Transplantace, šťastný krvavý příběh

Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
18. 1. 2007 0:00
FOTOREPORTÁŽ - Transplantace jater. Pro stovky lidí v Česku jediná naděje na přežití. Zároveň špičkový medicínský výkon, na kterém se podílí desítky lidí.
Foto: Ludvík Hradilek

Fotoreportér Aktuálně sledoval celou noc pacienta a sehraný tým zdravotníků v pražském transplantačním centru.

Prohlédněte si krvavý příběh se šťastným koncem.

Pondělí 15. ledna 2007. Institut klinické a experimentální chirurgie v pražské Krči. Smrt člověka sto kilometrů daleko rozbíhá kolotoč na záchranu života jiného. Dnes v noci proběhne 506. transplantace jater v historii IKEMu. Dva chirurgové z odběrového týmu již vyrazili do Hradce Králové. Koordinátorka v Praze svolává transplantační tým, obvolává pacienty.
Pondělí 15. ledna 2007. Institut klinické a experimentální chirurgie v pražské Krči. Smrt člověka sto kilometrů daleko rozbíhá kolotoč na záchranu života jiného. Dnes v noci proběhne 506. transplantace jater v historii IKEMu. Dva chirurgové z odběrového týmu již vyrazili do Hradce Králové. Koordinátorka v Praze svolává transplantační tým, obvolává pacienty. | Foto: Ludvík Hradilek
 • Pondělí 15. ledna 2007.
  Institut klinické a experimentální chirurgie v pražské Krči. Smrt člověka sto kilometrů daleko rozbíhá kolotoč na záchranu života jiného. Dnes v noci proběhne 506. transplantace jater v historii IKEMu. Dva chirurgové z odběrového týmu již vyrazili do Hradce Králové. Koordinátorka v Praze svolává transplantační tým, obvolává pacienty.
18:44. Pan M.N. (61) Vrozená vada mu způsobila neprůchodnost žlučovodů. Na transplantaci čeká od loňského září. Dnes odpoledne si v práci na poradě vypnul telefon, naprosto výjimečně. Koordinátorka volá manželce, aby se pokusila manžela sehnat. Pan M.N. nakonec vše v pohodě metrem stíhá. Už má za sebou potřebná vyšetření a čeká v nemocnici, zda bude vhodným příjemcem.
18:44. Pan M.N. (61) Vrozená vada mu způsobila neprůchodnost žlučovodů. Na transplantaci čeká od loňského září. Dnes odpoledne si v práci na poradě vypnul telefon, naprosto výjimečně. Koordinátorka volá manželce, aby se pokusila manžela sehnat. Pan M.N. nakonec vše v pohodě metrem stíhá. Už má za sebou potřebná vyšetření a čeká v nemocnici, zda bude vhodným příjemcem. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 18:44.
  Pan M.N. (61) Vrozená vada mu způsobila neprůchodnost žlučovodů. Na transplantaci čeká od loňského září. Dnes odpoledne si v práci na poradě vypnul telefon, naprosto výjimečně. Koordinátorka volá manželce, aby se pokusila manžela sehnat. Pan M.N. nakonec vše v pohodě metrem stíhá. Už má za sebou potřebná vyšetření a čeká v nemocnici, zda bude vhodným příjemcem.
18:29. Miloš Adamec, přednosta kliniky transplantační chirurgie. Po konzultaci s kolegy v Hradci rozhoduje. Pan M.N. může na sál. Druhý pacient připravený na zákrok jde domů, musí počkat na jiného dárce. Kromě shody krevní skupiny je hlavním kritériem velikost orgánu.
18:29. Miloš Adamec, přednosta kliniky transplantační chirurgie. Po konzultaci s kolegy v Hradci rozhoduje. Pan M.N. může na sál. Druhý pacient připravený na zákrok jde domů, musí počkat na jiného dárce. Kromě shody krevní skupiny je hlavním kritériem velikost orgánu. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 18:29.
  Miloš Adamec, přednosta kliniky transplantační chirurgie. Po konzultaci s kolegy v Hradci rozhoduje. Pan M.N. může na sál. Druhý pacient připravený na zákrok jde domů, musí počkat na jiného dárce. Kromě shody krevní skupiny je hlavním kritériem velikost orgánu.
20:32 Jeden z nejzkušenějších transplantačních chirurgů jater v Česku se obléká na sál. Transplantací jater už udělal kolem stovky. Přesto není klidný: "Je to adrenalinový zážitek," říká.
20:32 Jeden z nejzkušenějších transplantačních chirurgů jater v Česku se obléká na sál. Transplantací jater už udělal kolem stovky. Přesto není klidný: "Je to adrenalinový zážitek," říká. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 20:32
  Jeden z nejzkušenějších transplantačních chirurgů jater v Česku se obléká na sál. Transplantací jater už udělal kolem stovky. Přesto není klidný: "Je to adrenalinový zážitek," říká.
20:35 Anestezioložka Olga Hynková již půl hodiny připravuje pacienta pro chirurgy; právě zavádí umělou ventilaci.
20:35 Anestezioložka Olga Hynková již půl hodiny připravuje pacienta pro chirurgy; právě zavádí umělou ventilaci. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 20:35
  Anestezioložka Olga Hynková již půl hodiny připravuje pacienta pro chirurgy; právě zavádí umělou ventilaci.
20:45 Připravena je sálová sestra Libuše Maláková. Hlídá sterilitu připravených nástrojů, aby se jich nikdo "nečistý" (například fotograf), nedotkl.
20:45 Připravena je sálová sestra Libuše Maláková. Hlídá sterilitu připravených nástrojů, aby se jich nikdo "nečistý" (například fotograf), nedotkl. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 20:45
  Připravena je sálová sestra Libuše Maláková. Hlídá sterilitu připravených nástrojů, aby se jich nikdo "nečistý" (například fotograf), nedotkl.
20:51 Přichází druhý operatér Robert Gürlich. Je čas se umýt.
20:51 Přichází druhý operatér Robert Gürlich. Je čas se umýt. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 20:51
  Přichází druhý operatér Robert Gürlich. Je čas se umýt.
20:56 Anesteziologický tým zavádí poslední kanylu do pacientovy paže. Páni chirurgové, můžete začít.
20:56 Anesteziologický tým zavádí poslední kanylu do pacientovy paže. Páni chirurgové, můžete začít. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 20:56
  Anesteziologický tým zavádí poslední kanylu do pacientovy paže. Páni chirurgové, můžete začít.
21:00 Poslední chvíle klidu. Primář se soustředí nad pacientem. Jdeme na to. Transplantace jater trvá obvykle čtyři až šest hodin.
21:00 Poslední chvíle klidu. Primář se soustředí nad pacientem. Jdeme na to. Transplantace jater trvá obvykle čtyři až šest hodin. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 21:00
  Poslední chvíle klidu. Primář se soustředí nad pacientem. Jdeme na to. Transplantace jater trvá obvykle čtyři až šest hodin.
21:03 První řez. Klasický skalpel je minulostí, na většinu řezů se používá elektrický. Je cítit pach páleného masa. Kromě Prahy se v Česku játra transplantují ještě v Brně.
21:03 První řez. Klasický skalpel je minulostí, na většinu řezů se používá elektrický. Je cítit pach páleného masa. Kromě Prahy se v Česku játra transplantují ještě v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 21:03
  První řez. Klasický skalpel je minulostí, na většinu řezů se používá elektrický. Je cítit pach páleného masa. Kromě Prahy se v Česku játra transplantují ještě v Brně.
21:13 Dostat se k játrům není snadné. Vyžaduje to desítky centimetrů dlouhý řez od prsní kosti až k pánvi.
21:13 Dostat se k játrům není snadné. Vyžaduje to desítky centimetrů dlouhý řez od prsní kosti až k pánvi. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 21:13
  Dostat se k játrům není snadné. Vyžaduje to desítky centimetrů dlouhý řez od prsní kosti až k pánvi.
21:25 Trpělivé vyjímání jater. Vše jde dobře. V tuto chvíli na sále pracují dva chirurgové, anestezioložka a tři sestry.
21:25 Trpělivé vyjímání jater. Vše jde dobře. V tuto chvíli na sále pracují dva chirurgové, anestezioložka a tři sestry. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 21:25
  Trpělivé vyjímání jater. Vše jde dobře. V tuto chvíli na sále pracují dva chirurgové, anestezioložka a tři sestry.
22:34 Po hodině a půl od počátku operace je najednou na sále klid. Játra jsou připravena k vyjmutí. Teď se musí počkat, až dorazí kolegové z odběrového týmu s novými.
22:34 Po hodině a půl od počátku operace je najednou na sále klid. Játra jsou připravena k vyjmutí. Teď se musí počkat, až dorazí kolegové z odběrového týmu s novými. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 22:34
  Po hodině a půl od počátku operace je najednou na sále klid. Játra jsou připravena k vyjmutí. Teď se musí počkat, až dorazí kolegové z odběrového týmu s novými.
22:40 Chirurgové Michal Kudla a Jaroslav Chlupáč odebrali v Hradci Králové kromě jater i ledviny a slinivku pro další pacienty. Zdrželi se při hledání nové dálnice z Hradce Králové. Ještě musí svým kolegům připravit játra k transplantaci.
22:40 Chirurgové Michal Kudla a Jaroslav Chlupáč odebrali v Hradci Králové kromě jater i ledviny a slinivku pro další pacienty. Zdrželi se při hledání nové dálnice z Hradce Králové. Ještě musí svým kolegům připravit játra k transplantaci. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 22:40
  Chirurgové Michal Kudla a Jaroslav Chlupáč odebrali v Hradci Králové kromě jater i ledviny a slinivku pro další pacienty. Zdrželi se při hledání nové dálnice z Hradce Králové. Ještě musí svým kolegům připravit játra k transplantaci.
22:43 Játra třicetiletého muže, který zemřel, když na něj spadl strom.
22:43 Játra třicetiletého muže, který zemřel, když na něj spadl strom. | Foto: Ludvík Hradilek
 • 22:43
  Játra třicetiletého muže, který zemřel, když na něj spadl strom.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy