reklama
 
 

Hrad místo omluvy zveřejnil Peroutkův "kontroverzní" článek

Aktualizováno 20. 4. 2015 17:10
Pro takový krok se prezident a jeho okolí rozhodlo poté, co mluvčí Ovčáček ani po několika týdnech neobjevil článek "Hitler je gentleman", který podle Miloše Zemana Peroutka napsal.

Praha - Pražský hrad pokračuje v kampani proti novináři Ferdinandu Peroutkovi. Zveřejnil první ze série "kontroverzních" textů, které podle něj Peroutka napsat.

Hrad se pro takový krok rozhodl poté, co prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ani po několika týdnech neobjevil článek "Hitler je gentleman", který podle Miloše Zemana Peroutka napsal a který kauzu odstartoval.

"Zveřejňujeme první z kontroverzních článků Ferdinanda Peroutky, Češi, Němci a židé, který byl publikován 22. února 1939, tedy v období pomnichovské druhé republiky,“ uvedl k výstřižkům Ovčáček.

Dva výňatky z textu doprovází několika daty. "Tento článek je zařazen do dobového kontextu, k dispozici jsou i komentáře k textu," vysvětluje.

Vnučka chce omluvu

Spor o Peroutku zřejmě bude mít dohru. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová totiž minulý týden řekla, že kvůli Zemanovým výrokům zažaluje Českou republiku. Podle jejích slov jí jde především o Zemanovu omluvu.

Zeman slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se. "Přestože jsem ho skutečně četl," uvedl a dodal, že Peroutka napsal v době okupace ještě horší věci. Ty by měly dokládat právě postupně zveřejňované články.

Kaslová serveru iDNES.cz řekla, že žalobu nyní kvůli zveřejňovaným textům rozšířit nehodlá. "Můj spor s prezidentem je o to, co řekl na konferenci Let My People Live!" vysvětlila.

Selhání intelektuálů

Zeman upozornil v lednovém projevu na pražském fóru k holocaustu na údajný Peroutkův článek. V něm hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci touto zrůdnou ideologií.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman.

Existenci takového článku následně zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Mluvčí Hradu pak dostal za úkol jej dohledat, což se mu nepodařilo. Omluva však nepřišla.

autor: Domácí | 20. 4. 2015 13:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama