Jak volily vaše děti? Tají se to, ale část pravdy známe

Eliška Bártová Eliška Bártová, Markéta Chaloupská
6. 5. 2010 13:59
Podívejte, jak dopadly studentské volby na některých školách ve vašem kraji
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Střední odborná škola mediální grafiky a polygrafiky v Rumburku má zelené studenty. Ve studentských volbách nanečisto, které připravila organizace Člověk v tísni, dali její studenti Straně zelených 15,2 procenta hlasů. Jinde získali zelení od studentů pouze kolem tří procent.

Výsledek z Rumburku vybočuje z toho, co přinesly dosud známé výsledky projektu. Celkově z něj zatím vyplývá, že středoškoláci preferují menší strany, zejména TOP 09.

Pouze na dvou ze škol, kde je výsledek hlasování znám, ve škole Kostka ve Vsetíně, a na soukromém gymnázium v Letohradě předběhla Schwarzenbergovu stranu ODS.

Studentské volby zorganizoval Člověk v tísni s tím, aby mladí získali motivaci k volbám a mohli si vyzkoušet, jak takový proces probíhá. Výsledky měly být zveřejněny stejně jako běžné volby - tedy po sečtení hlasů. Jenže po tlaku sociálně demokratických politiků a Asociace krajů organizátoři změnili pravidla a výsledky chtějí zveřejnit až po skutečných volbách.

Aktuálně.cz přesto nyní přináší alespoň částečný přehled o tom, jak se kde hlasovalo. Někteří učitelé anebo studenti se totiž vzepřelí nátlaku politiků a výsledky dali k dispozici.

Zatím jde o výsledky z patnácti škol, tedy z více než desetiny všech zařízení, které se projektu zúčastnily. Informace o deseti školách zveřejnila iniciativa Výsledky studentských voleb 2010. Výsledky voleb u dalších pěti škol zjistila redakce Aktuálně.cz.

V grafice získáte také přehled o tom, které školy ve vašem kraji se voleb zúčastnily a kolik z nich po nátlaku hejtmanů účast odvolalo. Vzhledem k tomu, že oficiální seznam Člověk v tísni nezveřejnil, naleznete v mapě ty školy, které se podařilo redakci zjistit.

Propadlíci vs. úspěšní

Z výsledků, byť kusých, zatím vyplývá, že sociální demokraté opravdu nejsou volbou středoškolské mládeže. Do sněmovny by je poslala pouze jediná škola - gymnazisté v Třeboni. Stejně tak propadli komunisté, ty nechce ve sněmovně zatím nikdo. Stejně dopdají zatím lidovci.

"Domnívám se, že neúspěch ČSSD u studentů způsobilo právě to, jak zasáhli do studentských voleb," říká učitelka Hana Pokorná z Církevního gymnázia Německého řádu. "Studenti zřejmě volili často pravici na vyjádření nesouhlasu. I u nás to bylo podobné, ale výsledky zveřejníme až po skutečných volbách."

Oproti tomu mají voliče mezi středoškoláky Věci veřejné a Česká pirátská strana - tu by do sněmovny poslalo 9 ze 13 škol. U studentů také bodovali extrémisté - Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Strana zelených, tolik úspěšná v Rumburku, překonala pětiprocentní hranici v pěti školách.

Volební účast se tam, kde jsou výsledky známy, pohybovala kolem 50-60 %, tedy byla podobně vysoká jako při skutečných sněmovních volbách. Například při těch posledních v roce 2006 přišlo 64,47 procenta dospělých oprávněných voličů.

Nula pro komunisty

Ve zmíněné škole v Rumburku, kde dominovali zelení, odvolilo podle informací Aktuálně.cz 138 žáků, tedy více než 60 procent.

Foto: Aktuálně.cz

"Máme tu kolegu, který je "rozumně zelený" a učí ekologii," hledá vysvětlení pro atypický výsledek ředitel školy Svatopluk Kubeš. "Je to asi také ovlivněno tím, že máme u nás žáky ze sedmi krajů a v Rumburku a jeho okolí je dnes již zase krásná příroda a oni si toho váží."

ODS zde získala druhé nejnižší procento hlasů ze všech škol - volilo ji pouze 11,6% studentů. Parlamentní stranu předběhly dvě nové strany - Česká pirátská strana a Věci veřejné.

Podle rumburských žáků by se do sněmovny těsně dostala ještě Zemanova SPO s 5,1%. Rumburk se tak zařadil mezi jediné dvě školy, které by Zemana pustily zpět do politiky.

Sociální demokracie, která mimochodem vládne rumburské radnici, dostala pouze 3,6%, pro komunisty tu nehlasoval nikdo.

Volební účast přes 50%

Nejvyšši procento voličů udává podle nejnovějších informací Aktuálně.cz Letohradské soukromé gymnázium, kde se voleb zúčastnilo 78% studentů. V kvintě dokonce odvolilo 93% žáků.

Vysokou účast hlásí také Malostranské gymnázium v Praze a v Třeboni. Naopak nejnižší procento (39,14 %) studentů odvolilo na gymnáziu v Liberci.

Pouze dvě strany - TOP 09 a ODS - by poslalo do sněmovny všech 13 škol, kde jsou výsledky známy. Další nejúspěšnější stranou jsou Věci veřejné, ty ve sněmovně nechtěla jen jedna škola (potřebná procenta překvapivě nezískala na pražské škole, Malostranském gymnáziu.)

Úspěch mezi studenty zaznamenala také Česká pirátská strana, ta získala přes 5 % hlasů na devíti školách. Dělnické straně dává přes pět procent šest škol.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy