Iráčanku mučili a teď čeká na smrt, Češi za ni orodují

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
11. 12. 2007 10:35
Maraton psaní dopisů pomáhal obětem bezpráví
Tereza Mašková drží několik pohledů napsaných včera v Praze.
Tereza Mašková drží několik pohledů napsaných včera v Praze. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Milý prezidente Putine, dočetl jsem se o alarmující situaci Artura Akhmatkhanova, kterého v dubnu 2003 chytili maskovaní vojáci...

 

Dopis začínající takovou větou si ruský prezident přečte letos před Vánoci hned několikrát. Podepsáni pod ním budou lidé z Brna, Prahy, Olomouce, Pardubic, Jihlavy, Ostravy a Ústí nad Labem.

 

V těchto sedmi městech pořádala organizace Amnesty International Maraton psaní dopisů na podporu obětí bezpráví. Symbolicky 10. prosince, který je mezinárodním Dnem lidských práv.

 

Studentka: Vždyť je to středověk

 

Stovky lidí si mohly vybrat "svou" oběť. Pro její dobro pak sami psali dopis či pohlednici nebo jen připojili podpis k předtištěnému vzoru.

 

Některé dopisy apelují na významné představitele zemí, jako je Čína, Vietnam nebo Irák. Jiné mohli lidé adresovat přímo obětem bezpráví nebo jejich rodinám jako výraz solidarity.

 

"Vybrala jsem si Iráčanku, kterou odsoudili k trestu smrti za vraždu. Přiznala se ale jen proto, že ji mučili. To mi přijde hrozné. Jako ve středověku," vysvětlila studentka Edita Bezegová, proč se rozhodla na brněnské fakultě sociálních studií napsat list v angličtině iráckým politikům.

 

Příběh Samar Sa´ad ´Abdullahové je jedním z nejsilnějších.  K trestu smrti ji odsoudili v srpnu 2005. Trvá na tom, že svého strýce, jeho ženu a jejich dítě nezabila. Obviňuje svého snoubence.

Svou nevinu zdůrazňovala u soudu i při rozhovoru s reportérkou CNN. Na trest čeká v ženské věznici al-Kadhimniva v Bagdádu.

 

Na záznam rozhovoru se Samar se můžete podívat  - ZDE

 

Mezi další nešťastníky, kterým mohli letos lidé vyjádřit podporu, patří čínský aktivista Bu Dongwei držený v programu Převýchova prací o umístění do něj přitom nerozhodují soudy, jen policisté.

 

Lidé psali dopisy také na podporu zastrašované honduraské novinářky nebo vězněného vietnamského odborového předáka.

 

Třetina dopisů prý pomůže

 

Podle odhadů Amnesty International pomohlo v minulosti zveřejňování příběhů bezpráví a psaní dopisů ke zlepšení situace ve třetině případů.

 

Brněnská skupina Amnesty International pořádala Maraton psaní dopisů po celý den na třech místech v Brně, mimo jiné na Fakultě sociálních studií.
Brněnská skupina Amnesty International pořádala Maraton psaní dopisů po celý den na třech místech v Brně, mimo jiné na Fakultě sociálních studií. | Foto: Jan Langer

"V létě byla například z psychiatrické kliniky ve Vietnamu propuštěna disidentka a právnička Bui Thi Kim Thanh, kterou tam drželi neprávem," uvedla Lenka Pitronová z Amnesty International. K  propuštění Vietnamky přispěly právě loni poslané dopisy.

 

Pohlednice, které lidé posílají přímo do vězení, zase podle aktivistů oběti bezpráví psychicky povzbuzují. Dokládají to i zkušenosti českých disidentů z dob komunismu, kterým tímto způsobem Amnesty International také pomáhala. "Byl to pocit jistoty, že mě nezabijou, že mi neudělají nic, co by poškodilo mé zdraví," říkal například o pomoci Amnesty International Petr Uhl.

 

Loni napsali Češi 631 dopisů, na celém světě jich lidé poslali na sto tisíc. Letos budou čísla zřejmě zase o něco vyšší.

 

Foto: Ludvík Hradilek
Den lidských práv. Cenu dostal i komunista Vojtěch Filip
 

Právě se děje

Další zprávy