I malé strany dostaly debatu. Radši do ulic, řekl Zeman

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
25. 5. 2010 21:04
Předsedové šesti menších stran absolvovali volební diskuzi v Českém rozhlase
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předsedové malých stran dostali vůbec poprvé prostor prezentovat se při závěrečných předvolebních televizních debatách, které jsou jinak koncipované pouze jako duely možných premiérů.

Možnost odpovídat na otázky moderátora a posluchačů jim dal Český rozhlas. Pozval lídry šesti stran, které aspirují na vstup do sněmovny.

Menší strany jsou teď víc než kdy jindy klíčem k sestavení funkční vlády. Bez nich žádný ze dvou hlavních rivalů kabinet neposkládá.

Debatní premiéry

Polovina z pozvaných předsedů se účastnila letošní předvolební debaty poprvé. Ondřeji Liškovi ze zelených unikla debata v pražském vydání Otázek Václava Moravce o desetinu procenta, pod hranicí pěti procent nutných pro vstup do studia ČT zůstal i šéf lidovců Cyril Svoboda v Královehradeckém kraji.

Nekonal se ani očekávaný střet Miloše Zemana (SPOZ) s Jiřím Paroubkem (ČSSD) v Ústeckém kraji. Jeho Strana práv občanů – Zemanovci zde získala podle průzkumů agentur STEM a SC&C jen 4 procenta hlasů. Trojice se neprobojovala ani do debat, které v regionech pořádal Český rozhlas.

Poplatky, dluhy, porcování medvěda

Politici v úterý mluvili hlavně o penězích, shodli se na tom, že stát musí začít škrtat. Komunisté by například rádi omezili zahraniční mise, Věci veřejné trvají na cenových limitech dálnic, zelení navrhují snížit výdaje státu o pět procent.

Neunikli ani otázce o zdravotnických poplatcích, většina by je v modifikované podobě ponechala. Zemanovci a komunisté by je zrušili.

Moderátor rovněž všem lídrům položil otázku, za jakých podmínek by po volbách rezignovali na svůj post. Ondřej Liška (SZ), Karel Schwarzenebrg (TOP 09), Miloš Zeman (SPOZ) a Cyril Svoboda (KDU-ČSL) by složili funkci, pokud by se jejich strana neprobojovala do sněmovny.

Vojtěch Filip (KSČM) bude skládat účty své straně, pokud neobhájí současné pozice, Radek John svoje lídrovství nepodmiňuje ziskem hlasů ve volbách.

Pozor, tleskat jen svým!

Stejně jako u pravidelných týdenních debatách v ČT nechyběly ani tady stranické týmy. Vlastní tyrkysovou řadu měly mezi diváky v rozhlase Věci veřejné. Na hrudích posluchačů se blýskaly taky placky TOP 09 s podobenkou jejího předsedy. Týmy jsou ovšem decentnější. Interní pravidla jsou zřejmá, tleská se svým stranám.

"Úroveň debaty hodnotím jako nízkou, na srozumitelné srovnání postojů jednotlivých lídrů a politických stran bylo extrémně málo času a pro odpovědného voliče to nemůže znamenat relevantní informaci," zhodnotil to Liška.

"Voliči jsou ovlivňováni především kontaktní kampaní. Každý volí svůj styl volební kampaně a uvidíme, jak se to odrazí na volebních výsledcích," uvažoval nahlas Miloš Zeman.

Celou debatu lídrů malých stran si můžete přehrát ZDE.

Předvolební debaty teď budou už jen dvě: utkají se v nich lídři dvou nejsilnějších stran, Petr Nečas a Jiří Paroubek.

Ve středu se oba protivníci utkají v Českém rozhlase, o den později v České televizi.

 

Právě se děje

Další zprávy