Šéfkomunista Filip dostal cenu za lidská práva

Red Zah
10. 12. 2007 23:30
Filipa ocenila německá levicová organizace
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha/Berlín - Udělit Cenu lidských práv šéfovi komunistické strany? V Německu je to možné.

V předvečer Dne lidských práv ji v neděli v Berlíně dostal předseda českých komunistů Vojtěch Filip. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí KSČM Monika Hoření.

Ocenění mu udělila německá levicová Společnost na ochranu občanských práv a lidské důstojnosti, spojená s bývalou vládní garniturou NDR.

V Německu se tato organizace proslavila zejména tím, že už v roce 1991, kdy vznikla, odmítala sjednocení Německa. Na to, že sjednocením země došlo k porušení práv občanů NDR, si stěžuje dodnes.

I když je Společnost na ochranu občanských práv a lidské důstojnosti formálně stranicky nezávislá, němečtí politologové a historici ji považují za "úzce spjatou" s převážně východoněmeckými postkomunisty z PDS.

Bývá označována i jako organizace, jejímiž členy jsou lidé, které pojí společná minulost ve východoněmeckých tajných službách - Stasi.    

Předseda společnosti Wolfgang Richter ve zdůvodnění, proč dostal cenu právě šéf českých komunistů Filip, mimo jiné uvedl:

"Za rozhodné úsilí proti umístění radarové stanice USA v ČR,  přínos při utváření Evropského mírového fóra a prosazení  tribunálu nad válkou NATO proti Jugoslávii, úsilí proti evropské reformní smlouvě a rozhodný postoj při obhajobě úcty k dějinám a životům pokrokových levicových osobností své země."

Společnost cenu uděluje každý rok. K laureátům patří mimo jiné i kubánský diktátor Fidel Castro nebo americká aktivistka a někdejší členka Komunistické strany USA Angela Davisová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy