V roce 2017 a 2018 věnovala Česká zbrojovka Institutu Václava Klause dohromady 200 tisíc korun. Jak však plyne z čerstvě vydané výroční zprávy za rok 2019, firma ve finanční podpoře ustala. Zbrojovku ovládá miliardář René Holeček. Společnost se řadí k největším českým exportérům, současně jí patří místo mezi deseti největšími výrobci palných zbraní na světě.
Proč ze sponzoringu Klausova institutu Česká zbrojovka vycouvala, souvisí se vstupem celé skupiny Česká zbrojovka Group na burzu. Kvůli tomuto kroku přehodnocuje svou politiku odpovědného (ESG) investování. "Z tohoto důvodu jsme dočasně omezili dárcovské aktivity," vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí skupiny Eva Svobodová.
K donátorům naopak nově přibyla významná ocelářská firma Rosso Steel. Think-tanku loni darovala 100 tisíc korun. "Rozhodli jsme se jednorázově podpořit Institut Václava Klause, protože jsme se zúčastnili několika ekonomických přednášek pana Klause a měli s ním možnost konzultovat některá ekonomická témata," řekl Aktuálně.cz ředitel firmy Radek Pavlovič.
Ocelárny koupily od Kellnera vinařství
Majitel Rosso Steel Josef Šmíd se v byznysu potkal i s Petrem Kellnerem, jehož finanční a investiční skupina PPF je hlavním sponzorem institutu a zajišťuje pro něj pronájem sídla ve vile v Praze na Hanspaulce. Rosso Steel v roce 2012 koupila za 45 milionů vinařství Kolby od tehdejší Sazky, kterou ovládala PPF a KKCG miliardáře Karla Komárka.
Vinařství Kolby bylo osobní zálibou bývalého majitele Sazky Aleše Hušáka, který ho zahrnul mezi dceřiné firmy loterijního gigantu. Vinice rozkládající se na 45 hektarech patří k nejlepším na Moravě. Mezi českými byznysmeny platí za cennou položku. Vinařství od aktuálního Klausova sponzora Rosso Steel koupila finanční skupina J&T miliardářů Patrika Tkáče a Dušana Palcra.
Institut Václava Klause inkasoval v loňském roce od sponzorů bezmála 12,5 milionů korun, o necelých 70 tisíc korun méně než v roce předchozím. Nejvíce, částkou 10 milionů, přispěla Kellnerova PPF. Skupina drží svůj sponzoring na této úrovni dva roky po sobě. Jen jednou darovala Klausovi více - v roce 2012 mu při vzniku přispěla do rozjezdu 20 miliony korun. Ve zbylých letech dávala 9 milionů.
Velvyslanec už nepřispěl, ombudsman také ne
Na druhou stranu největší sponzorskou ztrátu utrpěl Klausův institut v roce 2018, kdy ho přestala financovat největší česká mlékárna Madeta. Firma přitom v letech 2013 až 2017 uvolnila pro institut 4,6 milionu korun. "Od samotného začátku, když skončil prezidentování a rozjel institut, tak jsme to sponzorovali. Já jsem měl smlouvu a ta se poté už neobnovila," vysvětlil tehdy serveru Seznam Zprávy šéf představenstva Madety Milan Teplý.
Rok 2019 znamenal také výraznou obměnu drobných dárců přispívajících v řádu stovek či tisíců korun. Finanční podporu už loni nezopakovali bývalý dlouholetý kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr - nyní velvyslanec v Irsku, publicistka Ivana Pečinková či stávající ombudsman Stanislav Křeček. Křeček nicméně zůstává předplatitelem časopisu vydávaného institutem.
Vedle PPF jsou nejvěrnějšími donátory, byť v násobně menších částkách, bývalí členové bankovní rady jmenovaní Klausem Pavel Řežábek a Kamil Janáček. Přispívají od roku 2013, každý z nich poslal loni think-tanku 50 tisíc korun. Ze soukromých firem doplňujících příspěvky od Kellnerovy skupiny jsou už od roku 2013 nejvýraznější korejská společnost KOS Wire Europe a autobusový podnik ICOM transport. Loni institutu darovaly celkem 2,2 miliony.