Ovčáčka pod stromeček? Mluvčí se zařadil vedle Babiše či Hitlera do sběratelské edice

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
4. 11. 2018 11:12
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček je muž, který dokáže budit emoce všeho druhu. Právě na to zřejmě sází nakladatelství, které jeho podobiznu zařadilo do sběratelské série hrnků s potiskem. Doufá, že si lidé Ovčáčka koupí ať už z obliby nebo z recese podobně jako třeba další novinku v nabídce: hrnek s Jiřím Krampolem, který před pár dny získal státní vyznamenání. O nakladatelství Naše vojsko se kvůli jeho produkci dříve zabývala policie, žádné obvinění však nepadlo.
Hrnek s Jiřím Ovčáčkem nakladatelství prodává za 299 korun.
Hrnek s Jiřím Ovčáčkem nakladatelství prodává za 299 korun. | Foto: www.nasevojsko.eu

Většina sortimentu nakladatelství Naše vojsko se sice skládá z beletrie všemožného druhu, do paměti veřejnosti se ale zarylo kvůli něčemu naprosto jinému. Na svém e-shopu totiž dlouhodobě nabízí předměty s portréty různých kontroverzních osobností - od Adolfa Hitlera či Heinricha Himmlera až po Andreje Babiše.

Nyní si na jeho stránkách mohou lidé objednat i hrnek s podobiznou tváře Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Miloše Zemana. "Co se týče portrétu Jiřího Ovčáčka, tak správně, je nový v naší hrníčkové řadě," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz ředitel nakladatelství Emerich Drtina.

"Je to kresba, kterou jsme si zadali u našeho kreslíře, a práva na toto máme my," doplnil Drtina na dotaz, zda potřebovali souhlas mluvčího s užitím snímku.

Sám Jiří Ovčáček ovšem své podobizně na hrnku odmítá věnovat větší pozornost. "Je mi to úplně jedno a nebudu se tím zabývat," uvedl mluvčí pro Aktuálně.cz.

Jaký je o tento konkrétní hrnek zájem, odmítl Drtina komentovat. Napsal pouze, že jde o obchodní tajemství.

Nakladatelství se pro svůj kontroverzní sortiment stalo v minulosti terčem kritiky, například od Federace židovských obcí. Nabídkou triček s fotografií Adolfa Hitlera se pro podezření z šíření nacismu začátkem roku zabývala i policie. Vyšetřování ale rozhodlo v prospěch e-shopu.

"Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti," citoval v srpnu web iRozhlas.cz mluvčího policie Jana Daňka.

Že prodáváním předmětů s nacistickou tematikou tuto ideologii nakladatelství nepodporuje, si je jistý i Emerich Drtina. "Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů," řekl Aktuálně.cz v březnu 2017, kdy do nabídky zařadil hrnek zobrazující někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Kajínek, Krampol, Merkelová…

Řada osobností, které Naše vojsko zobrazuje na svých hrnkách s označením "sběratelská edice", se rozšiřuje i nadále. Nedávno mezi ně přibyl například omilostněný vězeň Jiří Kajínek nebo před pár dny i čerstvý držitel státního vyznamenání, bavič Jiří Krampol.

Své místo ve sběratelské edici má i hrnek s prezidentem Milošem Zemanem, Václavem Klausem či Tomiem Okamurou. Nechybí ani světoví populární politici jako Angela Merkelová či Donald Trump.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy