Fondu proti korupci hrozí zrušení, míří k soudu

Lucie Stuchlíková Eliška Morochovičová, Lucie Stuchlíková
8. 2. 2013 15:14
Návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci podala společnost MSB Legal
Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.
Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. | Foto: Karel Janeček

Praha - Advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners) předala soudu návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci, který v minulosti upozornil mimo jiné na podezřelé obchody pražského dopravního podniku, v nichž tato advokátní kancelář figurovala.

Celou věc řeší Městský soud v Praze, který už fondu doručil usnesení, ve kterém ho vyzývá k obhajobě obecné prospěšnosti své činnosti.

Podle návrhu na zrušení nadačního fondu, který redakci Aktuálně.cz poskytla advokátní kancelář MSB Legal, fond "závažným způsobem a opakovaně porušuje Zákon o nadacích, jakož i Zřizovací smlouvu Nadačního fondu a Statut nadačního fondu".

Konkrétně pak podle advokátů nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle nadačních fondů a k plnění obecně prospěšných cílů dochází z jeho strany jen okrajově, a to odměňováním některých osob, které oznámily korupční jednání.

V neposlední řadě také dokument MSB Legal uvádí, že "nadační fond v rámci své činnosti veřejně osočuje a znevažuje navrhovatele (tedy společnost MSB Legal, pozn. red.), dlouhodobě poškozuje jeho dobré jméno a systematicky ho diskredituje v jeho pozici poskytovatele právních služeb".

Nadační fond proti korupci (NFPK) tak má činit šířením nepravdivých a zkreslených informací.

Ředitel NFPK Pavel Soukenka celou věc komentoval slovy: "Spravedlnost si někdy dává na čas. Ovšem fakt, že MSB Legal v zastoupení JUDr. Danielem Teleckým usiluje o naše zrušení, považuji za nejlepší důkaz, že jdeme správným směrem."

Nadační fond proti korupci založil podnikatel a protikorupční aktivista Karel Janeček. A byl to právě jeho fond, který v minulých měsících poukázal na podezřelé obchody pražského dopravního podniku a nemocnice Na Homolce, v nichž figurovala právě advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners).

Jejich jméno bylo spojováno například se sporným kontraktem na nákup jízdenek od firmy Neograph. Tiskárna posílala z každé jízdenky 17 haléřů firmě Cokeville Assets na Britských Panenských ostrovech na základě zprostředkovatelské smlouvy.

Zakázky bez výběrového řízení

Podle protikorupčního fondu celou akci zorganizovala advokátní kancelář tak, aby peníze skončily u jejího klienta a lobbisty Iva Rittiga. Podezřelá spojení se objevila také v případě nákupu pohonných hmot od firmy Oleo Chemical, u pronájmu obrazovek v metru firmě Bitmedia nebo u přípravy veřejných zakázek společností Peskim.

Fond také přišel s tvrzením, že prostřednictvím kanceláře odtékaly peníze k Rittigovi i z nemocnice Na Homolce. V obou institucích získali právníci zakázky bez standardního výběrového řízení, a to i přesto, že si během let přišli na desítky milionů.

V nemocnici inkasovali během dvou let téměř třicet milionů, DPP za jejich služby utratil dokonce 160 milionů korun v průběhu čtyř let.

Systém práce byl v obou případech velmi podobný - právníci zařizovali výběrová řízení a zastupovali jak zadavatele zakázky, tak jejího příjemce. Peníze pak často mířily do společností v daňovém ráji na Kypru.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy