Hrozba terorismu je v kontrastu s působením Ruska až druhořadá, řekl generál Pavel

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
22. 11. 2018 18:02
Pro Českou republiku je nejškodlivější působení Ruska a Číny, hrozba terorismu je v kontrastu s těmito dvěma sekundární, řekl dnes generál Petr Pavel na konferenci "Kam kráčíš, Česko", kterou v kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka pořádal Aspen Institute.
Generál Petr Pavel
Generál Petr Pavel | Foto: Lukáš Bíba

"Nelze souhlasit s prezidentem a premiérem, že hlavní hrozbou je mezinárodní terorismus. Hrozba Ruska může být vnímána jako vzdálená, ale neznamená to, že nemůže být mnohem destruktivnější," řekl Pavel s tím, že české bezpečnostní složky vidí hrozby jinak než vrcholní političtí představitelé. Poznamenal zároveň, že v této otázce chybí celospolečenský konsenzus.

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO také upozornil, že zastaralá technika vzdaluje Česko nejen od aliančních partnerů, ale hlavně od toho, aby mohlo efektivně reagovat na všechny hrozby. 

Pavel, který v červnu po třech letech skončil v čele Vojenského výboru NATO, připustil, že česká armáda v minulosti utrpěla v modernizaci techniky poměrně velké ztráty, což nemohlo rychle změnit ani posledních pár let, kdy se zvyšovaly výdaje na armádu.

Některá technika je podle něj zastaralá až na hranici své životnosti a některá i výrazně za její hranicí. Jako příklad uvedl jeden z typů radarů, které mají chránit vzdušný prostor a přesluhují minimálně deset patnáct let. "Jsou při životě udržované jen díky nadšení posádek," uvedl Pavel, který zastával post šéfa nejvyššího vojenského orgánu Severoatlantické aliance.

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský uvedl, že obrana není jen věcí ministerstva, ale celé vlády. Pokud nedojde ke splnění dlouhodobého cíle růstu výdajů na armádu ke dvěma procentům HDP v roce 2024, tak Česko nebude moci některé své závazky splnit, tvrdí. Aktuálně je Česko v tomto ohledu pátou nejhorší zemí v rámci aliance, na obranu dává jen něco málo přes jedno procento HDP. 

Podle místopředsedy poslaneckého výboru pro obranu Jana Lipavského existuje shoda napříč politickým spektrem i u veřejnosti, že je potřeba do obrany investovat, stát toho ale není příliš schopen. Chybí odvaha a vůle s tím pohnout, uvedl Lipavský.

Přítomní experti se také shodli, že povinná vojenská služba je už překonaná. Mladým lidem by se ale vědomí, že je potřeba bránit stát, předávat mělo. Podle generála Pavla například formou kurzů první pomoci nebo cvičení krizových situací, což se hodí i v běžném životě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy