Hrad si kvůli H-Systemu pozval šéfy soudů. Se Zemanem to řešit nemůžu, reaguje Rychetský

Radek Dragoun ČTK Radek Dragoun, ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2018 13:23
"Pravdou je, že mě požádali, jestli bych přišel příští úterý k panu prezidentovi, ale o čem budeme jednat, nemám potuchy," řekl Aktuálně.cz Rychetský.
Pavel Rychetský.
Pavel Rychetský. | Foto: Lukáš Němeček

Praha - Hrad ve čtvrtek oznámil, že se prezident Miloš Zeman příští týden kvůli kauze H-System setká s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Rychetský sice potvrdil, že na Hrad vyrazí, o rozhodnutí soudu se však s prezidentem bavit nebude.

"Pravdou je, že mě požádali, jestli bych přišel příští úterý k panu prezidentovi, ale o čem budeme jednat, nemám potuchy," řekl Aktuálně.cz Rychetský. O oznámení Hradu, že se bude jednat o schůzku na téma rozsudku v kauze H-System, nevěděl. "Já se k tomu vůbec nemůžu vyjadřovat. Já samozřejmě žádosti pana prezidenta vyhovím a navštívím ho, ale víc k tomu nemohu říkat," doplnil Rychetský na otázku, jak se zachová, pokud se jej Zeman bude na H-System ptát.

Poškození v kauze H-Systemu oznámili, že rozhodnutí o vystěhování napadnou u Ústavního soudu, Rychetský by tak v jejich případu mohl rozhodovat.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl redakci Aktuálně.cz sdělit, zdali byl Rychetský o tématu schůzky dopředu informován. "O obsahu komunikace s panem předsedou Ústavního soudu nehodlám média informovat," napsal Ovčáček.

Šámal podobně jako Rychetský vylučuje, že by se Zemanem diskutoval o konkrétním rozhodnutí soudu ani probíral jednotlivé aspekty jakéhokoliv případu.

"Předseda Nejvyššího soudu považuje pozvánku na Hrad jako výzvu k diskuzi nad současným stavem soudního systému v České republice. Pokud některá média zavádějícím způsobem prezentují chystanou schůzku jako 'předvolání' předsedy Nejvyššího soudu na Hrad, je třeba se proti tomu ohradit," doplnil mluvčí Petr Tomíček a zdůraznil, že soudy nemohou rozhodovat na základě společenské poptávky nebo poptávky ze strany politiků.

Nejvyšší soud zároveň připomněl, že kauza H-System začala v "divokých 90. letech", kdy krachy provázely řadu podniků nebo bank. "Nejvyšší soud se domnívá, že by si politici měli sami uvědomit svoji spoluzodpovědnost za tehdejší styl podnikání v České republice, jehož dozvuky neustále soudy musí řešit a neměli by nyní populisticky na soudy útočit," dodal mluvčí Nejvyššího soudu. 

Zeman minulý týden zkritizoval rozsudek Nejvyššího soudu v kauze H-System. Společně s dalšími rozsudky podle něj vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

Soud rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce od právní moci vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Vyhověl tak dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. Nejvyšší soud dospěl k opačnému závěru.

Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle Nejvyššího soudu absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. V podstatě tak investovalo do cizího majetku.

Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. Obyvatelé na rozsudek reagovali prohlášením, že se nevystěhují.

Zeman se s oběma představiteli soudů setkal i na konci června, kdy ještě společně s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou řešili systémové otázky justice, například věk začínajících soudců.

Video: Část peněz klientů H-Systemu skončila u ČSSD, Zeman byl tehdy premiér, říká Marvanová

V jednom z rozsudků je popsáno, jakým způsobem pan Smetka přenášel kufry peněz panu Šloufovi do Lidového domu, říká Marvanová | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy