Pokud strom sám bojuje o život, ten náš nezachrání, říká arborista o zeleni v ulicích

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
12. 7. 2020 17:24
Městské zeleni kvůli intenzivnějším vedrům hrozí, že časem odumře. Její nedostatek by přitom dle vědců vedl k dalšímu oteplení a ještě větší oblibě klimatizací. Ty přitom vzduch ve výsledku opět zahřívají. I z toho důvodu se ve sněmovně sešli odborníci, aby navrhli řešení přírodní klimatizace v podobě stromů ve městě. Jejich doporučení nabízíme v přehledu Aktuálně.cz.
Foto: Aktuálně.cz

Volit kvantitu nad kvalitu? Odpověď záleží na typu rostlin

Experti míní, že pro prosperitu zeleně je důležitá nejen její rozloha ve městech, ale také kvalita vysázených stromů. Tedy jak jsou stromy uspořádané či z jakých dřevin je stromořadí. Právě na tom se ale bude podle školkaře Stanislava Fleka v budoucnosti šetřit.

Naopak rozlohu zeleně případná ekonomická krize tolik neovlivní. Tu ohrozí spíše další rozvíjení měst. "Stavbu buď posuneme do krajiny, nebo zastavíme stávající zelené plochy ve městě," vysvětlil Flek a dodal, že v současnosti se vyskytuje tlak, aby se město zahušťovalo směrem dovnitř. Snižování rozlohy je ale podle něj možné kompenzovat kvalitou stromů.

Podobnou logiku však nelze uplatnit na komunitní zahrady, zelené vnitrobloky a další iniciativy obyvatel měst. "Máme málo dat, víme, že podobné projekty fungují, ale nevíme, jak moc," míní školkař. Zpochybňuje například prospěšnost střešních zahrad při ochlazování klimatu. Jedná se dle něj o příliš malou plochu.

Dodává však, že malá zahrádka ve vnitrobloku je rozhodně lepší než nevyužitý nepořádek. "Jeden zelený vnitroblok velký efekt nemá, ale dva tisíce už ano," upřesnil Flek. Největší zelené plochy ve městech jsou podle něj firemní areály či zahrádky u domů, ne stromořadí nebo parky.

 

Právě se děje

Další zprávy