Na Sibiři hoří více než milion hektarů lesů, úřady nezasahují

ČTK ČTK
26. 6. 2020 12:40
Rozsah lesních požárů v odlehlých oblastech Ruska překročil plochu milion hektarů. Požáry ovšem zuří v těžko dostupných místech a úřady nepodnikají nic pro to, aby živel zastavily. Nejvíce požárů hlásí Jakutsko na ruském Dálném východě.
Fotografie z loňských požárů.
Fotografie z loňských požárů. | Foto: Reuters

Za posledních deset dní, tedy v období od 16. června, kdy požáry hořely na ploše 57 tisíc hektarů, se plocha hořícího území zvětšila osmnáctkrát. Nyní je pro představu podobně velká jako Středočeský kraj. Nejvíce zasažené je Jakutsko, kde je aktuálně zaznamenáno 113 požárů na celkové ploše převyšující 800 tisíc hektarů. Hořící lesy jsou pod stálým dohledem hasičů a jsou monitorovány satelity.

Požáry zatím nepředstavují riziko pro osídlené oblasti a náklady na jejich hašení by byly vyšší než ekonomické škody, které může oheň napáchat, píše agentura Interfax. Rozhodnutí hasit požáry závisí na orgánech výkonné moci jednotlivých ruských regionů, upřesňuje agentura.

To, že regionální úřady nemají v určitých případech povinnost proti požárům zasahovat, je v Rusku stále diskutované téma. Ruské ministerstvo přírodních zdrojů nedávno navrhlo omezení rozsahu zón, kde místní úřady tuto povinnost nemají. Právě tyto oblasti byly loni v létě postiženy masivními požáry. Ty se v polovině srpna rozšířily na plochu o rozměru pět milionů hektarů.

Video: Požáry na Sibiři? Nevyčíslitelná katastrofa, způsobili jsme si ji sami, říká hasič

Dostat hasicí techniku do této oblasti v tak náročném terénu v podstatě nejde, je sucho a silný vítr, nejpravděpodobnější příčina je lidská nedbalost. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 22 minutami

Hromadná nehoda uzavřela v Brně D1, na místě jsou tři mrtví

Při hromadné nehodě na dálnici D1 na okraji Brna zemřeli ve středu nejméně tři lidé, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Dálnice je na 189. kilometru uzavřená v obou směrech. Tvoří se dlouhé kolony.

Nehoda se stala před 11:00. Na místě jsou záchranné složky. Srazil se jeden kamion, osobní auto a další kamion. "Došlo k požáru. Osobní auto je komplet zasažené stejně jako návěs prvního kamionu a také část druhého," uvedl Mikoška.

Další zprávy