Hrozí nebezpečí? Hejtmanství vám pošle varovnou SMS

Lenka Smyčková
4. 6. 2008 14:35
Jihomoravský kraj dokáže varovat lidi mobilem

Brno - Hladina řeky Moravy stoupá. Obyvatelé ulic Jasanová, Habrová a Dubová budou během tří hodin evakuováni. Prosíme obyvatele těchto ulic, aby si sbalili osobní věci a dbali pokynů hasičů.

Podobné textové zprávy bude Jihomoravský kraj v případě krizí rozesílat svým obyvatelům. Nazval je SOSky. Kdo je chce dostávat, musí se ze svého mobilu přihlásit do systému krizových informací.

Na své číslo pak bude dostávat bezpečnostní informace týkající se celého kraje, ale také jen jednotlivých měst, obcí, čtvrtí nebo ulic.

Do několika vteřin i minut se každý může dozvědět o požáru, povodni, orkánu, výpadku plynu a elektřiny, výbuchu, epidemii infekční nemoci a dalších katastrofách. Dostane také informaci, co může udělat pro své bezpečí.

Reklama je zakázaná

„Naším cílem je zvýšit bezpečnost obyvatel Jihomoravského kraje prostřednictvím informovanosti veřejnosti," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

Systém je podle Juránka co do rozsahu jedinečný v Česku i v celé Evropě. Kraj jej začal testovat už v roce 2002 po ničivých povodních.

Nějaký čas fungoval jen pro krizové řízení odborníků a samospráv. Teď budou informace od hasičů, policistů, záchranářů, nemocnic, plynařů, vodohospodářů, hygieniků a dalších institucí dostávat i obyčejní lidé.

Jak to funguje
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jak to funguje

  • Do systému se přihlašuje esemeskou za 3 koruny ve speciálním tvaru
  • Odhlašuje se také za 3 koruny opět esemeskou v určeném znění
  • Přihlášení i odhlášení systém potvrdí a dojde jím k automatickému přidání příjemce do databáze
  • Příchozí SOSky jsou zdarma
  • Starosta nebo jiná pověřená osoba může SOSky posílat z mobilu i z internetu
  • Jedna SOSka obce, kraj a další instituce stojí 1,19 Kč
  • Informace o SOSkách jsou na webu www.krizoveinfo.cz

Zapojily se všechny obce v kraji, které navíc dostaly možnost svým obyvatelům posílat zprávy o zasedání zastupitelstev, změnách otevíracích dob u lékařů nebo třeba o kulturních akcích.

Zakázané jsou jen reklamy. „Hlavním zodpovědným člověkem je starosta. Ten jako poslední rozhoduje, jaká informace se k lidem dostane. To znamená, že dbá jednak na to, aby třeba nevznikla panika, ale také na to, aby uživatele nezahltily informace, které nepotřebují," slíbil Juránek.

Ten, kdo zprávu posílá, ji i platí. Jedna sms stojí 1,19 korun. Kraj uhradí vše, co se týká krizí. Vyhradil na to ročně 1,2 milionu. Obecní informace zaplatí obce.

Zavedení systému kraj přišlo řádově na miliony korun. Na kolik přesně, hejtman nesdělil. „Jen za jeden server potřebný pro fungování systému jsme ale například museli zaplatit 750 tisíc," nastínil tajemník bezpečnostní rady kraje Peter Macko.

První uživatelé jsou spokojení

„Účast v systému je dobrovolná. Ze zkušenosti víme, že ve městech, která jej už zkoušela, jej má aktivovaných asi třicet procent obyvatel," řekl Macko.

Posílání radničních esemesek využívají například obyvatelé Vranova u Brna. Ve vesnici s 650 obyvateli má mobilní telefon 450 lidí. Z toho 202 jich má aktivovanou informační sms službu.

„Můžu tak říct, že ji využívá osmdesát procent domácností. Zatímco dřív při každém výpadku plynu lidé zahltili telefonáty obecní úřad i plynárnu, teď se o něm včas dozvědí," pochvaluje si systém starosta Vranova Marek Juha.

 

Právě se děje

Další zprávy