Hrozba terorismu je v kontrastu s působením Ruska až druhořadá, řekl generál Pavel

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
22. 11. 2018 18:02
Pro Českou republiku je nejškodlivější působení Ruska a Číny, hrozba terorismu je v kontrastu s těmito dvěma sekundární, řekl dnes generál Petr Pavel na konferenci "Kam kráčíš, Česko", kterou v kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka pořádal Aspen Institute.
Generál Petr Pavel
Generál Petr Pavel | Foto: Lukáš Bíba

"Nelze souhlasit s prezidentem a premiérem, že hlavní hrozbou je mezinárodní terorismus. Hrozba Ruska může být vnímána jako vzdálená, ale neznamená to, že nemůže být mnohem destruktivnější," řekl Pavel s tím, že české bezpečnostní složky vidí hrozby jinak než vrcholní političtí představitelé. Poznamenal zároveň, že v této otázce chybí celospolečenský konsenzus.

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO také upozornil, že zastaralá technika vzdaluje Česko nejen od aliančních partnerů, ale hlavně od toho, aby mohlo efektivně reagovat na všechny hrozby. 

Pavel, který v červnu po třech letech skončil v čele Vojenského výboru NATO, připustil, že česká armáda v minulosti utrpěla v modernizaci techniky poměrně velké ztráty, což nemohlo rychle změnit ani posledních pár let, kdy se zvyšovaly výdaje na armádu.

Některá technika je podle něj zastaralá až na hranici své životnosti a některá i výrazně za její hranicí. Jako příklad uvedl jeden z typů radarů, které mají chránit vzdušný prostor a přesluhují minimálně deset patnáct let. "Jsou při životě udržované jen díky nadšení posádek," uvedl Pavel, který zastával post šéfa nejvyššího vojenského orgánu Severoatlantické aliance.

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský uvedl, že obrana není jen věcí ministerstva, ale celé vlády. Pokud nedojde ke splnění dlouhodobého cíle růstu výdajů na armádu ke dvěma procentům HDP v roce 2024, tak Česko nebude moci některé své závazky splnit, tvrdí. Aktuálně je Česko v tomto ohledu pátou nejhorší zemí v rámci aliance, na obranu dává jen něco málo přes jedno procento HDP. 

Podle místopředsedy poslaneckého výboru pro obranu Jana Lipavského existuje shoda napříč politickým spektrem i u veřejnosti, že je potřeba do obrany investovat, stát toho ale není příliš schopen. Chybí odvaha a vůle s tím pohnout, uvedl Lipavský.

Přítomní experti se také shodli, že povinná vojenská služba je už překonaná. Mladým lidem by se ale vědomí, že je potřeba bránit stát, předávat mělo. Podle generála Pavla například formou kurzů první pomoci nebo cvičení krizových situací, což se hodí i v běžném životě.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy