České úřady ruší Iráčanům zadrženým v Německu výjezdní příkaz, po návratu půjdou do detence

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2016 19:43
Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku zadržených v Německu, se do ČR vrátí nejspíš v pondělí. Iráčany k opuštění Česka údajně přesvědčil někdo třetí. Informoval o tom Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, která předtím v rámci svého programu přesunu iráckých křesťanů organizovala jejich příchod do ČR. Policie zneplatní jejich výjezdní příkaz, na jehož základě původně měli čas na opuštění Česka do 7. dubna. "Umístěni budou do detenčního zařízení, odkud je bude policie chtít co nejrychleji vrátit do země jejich původu," upřesnila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jestli hrozí postih i řidičům, kteří uprchlíky do Německa převáželi, zatím není jasné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, které zadržela v noci německá policie, se do Česka vrátí zřejmě v pondělí. Umístěni mají být v detenčním zařízení, policie je pak chce co nejrychleji vrátit do Iráku, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policie zneplatní jejich výjezdní příkaz, na jehož základě měli čas na opuštění země do 7. dubna. Uprchlíky přivezl do Česka začátkem letošního roku v rámci plánovaného přesídlení 153 Iráčanů Nadační fond Generace 21,  skupina však v pátek azyl odmítla a pak zamířila do Německa.

Iráčany k odchodu z Česka údajně přesvědčil někdo třetí. Informoval Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, která předtím v rámci svého programu přesunu iráckých křesťanů organizovala jejich příchod do ČR. Generace 21 momentálně neví, co se se skupinou děje. "Nemáme k tomu informace," řekl Frýdl. Předpokládá však, že by v pondělí mohl fond dál komunikovat s policií a ministerstvem vnitra. "Nechci předjímat, v tuto chvíli je situace úplně nepřehledná, oni vystoupili z našeho programu a odjeli na vlastní pěst neznámo kam," dodal.

Těžší situaci budou mít podle Frýdla kvůli aktuální situaci ti uprchlíci z programu, kteří v ČR zůstávají. "Samozřejmě, že nám to je líto. Ti, co chtějí odjet, to je zhruba třetina z těch, co přijeli dosud. Dvě třetiny jsou tady a budou to mít o hodně těžší, protože se na ně česká společnost nějak bude dívat," řekl. Navíc je podle něj malá naděje na příjezd dalších lidí. Fond zatím přesídlil 89 z celkově plánovaných 153 Iráčanů.

Původně uprchlíci jít do detence neměli

Vendula Hustáková z firmy Husták - autobusová doprava, která Iráčany převezla z Jihlavy do Německa, řekla, že o převozu Iráčanů až v pondělí zatím nic neví. Řidiči firmy, zadržení spolu s uprchlíky, byli podle ní propuštěni a jeli Iráčany vyzvednout na policejní služebnu.

Policie původně oznámila, že Iráčané do detence nepůjdou, názor změnila na základě informací, které získala od německých kolegů. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) předtím policii vyzval, aby využila všech prostředků a uprchlíky vrátila do Iráku.

Skupina křesťanských migrantů byla původně ubytována v Okrouhlíku u Jihlavy, v pátek ale bydlení opustila a noc strávila v jedné z ubytoven v Jihlavě. V sobotu se pak vydala autobusem do Essenu. Rendlová řekla, že skupina byla v Německu zajištěna a zkontrolována a sousední země následně požádala českou policii o její převzetí.

Brali nás jako převaděče

Jeden z řidičů řekl Českému rozhlasu, že je němečtí policisté brali jako převaděče. Vendula Hustáková z firmy, která skupinu z Jihlavy převážela, zatím neví, jestli řidičům hrozí postih.

Podle zákona o pobytu cizinců na území ČR výjezdní příkaz opravňuje cizince k přechodnému pobytu po dobu, která je nezbytná k provedení neodkladných úkonů a vycestování z území. V době jeho platnosti není cizinec oprávněn podat žádost o udělení dlouhodobého víza či povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu.

Chovanec na twitteru uvedl, že lhůtu nelze využívat k porušování zákonů ani přesunu do jiné země v rámci schengenského prostoru. Běženci se nyní vrátí na základě tzv. readmisního řízení, u kterého se předpokládá, že skončí zpět v zemi svého původu. Česká policie dnes získala od německých kolegů nové informace a rozhodla se přehodnotit postup, který nepočítal s tím, že do detenčního zařízení půjdou.

Nadační fond Generace 21, který přesun iráckých křesťanů do Česka organizuje, o situaci uprchlíků nemá informace. Odmítnutím azylu a odjezdem z ubytovacího zařízení podle mluvčího fondu Martina Frýdla začali jednat na vlastní pěst a organizace s nimi není v kontaktu. Fond zatím zorganizoval přesídlení 89 Iráčanů. Chovanec v pátek oznámil, že projekt přesídlení dočasně pozastavil, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho krok uvítal.

Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Frýdl uvedl, že neví, proč skupina nechce v zemi zůstat. V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Další rodiny z projektu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna.

 

Právě se děje

Další zprávy