Šéfkomunista Filip dostal cenu za lidská práva

Red Zah
10. 12. 2007 23:30
Filipa ocenila německá levicová organizace
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha/Berlín - Udělit Cenu lidských práv šéfovi komunistické strany? V Německu je to možné.

V předvečer Dne lidských práv ji v neděli v Berlíně dostal předseda českých komunistů Vojtěch Filip. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí KSČM Monika Hoření.

Ocenění mu udělila německá levicová Společnost na ochranu občanských práv a lidské důstojnosti, spojená s bývalou vládní garniturou NDR.

V Německu se tato organizace proslavila zejména tím, že už v roce 1991, kdy vznikla, odmítala sjednocení Německa. Na to, že sjednocením země došlo k porušení práv občanů NDR, si stěžuje dodnes.

I když je Společnost na ochranu občanských práv a lidské důstojnosti formálně stranicky nezávislá, němečtí politologové a historici ji považují za "úzce spjatou" s převážně východoněmeckými postkomunisty z PDS.

Bývá označována i jako organizace, jejímiž členy jsou lidé, které pojí společná minulost ve východoněmeckých tajných službách - Stasi.    

Předseda společnosti Wolfgang Richter ve zdůvodnění, proč dostal cenu právě šéf českých komunistů Filip, mimo jiné uvedl:

"Za rozhodné úsilí proti umístění radarové stanice USA v ČR,  přínos při utváření Evropského mírového fóra a prosazení  tribunálu nad válkou NATO proti Jugoslávii, úsilí proti evropské reformní smlouvě a rozhodný postoj při obhajobě úcty k dějinám a životům pokrokových levicových osobností své země."

Společnost cenu uděluje každý rok. K laureátům patří mimo jiné i kubánský diktátor Fidel Castro nebo americká aktivistka a někdejší členka Komunistické strany USA Angela Davisová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy