Koníčky, bydlení i hezký vzhled. Známe plány Čechů na letošní rok, každý devátý si chce pořídit dítě

Iva Špačková Iva Špačková
19. 2. 2018 19:00
Češi budou letos investovat hlavně do sebe. Rozvoj koníčků plánuje více lidí než společný život s partnerem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Češi se letos zaměří hlavně sami na sebe. Každý druhý chce rozvíjet vlastní záliby, měnit svůj vzhled nebo životní styl. Vyplývá to z průzkumu Equa bank.

Při detailnějším pohledu na to, jak konkrétně se Češi chtějí rozvíjet, vychází, že koníčky jsou na prvním místě. Intenzivně se do nich chce pustit téměř každý třetí Čech, každý osmý plánuje změnit svůj vzhled a každý desátý se zaměří na změnu životního stylu. 

Pokud Češi zaměří svou pozornost i na něco jiného než sami na sebe, pak největší skupina z nich, konkrétně 26 procent, hodlá začít bydlet se svým partnerem. Pětina lidí plánuje zrekonstruovat své současné obydlí a téměř stejný podíl obyvatel se rovnou hodlá odstěhovat do nového bytu. 

Plány na lepší bydlení se však mohou během roku změnit. Na trhu sice stále převládají zatím příznivé úrokové sazby, ale centrální banka během půl roku zvýšila základní sazbu již třikrát a zároveň oznámila, že plánuje letos ještě jedno navýšení. Zájem o hypotéky tak může proti začátku roku, kdy Equa bank výzkum provedla, opadat.

Změny si Češi naplánovali i v osobním životě. Každý devátý si hodlá pořídit dítě a každý třináctý hodlá uzavřít manželství. Nového partnera si plánuje najít sedm procent Čechů a potěšitelné je to, že naopak rozchod plánuje zatím jen procento obyvatel. Pokud tak nenastanou v průběhu roku nečekané krize, křivka rozvodovosti by v letošním roce měla rapidně klesnout.

Předsevzetí si Češi dali i ohledně lepšího přístupu ke svým financím. Více šetřit chce téměř každý pátý. Novou práci si hodlá najít každý osmý a do podnikání se chce odvážně pustit každý 14. člověk.

Změny se prodraží

Každý druhý dotazovaný očekává, že změny, které v letošním roce plánuje, s sebou ponesou zvýšené náklady. V průměru do změn Češi vynaloží přes sedm tisíc korun. Každý šestý přitom očekává, že díky změnám ušetří. V průměru zhruba čtyři tisíce korun.

Foto: Equa bank

Nejčastěji budou lidé plánované změny financovat z vlastních úspor, plánuje to zhruba polovina dotázaných, pětina Čechů si na změny půjčí od bank, nebankovních institucí nebo v rámci rodiny či známých.

Průzkum také ukázal, že bez ohledu na prostředky, které do změn investujeme, by pětina z nás letos chtěla začít více šetřit. K tomu může pomoci například i změna banky. Tu letos plánuje každý sedmý Čech. 

Co plánují Češi v roce 2018
Více se věnovat koníčkům 30 %
Začít bydlet s partnerem 26 %
Zrekonstruovat si bydlení 20 %
Více šetřit 19 %
Pořídit si nové bydlení 19 %
Pořídit si nové auto 14 %
Najít si novou práci 13 %
Výrazně změnit svůj zevnějšek 12 %
Pořídit si dítě 11 %
Změnit životní styl 10 %
Vdát se / oženit se 8 %
Najít si nového partnera/partnerku 7 %
Začít podnikat 7 %
Přestěhovat se do jiného města 6 %
Rozvést/rozejít se 1 %
Zdroj: Equa bank
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy