Školy se zalekly hejtmanů. 50 vzdalo volby nanečisto

Domácí Domácí
26. 4. 2010 14:55
Projekt tento týden organizuje sdružení Člověk v tísni
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Téměř padesát škol vzdalo pořádání studentských voleb, ve kterých si žáci gymnázií a jiných středních škol i učilišť mohou tento týden nanečisto vyzkoušet, jak se volí do Poslanecké sněmovny.

Důvodem je jednak kritika hejtmanů z ČSSD a také to, že od projektu dalo ruce pryč ministerstvo školství.

"Původně se mělo zúčastnit dvě stě škol, nakonec se zhruba padesát odhlásilo," řekl Aktuálně.cz Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni, který má celý projekt na starosti.

Volby si tak mohou vyzkoušet všichni žáci nad patnáct let přibližně na sto padesáti školách. Na výběr mají ze stran, které se o přízeň voličů ucházejí v řádných květnových volbách. Termín voleb Člověk v tísni naplánoval na 26. až 28. dubna.

"Volby máme naplánované na zítřek. Dnes upravujeme třídu, aby vypadala jako skutečná volební místnost. Bude tam plenta, od městského úřadu máme domluvené, že nám půjčí volební urnu," řekl Aktuálně.cz například Marek Výborný z Gymnázia Mozartova v Pardubicích.

Dodal, že mezi žáky byl obrovský zájem o to, aby mohli sedět ve volební komisi. "Škola je tak musela vylosovat," řekl.

Chceme vést k občanské zodpovědnosti

Ačkoli hejtmani z řad ČSSD akci kritizovali s tím, že by mohla být v rozporu se zákonem, který ve školských zařízeních zakazuje politickou agitaci, pardubická škola se odradit nenechala.

"Kritika hejtmanů nás rozhodně neodradila, spíše posílila. Naše škola se o tom radila s právníky a v rozporu se zákonem to rozhodně není. O žádnou propagaci politických stran nebo hnutí nejde," řekl Marek Výborný.

Podle něj je hlavně důležité vzbudit v žácích zájem o volby, aby k nim nebyli lhostejní.

Stejně se k volbám postavila i Střední odborná škola v Olomouci. "Chceme žáky vést k občanské zodpovědnosti. A protože se zaměřujeme na veřejnou správu, tak si myslíme, že je pro ně dobré, aby si vyzkoušeli volit v praxi," řekla tamní pedagožka Pavla Suchánková.

Kritika hejtmanů, se kterou vystupoval především šéf Středočeského kraje David Rath, odradila podle Člověka v tísni od pořádání voleb hlavně školy na jeho území.

"Nechceme si zbytečně zavařit. Přeci jen jsme placeni hlavně z krajských peněz," řekl ředitel jednoho středočeského gymnázia, který ale nechtěl být jmenován.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy