Iráčtí uprchlíci zadržení v Německu se do Česka nevrátí, v zemi požádali o azyl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2016 15:55
Všech 25 iráckých uprchlíků, kteří o víkendu odjeli do Německa, se do Česka zatím nevrátí. V zemi požádali o azyl. Skupinu zadržela v noci na neděli německá policie, původně měli být vráceni do České republiky. Uprchlíky přivezl do Česka začátkem roku v rámci plánovaného přesídlení 153 Iráčanů Nadační fond Generace 21, skupina však v pátek azyl odmítla a zamířila do Německa.
Iráčtí uprchlíci při příletu do Prahy
Iráčtí uprchlíci při příletu do Prahy | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Skupina iráckých uprchlíků, kteří o víkendu odjeli do Německa, v zemi požádala o azyl. Do Česka se tak zatím nevrátí.

Celkem 25 iráckých křesťanů zadržela v noci na neděli německá policie a v pondělí ráno je chtěla předat českým policistům. Z toho nakonec sešlo.

"Cizinci nadále zůstanou na území Spolkové republiky Německo. Tento krok německá strana odůvodnila skutečností, že všichni Iráčané požádali v Německu o azyl a bylo s nimi zahájeno azylové řízení. Iráčané odůvodnili podání žádosti o azyl rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo," uvedla Rendlová.

Přílety iráckých křesťanů organizuje nadace Generace 21. Celkem už přivezla 89 lidí. O tom, že 25členná skupina požádala v Německu o azyl, se zástupci nadace dozvěděli z médií. Šéf nadačního fondu Jan Talafant o rozhodnutí Iráčanů požádat o německý azyl mluví jako o "podrazu". "Na druhou stranu, pro ně a jejich děti je lepší, když zůstanou v Evropě, než kdyby se vrátili do Iráku, kde je pro ně opravdu nebezpečno," řekl Talafant Aktuálně.cz.

Rozhodnutí Německa je precedentní

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) bude chtít po německých kolezích vysvětlení, proč si 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří odešli z ČR, nechali na svém území. České televizi také řekl, že si nechá vypracovat právní analýzu celé situace a v úterý ji zašle německému ministrovi vnitra. Podle Chovance německá strana měla uprchlíky vrátit do Česka, kde původně požádali o azyl. Rozhodnutí Německa ve věci pokládá za precedentní.

"Jsem velmi zvědav, jestli případ těchto pětadvaceti lidí nebude v budoucnu využíván mnoha dalšími migranty při soudních sporech s Německem," prohlásil ministr s tím, že kroku Německa nerozumí.

"V současné době chystáme s nimi nějakou dohodu nebo domluvu," řekl Chovanec. Po svých německých partnerech bude chtít detailně vysvětlit, proč cizince do ČR nakonec nevrátili. Současně se s nimi chce domluvit, co dál. "Řešením nemusí být návrat uprchlíků, ale jasně si vydefinovat právní pozici," dodal ministr.

Původně měli být podle Chovance uprchlíci po zadržení převezeni do českého detenčního zařízení. Později dodal, že by mohli v Česku znovu požádat o azyl. Vládě tento týden navrhne, aby projekt Generace 21 pozastavila.

Kromě 25 Iráčanů, kteří odjeli do Německa, český azyl nakonec odmítla ještě osmičlenná skupina, která se chce vrátit do vlasti.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy