Hrozba terorismu je v kontrastu s působením Ruska až druhořadá, řekl generál Pavel

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
22. 11. 2018 18:02
Pro Českou republiku je nejškodlivější působení Ruska a Číny, hrozba terorismu je v kontrastu s těmito dvěma sekundární, řekl dnes generál Petr Pavel na konferenci "Kam kráčíš, Česko", kterou v kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka pořádal Aspen Institute.
Generál Petr Pavel
Generál Petr Pavel | Foto: Lukáš Bíba

"Nelze souhlasit s prezidentem a premiérem, že hlavní hrozbou je mezinárodní terorismus. Hrozba Ruska může být vnímána jako vzdálená, ale neznamená to, že nemůže být mnohem destruktivnější," řekl Pavel s tím, že české bezpečnostní složky vidí hrozby jinak než vrcholní političtí představitelé. Poznamenal zároveň, že v této otázce chybí celospolečenský konsenzus.

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO také upozornil, že zastaralá technika vzdaluje Česko nejen od aliančních partnerů, ale hlavně od toho, aby mohlo efektivně reagovat na všechny hrozby. 

Pavel, který v červnu po třech letech skončil v čele Vojenského výboru NATO, připustil, že česká armáda v minulosti utrpěla v modernizaci techniky poměrně velké ztráty, což nemohlo rychle změnit ani posledních pár let, kdy se zvyšovaly výdaje na armádu.

Některá technika je podle něj zastaralá až na hranici své životnosti a některá i výrazně za její hranicí. Jako příklad uvedl jeden z typů radarů, které mají chránit vzdušný prostor a přesluhují minimálně deset patnáct let. "Jsou při životě udržované jen díky nadšení posádek," uvedl Pavel, který zastával post šéfa nejvyššího vojenského orgánu Severoatlantické aliance.

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský uvedl, že obrana není jen věcí ministerstva, ale celé vlády. Pokud nedojde ke splnění dlouhodobého cíle růstu výdajů na armádu ke dvěma procentům HDP v roce 2024, tak Česko nebude moci některé své závazky splnit, tvrdí. Aktuálně je Česko v tomto ohledu pátou nejhorší zemí v rámci aliance, na obranu dává jen něco málo přes jedno procento HDP. 

Podle místopředsedy poslaneckého výboru pro obranu Jana Lipavského existuje shoda napříč politickým spektrem i u veřejnosti, že je potřeba do obrany investovat, stát toho ale není příliš schopen. Chybí odvaha a vůle s tím pohnout, uvedl Lipavský.

Přítomní experti se také shodli, že povinná vojenská služba je už překonaná. Mladým lidem by se ale vědomí, že je potřeba bránit stát, předávat mělo. Podle generála Pavla například formou kurzů první pomoci nebo cvičení krizových situací, což se hodí i v běžném životě.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy