu. Jak smutné v časech, kdy si sami připomínáme padesát let od sovětské okupace Československa ze srpna 1968."

Zveřejnil(a) Fakulta sociálních studií MU dne 05. November 2018

Břetislav Dančák

Nohavicu naopak v obsáhlém komenátři na Facebooku kritizuje děkan Fakulty sociálních studii Masarykovy univerzity Břetislav Dančák: "Jaromír Nohavica se zalíbil autoritářskému režimu a ochotně mu poskytl podporu. Převzetím Puškinovy ceny z rukou prezidenta Putina se sám a dobrovolně přihlásil k tomu, že utlačování vlastních občanů a pronásledování politických oponentů považuje za správné," píše Dančák.

A pokračuje: "K lítosti všech demokraticky smýšlejících lidí sledujeme, jak se opět nechal veřejně známý a populární člověk zlákat k tomu, aby svým jednáním legitimizoval politiku nesvobody. Bohužel tak aktivně činí totéž, co jeho předchůdci, jako například dramatik G. B. Shaw, který v době úmyslně vyvolaného ukrajinského hladomoru oslavoval výdobytky Stalinova Sovětského svazu. Nohavicovo jméno bude od teď mimo jiné spojeno se sympatiemi k provádění takové politiky Kremlu, jejímž výsledkem je agrese vůči Ukrajině a anexe Krymu. Jak smutné v časech, kdy si sami připomínáme padesát let od sovětské okupace Československa ze srpna 1968."

 

Právě se děje

Další zprávy