Jak může vypadat novoroční předsevzetí? V pondělí bez masa, v sobotu bez Facebooku

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
1. 1. 2019 14:59
V momentě, kdy na silvestra odbijí hodiny půlnoc, začíná řadě lidí nový život. Bez cukru, cigaret či alkoholu, zato plný zdravého jídla a sportu. Podle staršího průzkumu agentury STEM/MARK ale novoroční předsevzetí brzy vzdají celé čtyři pětiny odhodlaných. Své snahy teď zkoušejí někteří podpořit tím, že si určí konkrétní den v týdnu, kdy se svého zlozvyku vzdají.
Předsevzetí nakonec dodrží jen každý pátý Čech.
Předsevzetí nakonec dodrží jen každý pátý Čech. | Foto: Isifa/Thinkstock

Instruktor sebeobrany a kriminolog Pavel Houdek se rozhodl omezit čas, který stráví s mobilem v ruce kontrolou sociálních sítí. Postrčila ho k tomu i aplikace, která mu spočítala, kolikrát vezme za den telefon do ruky a kolik času jeho kontrolou celkem stráví.

"Zjistil jsem, že jsem na telefonu pořád. V týdnu mám výmluvu, že potřebuji být dostupný kvůli práci. Ale o víkendu jsem v tom dřív pokračoval úplně stejně, aniž bych to nutně potřeboval," vysvětluje. Teď už telefon nechává v sobotu vypnutý. Závazek si dal teprve před pár týdny, vnímá ho hlavně jako úkol do nového roku.

Zpočátku zažíval známý vlezlý pocit, že mu na sítích nebo v mailu něco uteče. Brzy ale zjistil, že je to opravdu jen pocit, protože když smartphone v neděli opět zapnul, nikdy nenašel mezi zprávami nebo zmeškanými hovory nic urgentního.

Svou nově nabytou pozornost Houdek věnuje hlavně rodině. Nemožnost sáhnout po mobilu má dopad i na to, jak tráví třeba čekání na vlak. Zatímco dřív by ho vyplnil projížděním Twitteru nebo Facebooku, teď kouká do zeleně nebo na lidi kolem, užívá si klidu a pocitu, že se jeho mozek může chvíli nudit.

Omezit čas strávený on-line Houdek zkoušel už několikrát. "Zkoušel jsem si říct, že večer po osmé hodině už mobil nebudu používat. To mi moc nevycházelo. Najednou jsem zjistil, že je devět, půl desáté," vzpomíná. Neuspěl ani s předsevzetím nebrat si telefon do postele.

Soboty off-line ale dodržuje bez problému. "Když si to člověk postaví černobíle, dá si blok 'tady ne', tak už o tom pak nemusí přemýšlet," říká Houdek a uvažuje o tom, že zákaz mobilu rozšíří i na neděli.

Podle psychoterapeutky Alžběty Protivanské ale nemusí tato strategie dlouhodobě fungovat. "Myslím, že to situaci hodně komplikuje, protože kdykoli si nastavíme něco striktně, tak to nemůže dlouho vydržet," myslí si.

V případě využívání moderních technologií je podle psychoterapeutky podstatné se odnaučit vnímat mobil jako prostředek k útěku před jakoukoli vnitřní tenzí nebo nudou.

Jeden den v týdnu vegetariánem

Třiatřicetiletý "ajťák" Martin Tichota zvolil stejný postup jako Houdek, jen místo mobilu omezil maso. A nevybral si sobotu, ale pondělí. Bez masa své týdny zahajuje už zhruba půl roku. "Doma jsem maso nikdy nevařil, takže jediné, co jsem musel omezit, byly obědy v práci. A to je fakt jednoduché," říká. Přiznává ale, že párkrát už "zhřešil". Bezmasý den si pak posunul na jiný den v týdnu.

Tichota kolem sebe má hodně vegetariánů a veganů, kteří kritizují způsob, jakým funguje živočišný průmysl. Vadí to i jemu samotnému, na víc než jeden den v týdnu se ale zatím masa vzdát nedokáže. K vegetariánství se chce dopracovat postupně.

S tím, že by mu jeho býložraví kamarádi vyčítali, že pondělí bez masa nic nevyřeší, se prý nesetkal. "Jsou rádi, že dělám aspoň něco," říká. Masožravci ale občas mají poznámky, že je nekonzistentní. "Lidé mají pocit, že tím, že maso omezuji, jim naznačuji, že dělají něco špatně. Díky takovým útokům se pak asi cítí líp," myslí si Tichota.

Meatless Monday neboli bezmasé pondělí není Tichotův výmysl, ale celosvětové hnutí, které v roce 2003 založil americký odborník na marketing Sid Lerner. Kampaň přesvědčuje lidi, aby se alespoň jeden den v týdnu vzdali masa a pomohli tak zdraví svému i celé planety. V Británii bezmasé pondělí propaguje třeba slavný muzikant Paul McCartney.

Podle psychoterapeutky Protivanské záleží na tom, co chce člověk omezit. "Když jde o maso nebo telefon, dá se to dodržovat pravidelně. Ale nedokážu si moc představit, že by si někdo řekl, že jeden den bude jíst méně cukru, a druhý den si ho zase povolí," říká psychoterapeutka.

Když se člověk rozhodne, že se zbaví nějakého zlozvyku, měl by ho něčím nahradit. Místo sladkostí může třeba jíst ovoce. Dobré je začínat zvolna a postupně na sebe být přísnější. Pomůže také vést si o dodržování předsevzetí záznamy. "Když se to nepovede, je to v pořádku, ale čím víc vidím na papíře, že se věci povedly, tím víc mám pocit, že nastává reálná změna," vysvětluje Protivanská.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 9 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy