Informace o transplantacích? Vznikly stránky a poradna

Zdeněk Mihalco
18. 9. 2007 11:20
Transplantační společnost zřídila informační stránky
Transplantace jater
Transplantace jater | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Transplantační společnost zřídila stránky www.transplantace.eu, na kterých pacienti, jejich příbuzní a veřejnost naleznou informace o možnostech transplantací orgánů.

Na stránkách jsou informace týkající se průběhu transplantací, rizik spojených se zákrokem nebo seznam českých transplantačních center včetně kontaktů na lékaře.

Součástí stránek je také poradna. Lidé se mohou dotazovat přímo specialistů na transplantační medicínu.

Transplantační společnost zřídila stránky v reakci na výsledky průzkumu o transplantacích, který odhalil snižující se zájem a informovanost. "Z výsledků výzkumu je patrné, že téma transplantací se z veřejných diskusí vytrácí, protože jsou lidé o transplantacích méně informováni," řekl Jan Herzmann, ředitel agentury Factum Invenio, která průzkum provedla.

Z průzkumu, kterého se se zúčastnilo 987 respondentů, také vyplývá, že většina Čechů souhlasí s darováním i přijímáním orgánů. Podpora transplantací se však snižuje. Významně narůstá také nedůvěra lidí v souvislosti s etickými hledisky při odběru orgánů.

Obavy z nelegálního obchodu

Foto: Ludvík Hradílek

Podle průzkumu s transplantací obecně souhlasí 79 procent lidí, proti je 17 procent Čechů. Před šesti lety bylo podle průzkumu Factum Invenio proti transplantacím 8 procent lidí.

Z průzkumu také plyne, že lidé mají stále větší obavy a podezření, zda lékaři zacházejí s tělem zemřelého, tedy dárce orgánů, s dostatečnou úctou. Mezi lidmi také zesílila nejistota z toho, že by se orgány mohly stát předmětem nelegálního obchodu. Takové obavy má třetina Čechů.

"Naopak pozitivní je, že transplantace lidé podle výzkumu začínají vnímat jako běžnou léčbu. Před několika lety ji vnímali spíše jako experiment," řekl přednosta transplantačního centra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Štefan Vítko.

Přijmout ano, darovat ne

S darováním vlastních orgánů souhlasí 59 procent Čechů, 26 procent nesouhlasí, zbytek to nedokáže posoudit. Orgán od dárce by přijalo téměř 80 procent lidí. "To je zajímavý výsledek. Lidé by raději cizí orgán přijali, než svůj vlastní darovali," podotkl Jan Herzmann.

Ve srovnání s evropskými státy je postoj Čechů k transplantaci spíše pozitivní. Nejvstřícněji se k transplantacím podle průzkumu Eurobarometr stavějí Švédové a Dánové. Na počtu provedených transplantací se to však neprojevuje - lékaři ve Skandinávii provádějí méně transplantací než v Česku.

Kdo nechce, tomu orgán nevezmou

Jak probíhá transplantace

  • Pacient je s těžkými zraněními převezen do nemocnice. Lékaři na oddělení ARO zjistí, že mozek už nefunguje a pacienta nelze zachránit. Diagnostikují smrt mozku. Stále však fungují další orgány. Lékař zavolá do transplantačního centra. Následuje řada testů. Lékaři kontrolují, zda zemřelý netrpěl vážnou infekční chorobou a pro koho jsou jeho orgány vhodné. 
  • Zemřelého s dosud funkčními orgány, nebo pouze samotné orgány, lékaři urychleně převezou sanitkou či vrtulníkem do transplantačního centra.
  • Mezitím na základě testů lékaři najdou vhodné příjemce a připravují je na operaci. Přednost mají pacienti v nejvážnějším stavu. V momentě odebrání orgánu od dárce už jsou operováni i příjemci srdce, jater a plic.
  • Důležitá je každá minuta. Čím dříve se orgán dostane do těla příjemce, tím větší má šanci na rychlé obnovení funkce a příjemce na přežití.
  • Nejrychleji musí být transplantována srdce. Játra vydrží ve stavu, kdy nejsou napojena na krevní oběh, asi 8 až 12 hodin. U ledviny to může být až 24 hodin.
  • Pravděpodobnost, že pacienti nový orgán přijmou je více než 90 procent.

V Česku funguje systém takzvaného "předpokládaného souhlasu". To znamená, že orgán je odebrán od každého vhodného dárce bez jeho předchozího souhlasu. Pokud někdo nesouhlasí s odebráním vlastního orgánu, může se kdykoliv zapsat do registru, který lékaři před každým odebráním orgánu prověřují.

Ve většině evropských zemí funguje systém takzvaných dárcovských karet.

Systém předpokládaného souhlasu má v české veřejnosti rostoucí podporu. Podle průzkumu Factum Invenio nyní souhlasí s tímto systémem téměř polovina Čechů, zejména vysokoškoláků.

Proč není víc transplantací

Nedostatek dárců je celosvětový problém. Lidí, kteří orgán potřebují, je daleko více než použitelných orgánů.

Na vhodnou ledvinu či játra od dárce se čeká řadu měsíců.

Podle Štefana Vítka by počet odebraných orgánů mohl být vyšší, kdyby vláda upravila legislativu. Lékaři totiž v současné době nejsou k transplantacím finančně motivováni.

Přesto je u nás počet dárců nad evropským průměrem. V Česku je prováděno dvakrát více transplantací než například v Řecku nebo Austrálii. Nejvíce transplantací provádějí španělští lékaři.

"Ve Španělsku funguje systém odběrových koordinátorů, což jsou specialisté zaměstnaní v nemocnicích, kteří posuzují stav pacientů v bezvědomí. V ostatních evropských zemích žádná taková specializace z etických důvodů neexistuje," vysvětlil lékař Štefan Vítko.

Podle něj by zavedení systému nebylo možné ani v Česku - a to z etických i finančních důvodů. Činnost odběrových koordinátorů financuje tučnými dotacemi španělská vláda.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy