Janečkův fond proti korupci žaluje vedení ÚOHS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 3. 2013 18:50
Kvůli jeho nečinnosti vznikla podle fondu při plnění zakázky škoda 540 milionů
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční fond Karla Janečka podal trestní oznámení na předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje a jeho místopředsedkyni Evu Kubišovou.

Oba měli podle fondu svou nečinností umožnit devítiměsíční plnění nezákonné zakázky na systém pro vyplácení dávek. Podle Nadačního fondu proti korupci tak způsobili škodu kolem 540 milionů korun.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj obvinění odmítl. "Obvinění považuji za absurdní. Úřad ve správním řízení jednal podle zákona," řekl Rafaj.

Podle fondu je ÚOHS povinen vydat rozhodnutí ve lhůtě 60 dní, Rafaj a Kubišová však rozhodovali 328 dní.

"Správní řízení bylo zahájeno dne 3. 4. 2012, přičemž k vydání prvostupňového rozhodnutí došlo až dne 25. 2. 2013. Zákonem stanovená délka správního řízení tak byla překročena o téměř 9 měsíců," upozorňuje fond.

Tato nečinnost podle něj způsobila, že nezákonně vedená veřejná zakázka probíhala a byla hrazena z veřejných rozpočtů právě o 9 měsíců déle, než by tomu bylo za situace, "kdy by výše jmenovaní plnili své povinnosti řádně a v souladu se zákonem".

Každý měsíc tak bylo vyplaceno 60 milionů korun, celkově tedy 540 milionů.

"Přímým důsledkem nečinnosti podezřelých je vznik škody, která stonásobně přesahuje hranici škody velkého rozsahu stanovenou trestním zákoníkem. Jedná se tak nesporně o případ společensky značně škodlivý, který vyžaduje uplatnění trestní odpovědnosti pachatelů a trestně právních důsledků s ní spojených," upozorňuje fond.

ÚOHS uložil ministerstvům pokuty

Při výběru dodavatele systému pro vyplácení dávek nezorganizovalo ministerstvo práce tendr, ale od loňska se připojilo k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions, kterou jako centrální zadavatel uzavřelo ministerstvo vnitra.

ÚOHS zakázku pro Fujitsu koncem února zrušil. Oběma ministerstvům uložil půlmilionové pokuty a zakázal jim programy pro vyplácení dávek používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné.

Ministerstva proti rozhodnutí podala rozklad.

Tendr hraje roli také v policejním obvinění odvolaného náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišky. Kriminalisté ho spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy