Když Tobiáš Frýdl pozoroval, jak ve veřejném prostoru dominují hlasy věřících, kteří odmítají například manželství stejnopohlavních párů, rozhodl se jako student na FAMU k netradičnímu kroku. V rámci projektu Víra v barvách duhy začal točit videorozhovory s duchovními, teology či historiky, kteří naopak taková manželství podporují. Natočil jich už několik desítek. A jak přiznal při slavnostním předávání Ceny Jana Opletala, chtěl ukázat, že zdaleka ne všichni věřící takové svazky odmítají.
"I když jsem se dočetl, že Víra v barvách duhy je projekt od ďábla, že prý budu zatracený a skončím v pekle," upozorňoval s úsměvem Tobiáš, který chce v natáčení pokračovat. "Vždyť cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly," rozesmál svými slovy publikum.
"Vážím si tohoto, že žijeme v zemi, kde takový projekt mohl vyjít. A věřím, že mě nikdo za něj ve skutečnosti nebude kamenovat. Teď jsem ve fázi, kdy ještě zkoumám reakce na moje natáčení. Když se podíváme do některých jiných zemí, tak na tom nejsme tak špatně, když tady takový projekt mohl vyjít," uvedl už vážným hlasem Tobiáš, jehož otec je farářem Církve československé husitské. Jak tento student nedávno sdělil Aktuálně.cz, v křesťanských církvích jsou i liberální proudy, ale odmítavé hlasy jsou slyšet daleko silněji.
Cenu Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace v roce 1939, dostávají aktivní vysokoškoláci už pojedenácté. Organizátoři ze Studentské komory Rady vysokých škol a nově také ze spolku Díky, že můžem, se poprvé rozhodli ocenit také středoškoláky. Z řady kandidátů vybrali studentku maturitního ročníku Gymnázia Luďka Pika v Plzni Anežku Tetřevovou.
Z její iniciativy vznikla loni největší studentská předvolební prezidentská debata "Zavolíme!". Projekt, který koordinovala, se dostal v přímém přenosu do 145 škol v České republice. Součástí byla také diskuse, ve které se studenti s kantory bavili o politice a veřejné angažovanosti. "Bez mnoha úžasných lidí kolem sebe bych nikdy neuspěla. Moc bych si přála, aby slovo student nebylo synonymem pro naivitu, ale pro vizi," sdělila Anežka.
Mezi vysokoškoláky zvítězila studentka prvního ročníku komunikačních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Šárka Faicová, která má hned několik projektů. Už od středoškolských let působí v projektu Kudykampus, ve kterém propojuje mladé lidi se zajímavými odborníky či firmami. K tomu má také projekt Safezóna zaměřený na duševní zdraví.
Při předávání ceny vyzývala převážně mladé lidi v publiku k tomu, aby se nikdy nevzdávali, pokud chtějí něco užitečného dělat. "Myslím, že jsem mnohé zvládla jen díky tomu, že jsem se na věci dívala jinak a dělala je trochu jinak. Občas jsem šla proti systému. Ale to, že tady stojím, je důkaz, že se to vyplatilo," prohlásila Šárka, která byla mimo jiné stážistkou na Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky.
Studenty mohli na ceny nominovat jak jejich vrstevníci, tak zástupci jednotlivých škol. Řadu studentů nominovali rektoři a děkani z několika českých univerzit, akademičtí senátoři a další. Ze všech nominovaných, kteří jsou na webu, vybíral oceněné výbor, kde kromě zástupců obou pořádajících organizací zasedli také zástupci občanské společnosti. Mezi nimi například influencerka Johana Bázlerová nebo Kryštof Vosátka z Nadace BLÍŽKSOBĚ. Výboru předsedal Michal Nguyen, který sám cenu v minulosti obdržel za své aktivity v rámci akademického senátu Univerzity Palackého v Olomouci.
"Je skvělé a inspirativní vidět mezi nominovanými tolik šikovných mladých lidí. Ceny Jana Opletala mají nedocenitelný význam pro povzbuzení mladých lidí k aktivnímu zapojení do společnosti. Jejich angažovanost a hlas mají obrovský potenciál přinášet změny a posilovat demokratické hodnoty. To jsme přesně viděli u všech nominovaných jedinců," sdělila předsedkyně spolku Díky, že můžem Bára Stárek.
VIDEO: Dívejte se na věci jinak, dělejte je jinak