Humanitární organizace: Koňské maso by nám pomohlo

Tereza Krobová Tereza Krobová
26. 2. 2013 18:30
Pro Českou federaci potravinových bank je důležité složení výrobku, ne legálnost
Výrobek, ve kterém inspektoři objevili koňské maso.
Výrobek, ve kterém inspektoři objevili koňské maso. | Foto: Reuters

PrahaNeziskové organizace, které se starají o chudé lidi, by zřejmě přijaly potraviny s příměsí koňského masa.
Jak zjistil deník Aktuálně.cz, stačilo by jen přesně znát složení výrobku.

Jak se ale ukázalo v minulých dnech, k masu, které se objevilo i v Česku, se chudí lidé nedostanou. Zatímco německý ministr pro rozvojové záležitosti Dirk Niebel navrhl rozdat ho právě potřebným, ministr zemědělství Petr Bendl to odmítl.

"Pro humanitární potřeby považuji za důležitou znalost jasného původu potraviny, kde je i jistota její kvality," vysvětlil již dříve svůj krok.

Maso je podle něj nelegální a rozhodnutí ho rozdat by bylo "ukvapeným rozhodnutím".

"Tvrzení pana Bendla je názorem sytého člověka, který hladovému nevěří," řekl deníku Aktuálně.cz předseda české federace potravinových bank Ilja Hradecký.

Potraviny, které mají být určeny chudým, totiž většinou putují právě přes potravinové banky. Pokud by bylo složení jasné a potravina by byla označena jako koňské maso, s jeho přijetím by nebyl problém.

"Nám nezáleží na tom, zda je zboží legální nebo nelegální. Když známe obsah, je pro naše účely legální," dodává Hradecký. Dodal, že nadace Naděje, se kterou spolupracuje, by pak s přijetím masa vůbec neváhala.

Každý má právo znát složení

Podobný názor zastává i Armáda spásy, která by maso také přijala.

"Souhlasím s panem ministrem v tom, že každý člověk má právo přesně vědět, co jí. Nezáleží tak na tom, jestli je ten člověk chudý nebo ne, protože chudí mají zcela stejné právo znát složení jídla," vysvětluje Pavla Vopeláková, mluvčí Armády spásy.

Dodala ale, že pokud by toto složení znali, neváhali by. Pro "podnik", který vydá více než 1500 jídel za den, by totiž maso představovalo velkou pomoc.

1

"Pokud bychom našim klientům předali maso s informacemi, z čeho se skládá, není v tom problém," dodává. "To maso přece není nijak závadné".

I Armáda spásy musí samozřejmě dodržovat hygienické normy, a přijaté potraviny tak nechává testovat, zda je jídlo kvalitní.

"Potraviny většinou získáváme přes potravinovou banku, přispívají nám i obchodní řetězce," dodává Vopeláková. Od obchodů dostává Armáda spásy výrobky, kterým má brzy končit minimální trvanlivost.

Koňské maso by znamenalo pomoc například i pro Azylový dům sv. Terezie v Praze, který spravuje Charita České republiky.

"To maso není nijak jedovaté, takže pokud není závadné, určitě bychom ho rádi přijali," řekla Radima Ivančicová, která se v domě stará například i o kuchyni.

Boj proti plýtvání

Potravinová banka je projektem, který má pomoci chudým lidem a zároveň bojovat proti plýtvání.

Přijímá výrobky od prvovýrobců jednotlivců, z hypermarketů i z Evropského programu potravinové pomoci nejchudším (PEAD), který ji zásobuje výrobky z intervenčních fondů a ze stažených národních přebytků.

Tyto potraviny pak rozděluje mezi místní neziskové organizace a instituce, pořádá i vzdělávací programy o správné výživě nebo naslouchání lidem v nouzi.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy