Školy se bouří, výsledků voleb nanečisto přibývá

Zpravodajská směna, Andrej Brabec
3. 5. 2010 13:19
Výsledky voleb nanečisto dodávají učitelé i studenti, podle původní úmluvy přitom měly být známy až po řádných volbách

Praha - Ačkoliv se měly výsledky studentských voleb dostat na veřejnost až po volbách do Poslanecké sněmovny, řada škol se vzepřela.

A tak - informačnímu embargu navzdory - zveřejnilo výsledky takzvaných voleb nanečisto už sedm škol. Známá jsou ještě další hlasovaní, k nimž se ale nepřihlásily konkrétní školy - z Ústeckého a Pardubického kraje. K odkladu zveřejnění přitom organizace Člověk v tísni přistoupila poté, co byl projekt podroben zdrcující kritice hejtmanů z ČSSD.

Nyní si ale každý zájemce může na přehledné mapě prohlédnout, jak studenti hlasovali.

I další výsledky ukázaly, že mezi středoškoláky s přehledem vede TOP 09, takřka bezvýhradně následovaná ODS. O třetí místo se dělí Věci veřejné a Česká pirátská strana

Alarmující jsou však výsledky z dosud neznámé školy v Ústeckém kraji, kde na třetím místě s 15 procenty skončila Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Hlavní jsou nezkreslené údaje

Hlasování zveřejnil Lubomír Kubát, který také organizuje facebookovou skupinu usilující o kompletní rozkrytí výsledků.

"Chtěl jsem navázat na zveřejnění prvních výsledků. Sbírám výsledky, po webu se pohybuje spousta studentů, jenž vědí, kde hledat," vysvětluje Kubát, který nezveřejňuje neúplné výsledky a výsledky, o jejichž objektivitě pochybuje.

"Vždy existuje šance, že bude něco špatně, ale řekl bych, že tak 90 % výsledků bude odpovídat," dodává Kubát. Cílem jeho aktivity je nashromáždění a publikace všech hlasování v jejich původní podobě.

Oficiální data má totiž přepočítávat sociologická agentura "tak, aby to odpovídalo nějakému reprezentativnímu průřezu v populaci", jak v Českém rozhlase uvedl Šimon Pánek (ředitel organizace Člověk v Tísni).

Kubát je bývalým členem České pirátské strany, kterou podle svých slov navzdory prestižní pozici opustil.

V loňském roce na Vysočině vedl kandidátku strany a v minulosti se také staral o administrativní záležitosti spojené s jejím chodem. S partají se rozloučil letos v lednu.

Do projektu Studentské volby bylo celkem přihlášeno 208 škol. Řada z nich se ale po hrozbách krajů nakonec neúčastnila. Volby se tak konaly ve 134 středoškolských zařízeních.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy