Čeští lékaři budou poprvé transplantovat tenké střevo

Zdeněk Mihalco
3. 6. 2007 12:00
První transplantace proběhne do konce roku
Foto: Ludvík Hradílek

Transplantace v Česku

Praha - Unikátní zákrok chystají lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Do konce roku provedou historicky první transplantaci tenkého střeva v Česku.

Transplantace tohoto orgánu radikálně změní, či dokonce zachrání život pacientům s takzvaným syndromem krátkého střeva.

Takoví pacienti nemohou přijímat potravu ani tekutiny ústy, a proto dostávají živiny uměle pomocí infuzí. Dlouhodobá infuzní léčba však postupně vede k mnoha komplikacím a ohrožuje život.

Transplantace v Česku

Transplantace tenkého střeva je mimořádně náročný zákrok, který lékaři běžně neprovádějí ani v mnoha zemích západní Evropy.

V Česku byl vytvořen tým odborníků, který se problematice transplantace tenkého střeva věnuje. Lékaři v současné době dokončují experimenty na pokusných zvířatech. Současně s tím se tvoří čekací listina pacientů k transplantaci.

O detailech připravované transplantace budou jednat odborníci z Česka i ze světa na úterní konferenci v sídle IKEMu.

"V budoucnu chceme provádět zhruba čtyři transplantace ročně, a to zejména u lidí, kterým zákrok zachrání život. Je to číslo srovnatelné se západoevropskými státy," říká Martin Oliverius z IKEM.

Tenké střevo se tak stane šestým orgánem, který čeští lékaři budou umět transplantovat. Dojde tedy k dalšímu kvalitativnímu posunu české transplantologie, která je už nyní považována za jednu z nejlepších v Evropě.

Náklady se vrátí

Náklady na operaci trvající 6 až 12 hodin a následnou léčbu nejsou dosud v českých poměrech přesně vyčísleny. Údaje ze zahraničních center ukazují, že pokud nedojde u pacienta k závažným komplikacím, je léčba po dvou letech od transplantace levnější než náklady na umělou výživu.  

"Po úspěšné transplantaci se pacientům radikálně zlepší kvalita života, protože jsou schopni pít a příjímat normální potravu ústy," upřesňuje doktor Oliverius z IKEMu.

Tenké střevo v rukou chirurgů
Tenké střevo v rukou chirurgů | Foto: Ludvík Hradilek

Historie transplantace střeva

Transplantace tenkého střeva představuje relativně mladou léčebnou metodu, jejíž počátky se datují do konce šedesátých let minulého století, kdy americký chirurg Rachard Lillehai představil svůj první úspěšný psí model transplantace tenkého střeva.

První transplantaci u člověka provedl americký chirurg Ralph Deterling v Bostonu v roce 1964.

K rozvoji transplantačních programů ve světě došlo v osmdesátých letech minulého století v souvislosti se zavedením takzvané imunosuprese. Jde o léky, které ovlivňují imunitu a zabraňují odmítnutí transplantovaného orgánu.

V současné době se transplantace tenkého střeva provádí v 63 transplantačních centrech ve dvaceti zemích světa. Celkem bylo provedeno přes 1300 transplantací. Jejich úspěšnost se zejména v posledních letech výrazně zlepšuje a jednoleté přežívání přesahuje 80 procent.

V Česku byly první pokusy s transplantací tenkého střeva prováděny na psech a krysách. Lékaři dokončují experiment na prasatech. Nyní se snahy týmu odborníků z IKEMu  ubírají k úspěšné transplantaci tenkého střeva u člověka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy