Dopravní firma dostala obří pokutu

Tomáš Fránek
24. 1. 2006 15:00
Brno - Půl milionu korun pokuty dostala za porušení zákona při zadávání zakázek Dopravní společnost Zlín-Otrokovice od antimonopolního úřadu.

Je to dosud druhá nejvyšší pokuta, jaká kdy v Česku padla za zadávání zakázek.

Dopravní podnik měl přitom původně platil pokutu ve výši jednoho milionu korun, úřad po jeho odvolání pokutu snížil.

Dopravní společnost Zlín Otrokovice zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve Zlíně a Otrokovicích. V roce 2004 rozhodl o doplnění svého vozového parku o šest nízkopodlažních trolejbusů za více jak sedmdesát sedm milionů korun. A to v jednacím řízení bez uveřejnění. Zakázku zadal přímo firmě Karosa, od které odebíral v minulosti autobusy.

Podle antimonopolního úřadu ale neprokázal řádným a zákonným postupem (tedy vyhlášením otevřeného řízení), že neexistuje na trhu dodavatel, který by nabídl za dodávku trolejbusů nižší cenu, než vybraná Karosa.

Je to druhá nejvyšší sankce za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Například minulý rok úřad rozdal ve devadesáti dvou správních řízení  pokuty v celkové výši necelého jednoho a půl milionu korun.

Nejvyšší pravomocnou pokutu dostalo Ředitelství silnic a dálnic.

To za chyby při zakázce na výstavbu mostu na dálnici D8 musí zaplatit pokutu ve výši 630 tisíc korun.

Porušení zákona provázela také výstavba obytného areálu Nad Ohradami v Dolním Třeboníně, za níž tato obec dostala pokutu 300 tisíc korun.

Pokuty udělené v minulých letech za jednotlivé zakázky byly ještě výrazně nižší.

Předloni to bylo například sto padesát tisíc korun pro dopravní společnost Connex Morava, stejně velkou pokutu musí zaplatit radnice v Brně-Žabovřeskách.

Vyšší byly pouze pokuty pro města za několik špatně provedených zakázek dohromady. Nejvíc zatím zaplatila Praha, a to přes sedm set tisíc korun za porušení zákona u celkem čtyřiceti sedmi výběrových řízení.

Přísnější jsou úřady na Slovensku, tam dostalo ministerstvo vnitra pokutu ve výši dvanácti milionů korun.

Antimonopolní úřad zahájil do konce listopadu 309 správních řízení a vydal 269 rozhodnutí v prvním stupni.

Ročně se v tuzemsku rozdají na vládní i regionální úrovni zakázky za víc než čtyři sta miliard korun. Objem peněz navíc roste v souvislosti se vstupem do EU a rozdělováním peněz z evropských fondů.

 

Právě se děje

Další zprávy