Hrad místo omluvy zveřejnil Peroutkův "kontroverzní" článek

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 4. 2015 17:10
Pro takový krok se prezident a jeho okolí rozhodlo poté, co mluvčí Ovčáček ani po několika týdnech neobjevil článek "Hitler je gentleman", který podle Miloše Zemana Peroutka napsal.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. | Foto: Václav Vašků, archiv Economia

Praha - Pražský hrad pokračuje v kampani proti novináři Ferdinandu Peroutkovi. Zveřejnil první ze série "kontroverzních" textů, které podle něj Peroutka napsat.

Hrad se pro takový krok rozhodl poté, co prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ani po několika týdnech neobjevil článek "Hitler je gentleman", který podle Miloše Zemana Peroutka napsal a který kauzu odstartoval.

"Zveřejňujeme první z kontroverzních článků Ferdinanda Peroutky, Češi, Němci a židé, který byl publikován 22. února 1939, tedy v období pomnichovské druhé republiky,“ uvedl k výstřižkům Ovčáček.

Dva výňatky z textu doprovází několika daty. "Tento článek je zařazen do dobového kontextu, k dispozici jsou i komentáře k textu," vysvětluje.

Vnučka chce omluvu

Spor o Peroutku zřejmě bude mít dohru. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová totiž minulý týden řekla, že kvůli Zemanovým výrokům zažaluje Českou republiku. Podle jejích slov jí jde především o Zemanovu omluvu.

Zeman slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se. "Přestože jsem ho skutečně četl," uvedl a dodal, že Peroutka napsal v době okupace ještě horší věci. Ty by měly dokládat právě postupně zveřejňované články.

Kaslová serveru iDNES.cz řekla, že žalobu nyní kvůli zveřejňovaným textům rozšířit nehodlá. "Můj spor s prezidentem je o to, co řekl na konferenci Let My People Live!" vysvětlila.

Selhání intelektuálů

Zeman upozornil v lednovém projevu na pražském fóru k holocaustu na údajný Peroutkův článek. V něm hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci touto zrůdnou ideologií.

Stačilo by mi, kdyby prezident řekl, že svých slov o Peroutkovi lituje, tvrdí jeho vnučka Terezie Kaslová. Zemanovi lidé se teď podle ní chovají jako malé děti, které se snaží odvést pozornost.
15:50
Stačilo by mi, kdyby prezident řekl, že svých slov o Peroutkovi lituje, tvrdí jeho vnučka Terezie Kaslová. Zemanovi lidé se teď podle ní chovají jako malé děti, které se snaží odvést pozornost. | Video: Daniela Drtinová

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman.

Existenci takového článku následně zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Mluvčí Hradu pak dostal za úkol jej dohledat, což se mu nepodařilo. Omluva však nepřišla.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy