Bendl: Konina je nelegální, chudým bych ji nedával

Domácí Domácí
25. 2. 2013 17:22
Německý ministr v Bruselu navrhnul rozdat potraviny obsahující koňské maso chudým
Petr Bendl.
Petr Bendl. | Foto: Vojtěch Marek

Brusel - Ti, kdo stojí za klamáním zákazníků, musí být tvrdě potrestáni. V Bruselu to v pondělí v reakci na to, že přítomnost nedeklarovaného koňského masa byla objevena i v Česku, řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Je však proti myšlence, že by se tyto potraviny měly rozdat chudým, jak navrhl německý ministr pro rozvojové záležitosti Dirk Niebel. Bendl totiž považuje toto jídlo za nelegální.

"Potraviny s nedeklarovaným obsahem koňského masa jsou výrobky, které v této podobě vůbec na trhu neměly být. Pro humanitární potřeby považuji za důležitou znalost jasného původu potraviny, kde je i jistota její kvality. Použít potraviny bez znalosti jasného původu by byl precedent, který by do budoucna mohl přinést velké problémy v posuzování, jaký ještě produkt pro tento účel využít či nikoli," uvedl ministr.

Do budoucna by se ale nebránil hledat systém, který by uměl reagovat na problémy potřebných. "Ale takto ukvapeně se dle mého přesvědčení problém řešit nedá," dodal.

Jezte české potraviny, radí ministr

Testy v Česku nejnověji potvrdily přítomnost nedeklarovaného koňského masa v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a v polském hovězím burgeru, který v Česku distribuuje společnost Bidvest Czech Republic. Počet případů odhalené koniny v Česku tak vzrostl na čtyři. Do Česka bylo zároveň možná dovezeno blíže neuvedené množství koňského masa z Irska, které bylo označeno jako hovězí.

Ti, kdo do ČR tyto výrobky přivezli, by podle Bendla měli být tvrdě postiženi. "Aby všichni ostatní věděli, že budou-li klamat zákazníka, nečeká je v České republice nic jiného než tvrdý trest," uvedl Bendl.

To, že se problém objevil i ve Švédsku, kde má IKEA své sídlo, podle ministra ukazuje, že problém má širší rozměr, že to není jen záležitost České republiky.

"O to více nemohu než apelovat: jezte spíše české potraviny. Věnujte se tomu, co a odkud jíte, tím pomůžete České republice, českým zemědělcům," dodal Bendl, který o situaci s problémovým označováním potravin dnes jednal v Bruselu s ostatními ministry zemědělství.

 

Právě se děje

Další zprávy