Peroutkova vnučka chystá žalobu na stát. Kvůli Zemanovi

Domácí Domácí
15. 4. 2015 23:00
Terezii Kaslové jde o prezidentovu omluvu za výroky o jejím dědečkovi Ferdinandu Peroutkovi. Hrad inkriminovaný článek stále nenalezl.
Ferdinand Peroutka.
Ferdinand Peroutka. | Foto: ČTK

Praha - Kauza kolem údajného článku Ferdinanda Peroutky o Adolfu Hitlerovi, o němž letos opakovaně mluvil prezident Miloš Zeman, spěje do dalšího kola. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová v nejbližších dnech kvůli Zemanovým výrokům zažaluje Českou republiku. Zprávu jako první přinesl server lidovky.cz.

Kaslovou bude ve sporu zastupovat známý pražský advokát František Vyskočil. "Prezident osočil člověka, který se nemůže bránit. Proto jsem se rozhodla k tomuto kroku," řekla pro lidovky.cz Kaslová.

V rozhovoru pro idnes.cz dodala, že jí jde o prezidentovu omluvu a stát žaluje kvůli tomu, že se na Zemana vztahuje imunita.

Článek "Hitler je gentleman", který Miloš Zeman ve svém projevu na konferenci "Let My People Live" připsal Peroutkovi, prezident stále nemá, ačkoli jeho mluvčí Jiří Ovčáček po něm pátrá už několik týdnů.

Prezident ve svém lednovém projevu na pražském fóru k holocaustu hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman.

Existenci takového článku následně zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Prezident ale trvá na svém. Sdružení Ferdinanda Peroutky otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Ovčáček: Našli jsme mnohem horší věci

Zeman tento týden při návštěvě Mariánských Lázní řekl, že pokud se článek nenajde, omluví se. "Přestože jsem ho skutečně četl," uvedl. Kaslová ale považuje omluvu za nejistou a po prezidentových výrocích si neumí představit, jak by taková omluva vypadala.

Prezidentův mluvčí Ovčáček navíc před několika dny ohlásil, že příští týden "začneme postupně zveřejňovat kontroverzní články F. Peroutky z druhé republiky a počátku protektorátu".

Podle Zemana při hledání inkriminovaného článku narazil jeho mluvčí na texty, kde Peroutka například mluví o Hitlerovi jako o největším z Němců. Kromě toho v jiné stati Peroutka údajně píše, že Češi nemohou očekávat pomoc z Ruska nebo od exilové vlády, ale že "výnos vůdce o zřízení protektorátu je naší novou ústavou," uvedl Zeman.

Zeman se na jedné straně několikrát vyznal z obdivu k Peroutkovi, současně ale nyní říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů. Totéž prohlašuje i prezidentův mluvčí Ovčáček. "Já bych citoval článek z dubna 1939, kde Ferdinand Peroutka zhruba měsíc po vyhlášení protektorátu píše o tom, že Adolf Hitler, velký vůdce německého národa, největší z Němců, vstoupí do Valhally (mytologická síň padlých) německých dějin," řekl Zeman v únoru.

Dílo novináře, spisovatele, dramatika a kritika Ferdinanda Peroutky se stalo součástí zlatého fondu českého politického myšlení a publicistiky. Za první republiky řídil kulturně politickou revue Přítomnost a přispíval do různých periodik v čele s Lidovými novinami. Za okupace odmítl spolupráci s gestapem a byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Buchenwald.

Po osvobození řídil jako šéfredaktor Svobodné noviny a týdeník Dnešek, věnoval se vlastní literární tvorbě a stal se též poslancem Národního shromáždění za národní socialisty. Po komunistickém puči v roce 1948 autor monumentálního historického díla Budování státu emigroval, pak se usadil v USA. Byl jedním ze zakladatelů a do roku 1961 vedoucím českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

 

Právě se děje

Další zprávy