Když prezident Miloš Zeman udělil na konci března milost šéfovi Lán Miloši Balákovi, politici na sociálních sítích nešetřili ostrými vyjádřeními. Někteří avizovali, že přijdou s kroky proti Hradu. Ať už politickými vůči prezidentovi, tak třeba s návrhem na snížení rozpočtu kanceláře prezidenta. Aktuálně.cz u 15 kritizujících zjišťovalo, zda už nějaké kroky podnikli, nebo zůstalo jen u slov.
Miroslava Němcová
Senátorka Miroslava Němcová patří nejen k nejtvrdším kritikům Miloše Zemana, ale tuto kritiku doprovodila i konkrétním krokem. Navrhla a prosazovala, aby Senát vyzval Zemana k abdikaci. Při hlasování o jejím návrhu letos 6. dubna, podpořilo usnesení 30 senátorů. Pro schválení bylo potřeba o pět hlasů více. "Tak bohužel: Senát výzvu ODS a TOP 09, aby prezident abdikoval, nepodpořil. Považuji to za velkou chybu a slabost," zareagovala Němcová.
Na dotaz Aktuálně.cz nyní uvedla, že chce jednat o možnosti žaloby na prezidenta. "Po Velikonocích se sejde senátní komise pro Ústavu České republiky. Na programu jednání je diskuse s experty o udělené milosti ing. Balákovi. Otevřu tam diskusi na téma postupu dle článku 65 - ústavní žaloba na prezidenta," napsala Němcová.
Článek 65 se zabývá možnostmi, jak zažalovat prezidenta. Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců.