Ztracené miliony a Vondra: Je to kampaň proti mně

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
27. 1. 2011 18:44
Kauza ztracených milionů při českém předsednictví EU nabírá obrátky
Ministr Obrany Alexandr Vondra.
Ministr Obrany Alexandr Vondra. | Foto: Jan Langer

* Do článku jsme nově doplnili vyjádření premiéra Nečase * Do článku jsme doplnili vystoupení ministra Vondry na tiskové konferenci * Do článku jsme doplnili žádost ministra Kalouska o omluvu * Doplnili jsme reakci expremiéra Mirka Topolánka

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra poprvé veřejně reagoval na podezření, že během českého předsednictví EU stát přišel nejméně o 150 milionů korun.

Na tiskové konferenci začal své vysvětlení tím, že jde o delší dobu chystanou diskreditační kampaň. "Snaha uvařit mě," jak to ministr sám vyjádřil.

Ministr tvrdí, že neměl žádnou možnost o smlouvách s firmami rozhodovat. To měl podle něho na starost tehdejší ředitel Úřadu vlády Jan Novák.

Novák si podle něj vymínil, že smlouvy bude schvalovat on a jeho ekonomičtí poradci a náměstkové. Ministr a místopředseda ODS nicméně připustil, že se na tvorbě smluv podíleli i lidé z jeho týmu.

Kvůli případu rezignovat na místo ve vládě nehodlá, byl by to podle něj "útěk z bojiště".

Směšné, míní Topolánek. Kalousek chce omluvu

Na Vondrova slova večer reagoval někdejší premiér Mirek Topolánek. Tvrdí, že za přípravu smluv a vyjednávání s dodavateli byl právě zodpovědný nynější ministr obrany.

"Vedoucí Úřadu vlády to formálně podepisoval," řekl Lidovým novinám. "Jan Novák byl ze všech vysokých státních úředníků vždy loajální a absolutně spolehlivý a korektní," zastal se ho.

Redakce Aktuálně.cz už informovala, že ministerstvo financí kvůli případu podalo trestní oznámení.

Právě ministr Vondra byl ještě coby vicepremiér pro evropské záležitosti v Topolánkově vládě zodpovědný za hospodaření českého předsednictví.

Vondra nechtěl výslovně říci, kdo se jej podle jeho mínění snaží zdiskreditovat. Naznačil ale směrem k ministerstvu financí, s jejímž šéfem Miroslavem Kalouskem vede spory kvůli armádním zakázkám.

Kalousek následně vyzval Vondru za jeho slova k veřejné omluvě, protože podle něj zpochybnil nestrannost finančního a analytického útvaru, který trestní oznámení podával.

"Důrazně se ohrazuji proti tomu, aby byla jeho činnost, objektivita a nezávislost zpochybňována. Zvláště nešťastné mi připadá zpochybňování od člena vlády, která se přihlásila k boji proti korupci. Pokládal bych za vhodné, kdyby se pan ministr Vondra Finančnímu analytickému útvaru Ministerstva financí omluvil," prohlásil Kalousek.

Osladíme vám to. Vládní kampaň k předsednictví EU
Osladíme vám to. Vládní kampaň k předsednictví EU | Foto: Ludvík Hradilek

Nečas: Kauza není

Redakce Aktuálně.cz požádala o vyjádření k celé aféře ministerského předsedu Petra Nečase.

"O žádné kauze nevím," prohlásil.

Fakt, že jeden ministr téže vlády (Kalousek z TOP 09) podává trestní oznámení na jiného ministra (Vondru z ODS) odmítl komentovat. "Vytváříte lživý oslí můstek. Pokud vím, ekonomické vedení předsednictví tehdy spadalo přímo pod vedoucího úřadu vlády, nikoli pod pana Vondru," řekl se stejnou argumentací, kterou pak o několik hodin později zopakoval samotný ministr Vondra.

Ze zjištění Aktuálně.cz ale vyplývá, že šéf úřadu vlády z celé zakázky prokazatelně podepsal jen první rámcovou smlouvu na 70 milionů korun. Vyplacení dalších stovek milionů už bylo v režii Vondrových lidí.

To ostatně potvrdil i sám bývalý šéf úřadu vlády Jan Novák. "Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem místopředsedou vlády Vondrou. V tomto konkrétním případě mě ujistil, že je rámcová smlouva s dodavatelem bezchybná," sdělil Novák Aktuálně.cz.

Oč běží?

Podezření vůči Vondrově týmu jsou vážná.

Speciální finanční a analytický útvar ministerstva financí odhalil podezřelé finanční převody a dospěl k podezření, že stát přišel při obří třičtvrtě miliardové zakázce v souvislosti s předsednictvím EU nejméně o 150 milionů korun.

Zakázku na audiovizuální služby získala bez výběrového řízení pražská firma ProMoPro, která si na samotnou práci pak najala subdodavatele.

"Cestou" se pak podle ministerstva financí ztratilo zmiňovaných 150 milionů. Představitelé ProMoPro, která se zabývá technickými službami spojenými s pořádáním kongresů, konferencí a seminářů, odmítli případ na dotaz Aktuálně.cz komentovat.

Zakázka pro ProMoPro přitom představovala výrazný zásah do předsednického rozpočtu. Náklady na rok 2009 byly přes dvě miliardy, 750 milionů šlo právě pro ProMoPro.

 

Právě se děje

Další zprávy