Inspekce stíhá dva dozorce, kteří měli napadnout vězněného Lotyše. Hrozí jim až pět let

Domácí Domácí
3. 7. 2018 14:14
Dvojice dozorců měla letos v únoru napadnout vězněného lotyšského aktivistu Ansise Ataolse Bērzinše.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Litoměřice - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila trestní stíhání dvou příslušníků vězeňské služby kvůli případu napadeného lotyšského aktivisty. Vyšetřovatel oba viní ze zneužití pravomoci a jednoho z ublížení na zdraví. 

Dvojice dozorců měla letos v únoru napadnout vězněného Lotyše Ansise Ataolse Bērzinše, který předtím podle GIBS zaútočil na jiného příslušníka vězeňské služby. Podle mluvčího inspekce Iva Mitáčka vězeň utrpěl zranění, které omezilo jeho obvyklý způsob života na čtyři týdny.

Dozorci jsou vyšetřováni na svobodě. "V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo zákaz činnosti," doplnil Mitáček. 

Bērzinš do Česka utekl poté, co byl ve vlasti odsouzen na rok a osm měsíců za to, že při demonstraci v roce 2009 házel na parlament sněhové koule, lahve a kameny. Jeden z nich trefil policistu, proto dostal Lotyš tak vysoký trest. Aktivista se hájil tím, že se justice v jeho zemi dopustila řady chyb a rozsudek je politicky motivovaný. Česko už jej vydalo zpět do Lotyšska.

 

Právě se děje

před 14 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy