Vrchol kampaně začíná. Langer hrál Nečasovi Paroubka

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 5. 2010 21:00
Lídry ODS a ČSSD čekají tři přímé diskusní duely. První je v neděli
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji.
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji. | Foto: repro ČT

Praha - Celkem tři střetnutí před mikrofony čekají v následujících pěti dnech lídry dvou nejsilnějších politických stran - Petra Nečase a Jiřího Paroubka.

Jejich duely poběží v televizi Prima, Českém rozhlase a České televizi.

"Pořádáme v příštím týdnu dvě debaty, v úterý se v atriu budovy rozhlasu sejde šest lídrů menších stran, včetně zelených a Zemanovců. Ve středu pak dostanou prostor Jiří Paroubek a Petr Nečas, kteří jsou nejvážnějšími kandidáty na premiérské křeslo," vysvětluje ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová, proč rozhlas organizuje duel lídrů ODS a ČSSD, když v Česku není většinový volební systém.

Aktuálně.cz už s oběma lídry pořídilo rozsáhlé rozhovory. Některé otázky byly záměrně totožné, takže si můžete přečíst, co asi v právě začínajících duelech uslyšíme.

Paroubek v. Nečas. Co od nich můžeme čekat? 

Teď lídři, po volbách všichni

Podobně argumentuje i Česká televize.

"V posledním díle Otázek Václava Moravce - Duel, nebudeme srovnávat jen programy hlavních politických stran, pořad má představit kandidáty na premiéra ze dvou nejsilnějších stran a jejich vize. V žádném z průzkumů, které byly po celou dobu kampaně představeny, nepředstihla žádná jiná strana ODS," říká ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich.

Předsedové stran, které se probojují do sněmovny, se tak musí spokojit s tím, že se ve velkém studiu na Kavčích horách sejdou určitě v neděli po volbách.

Začátek na Primě

Poprvé se Nečas a Paroubek střetnou v neděli v televizi Prima. Ta jim dá prostor ve svém diskusním pořadu Partie, ale pravidla budou pozměněná.

"Žádné opičárny s pultíky a publikem nechystáme," říká dramaturg a moderátor Partie Jan Punčochář.

"Zvolili jsme osm základních témat od důchodové reformy, přes zdravotnictví  k boji s korupcí, které jsme diskutujícím zaslali. Lídři budou losovat, kdo bude mluvit první a o čem."

S Moravcem na barových židlích

Čtvrteční pořad České televize Otázky Václava Moravce - Duel bude mít publikum. Každý z řečníků si bude moci přivést 20 svých "věrných".

Politikům bude otázky kromě moderátora klást i šest osobností. Na středeční debatu do atria budovy rozhlasu v Římské ulici v Praze se může přijít naopak podívat kdokoli.

"Lídři budou mít vyšší, něco jako barové židle, na kterých budou moci sedět, ale pokud budou chtít, mohou i stát za řečnickým stolkem. Okruhy témat lídři dostanou, konkrétní otázky nikoliv," říká k tomu Fridrich.

Langer hraje Paroubka

Přípravy na duely vrcholí i ve stranických sekretariátech. Petr Nečas dokonce střety s Paroubkem podle Hospodářských novin nacvičuje v improvizovaném studiu a roli předsedy ČSSD hraje šéf kampaně Ivan Langer.

Přesné otázky politici neznají, témata ano, takže argumenty a repliky na soupeřovy názory si připravit mohou.

Sociální demokraté si podle mediálních vystoupení na debaty více věří. Ostatně právě předseda ČSSD zaujal nedávno výrokem, že je nejlepším diskutérem v zemi.

"Pokud jde o debaty, tak v této zemi není nikdo, kdo se mně vyrovná. A to říkám bez nějaké zbytečné neskromnosti," řekl JIří Paroubek.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy