Zápis z jednání na Hradě: ANO nezpochybnilo nutnost zvyšovat věk odchodu do penze

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2024 16:30
Zástupci hnutí ANO a vlády se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři. ANO zároveň nezpochybnilo nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, nesouhlasí jen s konkrétním způsobem navrženým vládou. Vyplývá to ze záznamu o březnovém jednání o důchodové reformě. ANO v uplynulých týdnech shodu popíralo. Zveřejnění záznamu kritizuje.
ANO nezpochybnilo nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, vyplývá ze zápisu ze schůzky na Hradě.
ANO nezpochybnilo nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, vyplývá ze zápisu ze schůzky na Hradě. | Foto: Radek Bartoníček

Jednání na Hradě se uskutečnilo 28. března. Účastnil se ho prezident Petr Pavel, zástupci vlády v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a politiky ANO Karlem Havlíčkem, Alenou Schillerovou a Alešem Juchelkou.

Zápis zhotovil Vladimír Bezděk, prezidentův poradce pro důchodovou reformu, rozpočtovou politiku a finanční sektor, někdejší šéf důchodových komisí. 

Pavel poté na tiskové konferenci oznámil, že se všichni shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu zvedat. ANO ale následně shodu popíralo. Zápis z jednání zhotovil Vladimír Bezděk, prezidentův poradce pro důchodovou reformu, rozpočtovou politiku a finanční sektor, někdejší šéf důchodových komisí. Hrad ho nyní zveřejnil.

Další jednání ve stejném formátu se mělo uskutečnit tento týden v pondělí, nicméně opoziční hnutí svoji účast zrušilo. Zdůvodnilo to tím, že někteří představitelé vlády v čele s Fialou hodlají reformu prosadit bez ohledu na názor opozice.

Prezident se tedy sešel pouze s Jurečkou a jeho spolupracovníky a sdělil, že snahu o hledání kompromisu má nadále. Nevyloučil konání kulatého stolu se zástupci tripartity a s odborníky za zhruba měsíc a půl.

Hnutí ANO krátce po březnové schůzce odmítlo tvrzení, že souhlasilo s prodlužováním věku odchodu do důchodu. Prezident následně argumentoval zápisem z jednání, první místopředseda ANO Havlíček pak uvedl, že hnutí k němu podalo zásadní připomínku. V jejím zdůvodnění ANO zdůraznilo, že shoda nad citlivým bodem nenastala.

Podle záznamu zveřejněného na webu Hradu se zástupci ANO i vlády shodli v tom, že beze změn není první důchodový pilíř dlouhodobě finančně udržitelný. V souladu byly obě strany také na tom, že za dlouhodobě udržitelné považují, pokud rozdíl mezi příjmy a výdaji důchodového systému nepřekročí hranici zhruba jednoho procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně.

Záznam deklaruje, že politici ANO "nezpochybnili nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, nicméně nesouhlasí s konkrétním navrženým způsobem jejího provedení (tzv. 'nekonečný' princip). Preferují spíše postupný způsob s vždy stanoveným stropem na dané období."

Zástupci ANO podle zápisu také uvedli svou představu o druhém, takzvaném investičním pilíři. "Ze strany hnutí ANO je třeba pracovat na úpravách v prvním pilíři a vytvoření druhého pilíře paralelně," píše se v záznamu.

Havlíček: Zveřejnění zápisu mě šokovalo

Ze zápisu vyplývá i několik úkolů pro jednotlivé strany, například z hlediska dodání konkrétních materiálů. Pavel v pondělí řekl, že termínem pro doručení dokumentů byl 7. duben. Jediným, kdo podklady nedodal, bylo podle prezidenta právě hnutí ANO.

Havlíčka šokovalo zveřejnění zápisu, který neodsouhlasil jeden z aktérů schůzky. "Ve stejné logice bychom mohli udělat naši verzi. Přiznám se, že jsem se s tím nikdy nesetkal, tím spíše, když jsme řádně a obratem na zápis reagovali a žádali jsme upřesnění, které se týkalo našeho postoje a našeho stanoviska," poznamenal. "Kdybychom nereagovali, tak to chápu, ale my žádali změnit naše vyjádření a jasně jsme zdůvodnili proč," dodal.

Na tiskové konferenci po březnovém jednání podle něj Schillerová sdělila, že zvyšování věku odchodu do důchodu není cestou, kterou by ANO chtělo jít, a proto si vyžádalo další podklady. "Zdá se někomu na tomto vyjádření, že jsme odsouhlasili zvýšení věku odchodu?" tázal se Havlíček.

Schillerová na zmíněném brífinku poznamenala, že ANO potřebuje pravidelný pětiletý materiál ministerstva práce o stavu důchodového systému. "To je klíčové, abychom se bavili o věku odchodu do důchodu, abychom tam viděli konkrétní data," řekla.

Aktéři se podle jejího tehdejšího vyjádření bavili o mechanismu, ANO by preferovalo stanovený strop na určité období. Řekla ale také, že by hnutí rádo šlo jinou cestou. "Ale o tom bude ta debata příště," dodala tehdy šéfka poslaneckého klubu ANO.

Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) je těžké se s ANO bavit o nějakých politických dohodách, když jeho předseda Andrej Babiš změní narativ jednání po návratu z dovolené, přestože se ho neúčastnil. Za závažné považuje, že hnutí odmítá jednat o parametrech reformy, jež ovlivní život v Česku na desítky let. Zveřejnění zápisu z jednání se nediví ve chvíli, kdy je jeho průběh zpochybňován.

Video: Havlíček nazval členy vlády "nebezpečnými extremisty". Rajchl je vedle nich na hraně (5. 3. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Karel Havlíček | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy