Hradec láká obyvatele, za dva miliony

Martina Macková
2. 3. 2006 13:00
Hradec Králové - Pojďte bydlet k nám! Hradecká radnice zahájila kampaň, která má do města přilákat nové a udržet dnešní obyvatele. Uvnitř: VIDEO.

Potřebuje jich celkem něco přes sto tisíc. Pokud se to podaří, získá totiž ročně z daní až o čtvrt miliardy korun navíc. Město se již dlouho snaží překonat stotisícovou hranici, kterou udává zákon o rozpočtovém určení daní.

Zatím mu schází asi 4500 lidí.

Hradec jako dobrá adresa

Kampaň za dva miliony bude přesvědčovat obyvatele v celém Česku, že právě východočeské krajské město je to nejlepší místo pro život.

Infobox
Autor fotografie: www.vasedobraadresa.cz

Infobox

       PROHLÉDNĚTE SI:

Stránky hradecké kampaně

"Chceme přesvědčit obyvatele, že Hradec je právě ta dobrá adresa, která mimo jiné nabízí jesle pro zaměstnané rodiče a nejnižší poplatky za umístění dětí v mateřských školách, širokou síť základních a středních škol, domácí univerzitu a dvě fakulty slavné Univerzity Karlovy. Rozvinutou síť sociálních služeb se standardem kvality a investorům nejen kvalifikované, ale i spokojené zaměstnance," řekl náměstek primátora Hradce Králové Martin Soukup.

"Hradec Králové - Vaše dobrá adresa" je základním sloganem kampaně, která prorazí také do televize nebo rozhlasu.

Symbolem budou klíče ve tvaru městských věží s přívěskem a jménem města.

Foto: http://www.vasedobraadresa.cz

Radnici ke kampani inspiroval průzkum kvality života dle Mf Dnes, ve kterém se Hradec Králové v letech 2004 a 2005 mezi českými městy pokaždé umístil na prvním místě.

Tyto průzkumy hodnotily například výši průměrného výdělku, dostupnost bydlení, nezaměstnanost, lékařskou péči, čistotu ovzduší, možnost podnikání, kriminalitu nebo dlouhověkost.

Do Hradce Králové podle údajů magistrátu za prací dojíždí nebo v něm žije až 20 tisíc lidí, kteří tady ale trvalé bydliště nemají. "Chceme je přesvědčit, aby tady žili trvale," říkají politici.

Nové lidi chtějí i další

V Česku je 363 měst a obcí, které mají počty obyvatel těsně kolem hranic kategorií pro určování výnosů z daní podle obyvatel.

Například již léta stotisícové Olomouci dnes hrozí ztráta stovek miliónů ročně, pokud by jí ubylo jen několik set obyvatel.

Některá města už začala novým obyvatelům za jejich příchod dokonce platit.

A finanční kampaně mají úspěch. Například magistrát Jihlavy začal před koncem loňského roku vyplácet těm, kdo se přihlásili k trvalému pobytu, tři tisíce korun. A rázem se počet obyvatel Jihlavy zvýšil o téměř tisícovku. To vše během pár dní.

Přitom Jihlava před rokem přišla o 25 milionů korun, protože jí počet obyvatel klesl pod padesátitisícovou hranici. Primátor proto plánuje do dvou let zavést pro "trvalé" obyvatele dokonce jakýsi pas. Každému Jihlavanovi by tato karta přinesla slevu na vstupy do sportovních areálů nebo zoologické zahrady, levnější jízdné v MHD nebo slevu u různých městských poplatků.

Platí Kolín i Pardubice

Kolín, který se rozhodl mít 30 tisíc obyvatel a platí od loňska novým duším tisíc korun, je také úspěšný. Přihlásily se mu stovky lidí. A město možná odměnu ještě zvýší. Získal by totiž až o deset milionů korun víc.

Pardubická radnice zahájila bitvu o sto tisíc obyvatel také loni.

Každému novému obyvateli město nabídlo tisícikorunu a za jediný měsíc jich získalo 238. Nová jména s trvalým pobytem chce získat i tak, že nabídlo volné adresy na ubytovnách pro ty, kdo už ve městě žijí v podnájmech.

Vedení města přemlouvá i obce v okolí, aby se s Pardubicemi sloučily.

Nabízí obcím například bezplatné školství, veřejnou dopravu a do určité míry i samostatnost. "Každá obec by zůstala samostatným městským obvodem se svým starostou, zastupitelstvem a vlastním rozpočtem," slíbil primátor Jiří Stříteský.

Pardubice, které loni získaly za počet obyvatel od státu asi 750 milionů korun z daní, oslovily i město Chrudim, které je vzdáleno necelých osm kilometrů a má přes dvacet tisíc obyvatel. Po referendu se zatím rozhodly připojit jen Hostovice, ty však mají pouze 230 obyvatel. Získají však za to miliony na kanalizaci.

Matrika nebo statistika?

Počty obyvatel pro rozpočtové určení daní se berou z údajů Českého statistického úřadu. Proti tomu ale protestují mnohé obce. U řady měst se totiž čísla z matrik a statistici rozcházejí až o několik tisíc.

Svaz měst a obcí podal návrh, aby se stát bral v tomto případě za přesnější čísla z matrik. "Podle nich mají mnohá města a obce evidentně víc lidí, než vyplývá z dat statistiků," uvedl Jaromír Jech ze Svazu měst a obcí, který pokládá současná pravidla přerozdělování vybraných daní obcím za absurdní.

"Je smutné, že nikomu nepřijde divné, proč má město s 50 tisíci obyvateli o 26 milionů korun vyšší příjmy než město, kde žije o jednoho člověka méně," uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR, dnes europoslanec a bývalý královéhradecký primátor Oldřich Vlasák (ODS).#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy