Hradec nesouhlasí s rekordní pokutou

Redakce DOM, čtk
7. 3. 2006 11:14
Hradec Králové/Brno - Magistrát v Hradci Králové nesouhlasí s tím, že porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Od antimonopolního úřadu městu hrozí pokuta 750 tisíc korun. Uvnitř: VIDEO

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zkoumal městský tendr na zajištění svozu a likvidace odpadu, rozhodl o tom, že městu udělí druhou nejvyšší pokutu v historii. Město se ale odvolá.

Rozhodli o tom radní. Trvají na tom, že radnice nepochybila.

"Se závěry Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i s tím, jak své stanovisko zdůvodnil, naprosto nemůžeme souhlasit," uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová. Podle radnice spor systém svozu komunálního odpadu ve městě neovlivní.

Soutěž, kterou magistrát vyhlásil loni na podzim, vyhrála tuzemská pobočka dánské společnosti Marius Pedersen. Druhého účastníka tendru, rakouskou firmu AVE CZ odpadové hospodářství, město ze soutěže vyřadilo pro nesplnění podmínek. S vítězem tendru už ale podepsalo koncem minulého roku smlouvu, a ÚOHS proto nemůže soutěž zrušit ani vydat předběžné opatření.

ÚOHS
ÚOHS | Foto: Aktuálně.cz

"Některé požadavky nebyly pro vyhodnocení soutěže podstatné, jednoho z uchazečů tak radnice vyloučila na základě nesprávného posouzení jeho nabídky," řekla dnes náměstkyně předsedy úřadu Jindřiška Koblihová.

Magistrát v podmínkách tendru určil, kolik musí mít firma dopravních prostředků, neupřesnil ale jejich kapacitu. Právě ta je podle úřadu při posuzování nabídek rozhodující. "Jestli cíleného stavu bude dosaženo jedním nebo více zařízeními, není podstatné," míní Koblihová.

Infobox
Autor fotografie: Archiv Dopravních podniků

Infobox

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Dopravní firma má dostat obří pokutu

Město tak podle úřadu omezilo okruh společností, které by požadavkům vyhovovaly.

AVE chtělo ročně za zakázku necelých 38 milionů korun, Marius vypočítal cenu na víc než 50 milionů. Nabídka vyřazené společnosti tak měla podle úřadu šanci být vyhodnocena jako nejvýhodnější. "Vyloučení firmy AVE CZ tak lze označit za velmi závažné," uvedla Koblihová.

Tomu podle ní odpovídá také stanovená pokuta. Přestože mohlo město zaplatit až deset milionů korun, jde o druhou nejvyšší sankci za zadávání veřejných zakázek v historii ÚOHS.

Nejvyšší pokutu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek ve výši jeden milion korun uložil ÚOHS Dopravnímu podniku Zlín-Otrokovice za chyby při nákupu trolejbusů. Později ji ale snížil na polovinu.

Dosud druhou nejvyšší sankci, 630 tisíc korun, mělo zaplatit Ředitelství silnic a dálnic ČR za zakázku na dálnici D8.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy